Kitoks žvilgsnis į mezgimo amatą virto pasaulyje žinomu verslu

(Ne) atrasti veidai

Beveik prieš trejus metus Atviroje jaunimo erdvėje „Prienas“ startavo rubrika „Susitikimas su įdomiu žmogumi“, kurioje savo sėkmės istorijomis dalijasi veiklios, drąsios bei įkvepiančios asmenybės ir kurias galima pavadinti tikrais sėkmės kūdikiais. Tačiau praėjusį trečiadienį jaunimui skirtoje pokalbių ciklo laidoje dalyvavusi Sandra Pangonytė sako, jog sėkmės faktorių jos kelyje galbūt ir galėjo būti, tačiau už viso to slypi didelis įdirbis, drąsa, ryžtas ir, svarbiausia, tikėjimas savo idėja, kai ja netiki net ir patys artimiausi žmonės.

Viena iš sėkmingo verslo bendraįkūrėjų – Prienų rajone gimusi ir augusi Sandra Pangonytė.

Iš Balbieriškio miestelio kilusi moteris yra viena iš gerai pasaulyje žinomo tvarios mados prekės ženklo, prekiaujančio megztais gaminiais, „The Knotty Ones“ bendraįkūrėja. „The Knotty Ones“ – tai socialiai atsakingas mados verslas, veikiantis tarp Vilniaus ir Niujorko. Tačiau šis prekės ženklas tikriausiai geriau žinomas užsienyje nei Lietuvoje, mat net 95 procentai Lietuvoje pagamintos produkcijos eksportuojama į tokias šalis, kaip: Australija, JAV, Didžioji Britanija, Suomija, Danija, Norvegija, Vokietija ir t.t.
Idėja įkurti megztų gaminių prekės ženklą trims draugėms kilo, keliaujant po Balio salą, garsėjančią ne tik įspūdinga gamta, bet ir amatų įvairove. „Taip jau būna, kad apie savo šalį pagalvoji tada, kai gebi į ją pažiūrėti kitu kampu. Dažniausiai tai nutinka, pamačius kitokį kultūrinį gyvenimą“, – mintimis su jaunimu dalijosi verslininkė.
Keliaudamos po Aziją merginos suprato, kad Lietuvoje taip pat gaji amatininkystė, o kai kurie amatai nėra plačiai žinomi pasaulyje. Lietuvaitėms, dar pačioms prisimenant tuos laikus, kai nuo galvos iki kojų mergaitės buvo aprėdytos močiučių megztais drabužiais, kilo idėja naujai ir moderniai pasauliui pristatyti mezgimo amatą. Tuomet draugės net nenutuokė, jog kelionės metu gimusi idėja taps prabangiu mados prekės ženklu, apie kurį dabar rašo tokie garsūs pasauliniai leidiniai, kaip: „Vogue“, „Elle“, The Guardian“ ir kt. „Turėjome tokią mažą svajonę, tačiau nenutuokėme, kur ji nukeliaus. Mums visoms tuomet tai buvo hobis, kurį derinome su savo darbais. Asmeniniai darbai suteikė galimybę išsilaikyti pačioms, todėl leidome sau žaisti“, – prisimindama pačią pradžią, sėkmės istorija dalijosi S. Pangonytė.
Viena iš sėkmingo verslo bendraįkūrėjų puikiai pamena ir pirmąsias mezgėjų paieškas. Tiesa, toli kruopščių rankų ieškoti nereikėjo. Sandra jas rado savo gimtajame krašte, Prienų rajone. Su mamos pagalba patalpinus skelbimą vietiniame laikraštyje, ilgai laukti neteko – į jį pirmoji atsiliepė Marina, tuo metu dirbusi kasininke. Šiuo metu Marina yra gamybos ir sandėlio vadovė, kuri vadovauja per 50 moterų visoje Lietuvoje. Beje, anot vienos iš idėjinių lyderių, daugiausia „The Knotty Ones“ auksarankių yra kilusios būtent iš Prienų rajono ir Kauno apskrities.
Sandros teigimu, plėtojant verslo idėją, vienas iš tikslų buvo įgalinti vietos bendruomenes, Lietuvos moteris ir mažas šeimų mezgyklas. Visgi svarbių tikslų buvo ir daugiau. „Pirminė idėja buvo prikelti vieną seniausių mūsų šalies amatų, pateikti jį pasauliui šviežiai ir šiuolaikiškai, o pačios geriausios kokybės siekėme, naudodami tik 100 proc. natūralius siūlus. Norime, kad tai būtų lėto vartojimo prekė“, – svarbią žinutę jaunajai kartai virtualaus susitikimo metu siuntė S. Pangonytė.

Susitikimo metu verslininkė su jaunimu pasidalijo savo sėkmės istorija ir įmonės darbo užkulisiais.

Trijų lietuvaičių įgyvendintas verslo modelis neįprastas ne tik tuo, jog jų produkcija gaminama, remiantis tik aplinkai nekenksmingais principais. Verslininkė džiaugiasi, turinti galimybę padėti įsidarbinti vietos regiono moterims, suteikti joms orias darbo sąlygas bei galimybę augti, tobulėti ir svajoti… Todėl „The Knotty Ones“ įgyvendina analogų pasaulyje neturinčią idėją, kai klientai gali prisidėti prie savo perkamo gaminio mezgėjos svajonių, paaukodami svajonės išpildymui tam tikrą sumą. Įmonės duomenimis, prie šios idėjos prisideda kas ketvirtas pirkėjas.
„Kai kūrėme verslą, žinojome, jog mados rinka yra viena iš labiausiai aplinką teršiančių ir darbuotojus išnaudojančių industrijų pasaulyje. Dauguma prekės ženklų savo produktus gamina Indijoje, Kinijoje, Vietname. Dažnai tai vyksta gamyklose, kuriose griūva lubos, sienos, yra neužtikrinamos saugios darbo sąlygos ir mokamas mažesnis nei minimalus darbo užmokestis. <…> Statistika rodo, kad mados rinka yra viena iš labiausiai žalojančių industrijų pasaulyje. Mes nenorėjome būti viso to dalimi, todėl, vystydamos verslą, natūraliai darėme tvarius žingsnius visame kame ir tik vėliau supratome, kad galime tai iškomunikuoti, o ne atvirkščiai. Buvome tvirtai apsisprendusios, kad norime pakeisti tai, kaip mados produktai yra gaminami bei vartojami. Siekėme turėti jeigu ne teigiamą, tai bent jau neutralų poveikį, kad nepadarytume žalos. Mūsų unikalumas yra tame, kad mes per visą grandinę – nuo darbuotojų, aplinkos iki klientų – stengiamės būti tvarūs“, – susitikimo metu pasakojo viena iš įmonės bendraįkūrėjų.
Anot jos, mados industrijoje, kurioje ir sukasi lietuvaitės, konkurencija yra itin aštri, tačiau būtent inovatyvus ir tikrai tvarus verslo modelis atkreipė klientų dėmesį bei leido išsiskirti iš konkurentų. „Socialinių verslų yra galybė, bet klientui trūksta įrodymo. Mūsų pirkėjams yra svarbus visas kelias – nuo siūlo iki įrodymo, kad mes lankome savo mezgyklas“, – sakė Sandra.
Beje, tvarų gyvenimo būdą moteris skatina ne tik versle, bet ir savo asmeniniu pavyzdžiu. Kaip pastebėjo pokalbio vedėja Živilė Rusevičienė, natūralumo linija keliauja per visą Sandros gyvenimą. Verslininkė prisipažįsta, jog ji renkasi kuo natūralesnius kosmetikos produktus, o grožio ritualai neretai būna „tiesiai iš šaldytuvo“. S. Pangonytė taip pat yra žaliavalgė ir, kaip pati sakė, pirmiausia renkasi tuos produktus, kuriuos turime savo žemėje, Lietuvoje.
Vos prieš penkerius metus sugalvota trijų merginų idėja taip sužavėjo pasaulį, jog praėjusių metų rudenį „The Knotty Ones“ tapo pirmuoju Lietuvoje tvarios mados prekių ženklu, sulaukusiu 0,5 mln. eurų investicijų. Prasminga žinutė skrieja per visą pasaulį, o lietuviško prekės ženklo produktus nešioja ir garsiausios pasaulio nuomonės formuotojos, ir žvaigždės, turinčios milijonus sekėjų.
Tiesa, S. Pangonytė atskleidžia, jog, plėtojant verslo idėją, ja netikėjo net ir patys artimiausi žmonės. Merginom teko susidurti su daugybe mitų, kuriais patikėjusios, nebūtų ten, kur yra dabar.
Moteris pastebi, jog anksčiau buvo gajūs stereotipai, kad, norint įkurti verslą, reikia turėti labai daug pinigų, o patys pinigai yra vienintelis verslo tikslas ir tikras verslas turi orientuotis ne į gerovės visuomenei nešimą, o į naudą. Be viso to, merginos girdėjo, kad Lietuvoje nėra tokio mados verslo, kuris puikiai gyvuotų, o moterų įkurti verslai yra niekam neįdomūs ir į juos niekas rimtai nežiūri. Tačiau visus stereotipus, su kuriais teko susidurti trims draugėms, jos paneigė savo pavyzdžiu.
„Pradėdamos savo verslą, „susimetėm“ po 600 eurų ir nuo to laiko nesam susidėjusios daugiau. Taigi pinigų daug nereikia, reikia turėti gerą idėją. <…> Nuo pat pradžių sau sakėm, kad tvarūs turime būti visur, taip pat ir finansuose, nes, jeigu mes neauginsime savo prekės ženklo, negalėsime darbuotojams mokėti „tvaraus“ atlyginimo. <…> Taip, tuo metu Lietuvoje neturėjome daug pavyzdžių, į ką turėtume lygiuotis, bet mes lygiavomės į didelius žaidėjus užsienio rinkoje. Galbūt tai yra drąsa, bet šiuo metu mes esame labai arti jų. Iš tiesų investuotojai į moterų verslus žiūri atsargiai, tačiau mes, trys verslo įkūrėjos, šį mitą taip pat paneigėme“, – apie drąsą ir ryžtą veikti pasakojo S. Pangonytė, pridurdama, jog, kai turi gerą idėją ir labai ja tiki, visas reikiamas savybes ir įgūdžius gali išsiugdyti.
Rimantė Jančauskaitė

Rubrikoje Kultūra: mumyse ir šalia mūsų. Bookmark the permalink.

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *