Užburiantys gelmių atspindžiai

Birštono muziejuje rugsėjo 16 dieną atidarytos dviejų menininkių kūrybos darbų parodos – dailininkės grafikės Dovilės Tomkutės grafikos darbų paroda „Atspindžiai“ ir papuošalų menininkės Jūratės Kalvaitienės paroda „Gelmės“.
Dovilė Tomkutė – garsių aktorių Vytauto Tomkaus ir Lilijos Mulevičiūtės dukra. Baigusi M. K. Čiurlionio meno mokyklą, grafikos specialybę, Lietuvos valstybinį dailės institute (Vilniaus dailės akademija) įgijusi grafikos specialybę. Daugiau nei 30 m. dirba dailės parodų rengimo srityje Lietuvoje ir užsienyje, paraleliai dirba kūrybinį darbą. Surengusi daugiau nei 900 Lietuvos ir užsienio menininkų parodų, Lietuvos dailės pristatymų įvairiose šalyse, pati dalyvavo daugiau nei 60-tyse parodų, surengė 14 personalinių parodų. Šiuo metu džiaugiasi vėl atsiradusia galimybe skirti dėmesį savo darbams ir įgyvendinti anksčiau brandintus sumanymus.
D. Tomkutė idėjų savo darbams semiasi iš savo vidaus, emocijų, spontaniškai pamatytų ir sugalvotų vaizdinių ir neišsemiamos gamtos, jos nuotaikų, spalvų ir faktūrų. Skaitmeninė fotografija autorei atvėrė naujas galimybes, praplėtė įprastas išraiškos priemonių ribas ir leido įžengti į kitą vizualią dimensiją, realių vaizdinių pasaulį.
Nuo vaikystės D. Tomkutė vasaras su šeima leidžia etnografiniame Šuminų kaime, Aukštaitijos nacionaliniame parke ant Baluošo ežero kranto. Ten 1971–1972 m. buvo kuriamas LRT meninis filmas „Tadas Blinda“, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko jos tėtis – aktorius Vytautas Tomkus. Savo darbuose autorė dažnai piešia kaimo vaizdus, stengiasi įamžinti išnykstantį romantišką Lietuvos praeities dvelksmą ir autentišką dvasią.
Paroda Birštono muziejuje D. Tomkutei yra 15-oji personalinė.
Jūratė Kalvaitienė – kaunietė menininkė, baigusi Kauno technologijos universiteto studijas, įgijusi inžinieriaus chemiko specialybę. Dirbo Kauno dailės kombinate, kur susipažino su menininkais, jų kūryba ir suprato, kad menas žavi labiau nei technikos mokslai. Tačiau kasdieniai rūpesčiai ir šeima pristabdė kūrybinę veiklą ir tik 2014 m. grįžo prie savo jaunystės svajonių – ėmė kurti autorinius papuošalus, kuriuose naudoja natūralias gamtines medžiagas – akmenis, perlus, krištolą, tauriuosius metalus ir kt.
Autorė, bėgant laikui pradėjo žiūrėti į daugelį dalykų giliau. Savo darbais perduoda žinią, kad reikia tausoti visa tai, kas trapu, ir džiaugtis gamtos dovanomis, jas išsaugant.
J. Kalvaitienė siekia tobulėti, ieško naujų estetinių sprendimų, kurie vis labiau užburia. Autorė viliasi, kad parodos žiūrovai papuošaluose atras tai, kas sušildys jų širdis.
Šių dviejų autorių įvykęs parodos pristatymas Birštono muziejuje buvo kupinas moteriško žavesio, jaukumo ir harmonijos. Renginį atliekamomis dainomis praskaidrino atlikėja Lijana Sarnickienė. Renginyje dalyvavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, vicemeras Vytas Kederys, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir kiti svečiai. Taip pat į dukterėčios parodos pristatymą atvyko ir aktoriaus V. Tomkaus jauniausia sesuo Nijolė Tomkutė-Gelčienė su giminaite Rūta Petraityte-Kleiziene. Visi svečiai žavėjosi paroda ir aikčiojo, matydami tokį grožį.
Autorės labai džiaugiasi galimybe savo parodas eksponuoti Birštone ir nuoširdžiai dėkojo parodos organizatoriams ir pristatyme dalyvavusiems svečiams. Taip pat kviečia birštoniečius ir miesto svečius apsilankyti parodoje, kuri veiks iki spalio 16 d.
Irma Kereišienė
Birštono muziejaus muziejininkė-edukatorė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *