Kodėl kraujuoja dantenos?

„Pastebėjau, kad valant dantis pakraujuoja dantenos. Kodėl tai atsitinka ir ką daryti, kad kraujavimas liautųsi?“ – domisi laikraščio skaitytoja. Apie tai kalbamės su burnos higieniste Julita DzidzevičE, burnos higienos kabineto „Sava šypsena“ įkūrėja.

Provokuoja ligos, vaistai, higiena
Pasak burnos higienistės Julitos Dzidzevičės, kai dantenos būna paraudusios, jautrios, gali pakraujuoti (dažniau valymo metu) esant uždegimui (gingivitui). Dantenų kraujavimą provokuoja lėtinės ligos (kraujo, kepenų, cukrinio diabeto), kartais – vartojami vaistai (pavyzdžiui, kraują skystinantys). Tai nutinka ir dėl nusilpusio imuniteto, persirgusių peršalimo ligų (pavartojus vaistų); taip pat vitaminų, ypač C, B12 trūkumo.
Moterims ši problema gali padažnėti įvairiais gyvenimo periodais: lytinio brendimo, nėštumo, kūdikio maitinimo ar menopauzės laikotarpiu.
Kraujuoja dantenos ir dėl nepilnai išgydytų dantų, nekokybiškų plombų, netvarkingų protezų, plokštelių, specifinių bakterijų, virusų, bet dažniausiai dėl netinkamos ar nepakankamos dantų bei burnos ertmės priežiūros.
„Dantenų uždegimą sukelia apnašos, kuriose gausu iš seilių ir maisto likučių patekusių bakterijų. Jos prilimpa prie dantų paviršiaus ir sparčiai dauginasi. To galima išvengti stropiai prižiūrint dantis,“ – pastebi burnos higienistė.
…Kodėl svarbu valyti minkštas dantų apnašas? Apnašos – palanki terpė mikroorganizmų dauginimuisi, kurie, patekę į dantenų ir dantų audinius, sukelia uždegimą. Pamažu minkštosios apnašos kietėja (mineralizuojasi), virsta akmenimis. Šį procesą skatina prasta burnos higiena, ypač saldus maistas bei gėrimai.

Dantų valymas – dalykas atsakingas
Dantenų kraujavimą dažnai provokuoja prasta burnos higiena, nes dantys valomi neteisingai, per trumpai. O be reikalo…
Dantenas traumuoja netinkamas dantų šepetėlis. Jei jūsų dantys ar dantenos jautrios, dantis valykite minkštu ar labai minkštu, bet ne vidutinio kietumo ar kietu šepetėliu. „Parinkite kuo minkštesnį dantų šepetėlį, sintetiniais šereliais, kuris lengvai slystų dantų ir dantenų paviršiumi. Valykite dantis švelniais sukamaisiais, vibruojančiais ir šluojamaisiais judesiais 2–3 minutes (dar geriau – 5 min.), stipriai nespaudžiant šepetėlio prie dantų, tarpdančių ar dantenų paviršiaus,“ – atkreipia dėmesį Julita.
Siauriems tarpdančiams – siūlas ar šepetėlis
Svarbu nepamiršti pavalgius, o ypač prieš valantis dantis vakare, iš tarpdančių pašalinti maisto likučius tarpdančių siūlu ar šepetėliu. Šios priemonės ypač svarbios, kai tarpdančiai siauri, o dantys – lyg susigrūdę. Burnos higienistė pataria naudoti iš pradžių siūlą, o tada tarpdančių šepetėlį, specialiai parinktą Jums, odontologo ar burnos higienisto. Netinkamai naudojamos priemonės gali traumuoti dantenas.

Naudokite specialią pastą
Pasak pašnekovės, atlikus burnos higieną ar esant stipriam kraujavimui, svarbu vartoti būtent kraujuojančioms dantenoms skirtą pastą. Jos sudėtyje turėtų būti antibakteriškai veikianti veiklioji medžiaga chlorheksidinas, taip pat arbatmedžio, gvazdikėlių aliejaus, ąžuolo žievės, bičių pikio, sibirinio kėnio, saldymedžio šaknies ar ramunėlių, medetkų ekstrakto; A, E vitaminų.
Tačiau dantų pastą ar skalavimo skystį, kuriame yra ąžuolo žievės, medetkų ar chlorheksidino, nederėtų vartoti ilgiau dviejų savaičių, nes dantys gali pagelsti, paruduoti. Esant sveikoms dantenoms, rekomenduojama naudoti remineralizuojančias pastas, kurių sudėtyje yra hidroksiapatitų. Jos ant dantų sudarys apsauginį barjerinį sluoksnį ir apsaugos nuo išorinių veiksnių bent 12 val. Rinkitės pastą, kurios sudėtyje nėra SLS (sodium lauryl sulfato), nes ši medžiaga sukelia putojimą, ir ilgainiui gali atsirasti burnos sausumas, opelės. Rinkitės neputojančią, kuo natūralesnę dantų pastą.

Kada vartoti burnos skalavimo skystį
Burnos higienistė pacientams nerekomenduoja nuolatos naudoti skalavimo skysčio. Tačiau ūmiuoju periodu, kraujuojant dantenoms, po dantų valymo ryte ir vakare pataria naudoti specialų burnos skalavimo skystį. Beje, jame pamirkius tarpdančių šepetėlį ir jį įvedus tiesiai į tarpdančius, efektas bus geresnis.
Rinkitės skalavimo skystį, kuriame būtų ramunėlių, šalavijo, eukalipto, pipirmėčių ar čiobrelio ekstrakto; alijošiaus, propolio.
Naudinga dantenas pamasažuoti ar įtrinti bičių pikio tinktūra ar vitamino E tirpalu.
Labai efektyvi priemonė burnos ertmės irigatorius – purškiklis, kuris skalavimo skystį ar vandenį purškia pulsuojančia srovele į dantis ir dantenas. Tada gerai išskalaujamos dantenų vagelės, tarpdančiai, masažuojamos dantenos ir iš sunkiai pasiekiamų vietų pasišalina minkštas dantų apnašas.

Kartą metuose – burnos higiena
Atsiradus kraujavimui, kreipkitės pas specialistus, kurie įvertins dantenų kraujavimo priežastis. Neretai pacientai, vartodami įvairias priemones, šiek tiek sumažina kraujavimą ar kitus nemalonius pojūčius, tačiau pati priežastis niekur nedingsta, o tik rimtėja…
Bent kartą metuose (dar geriau – kartą per pusmetį) profilaktiškai apsilankykite pas odontologą ir burnos higienos specialistą, kad būtų įvertinta jūsų dantų ir burnos ertmės būklė. Svarbu neapleisti burnos higienos ir ja rūpintis ne mažiau nei kasdienine rankų švara,“ – šypsosi Julita.
Veronika Pečkienė

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *