Keliavo Lai Vėjaus pėdomis Lietuvoje ir Vengrijoje

Kaimo turizmo ir svetingumo versle su šeima besisukantis „Šaltupio“ sodybos netoli Išlaužo savininkas Raimondas Puišys kiekvieną vasarą nepraleidžia progos pakeliauti. Nors šiuo metų laiku „Šaltupyje“ didelis užimtumas, sodybos erdvėse vienu metu vyksta ir po kelis renginius – čia organizuojami pobūviai, stovyklos, treniruotės, plenerai, sąskrydžiai, verslininkas taip „sustygavęs“ verslą, kad gali savaitei kitai nuo jo atsitraukti. Keliautojo ir fotomenininko gyslelę turinčiam Raimondui svarbu pakeisti aplinką, pravėdinti galvą ir surasti naujų temų būsimoms parodoms ar fotoalbumams.

Turėjo tikslą įamžinti Pauliaus Normanto atminimą
Šią liepą Raimondas dokumentavo Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistų klubo ekspedicijos „Lai Vėjus 2021“ akimirkas. Ekspedicijos dalyviai keliavo maršrutu Vilnius –

R.Puišys kartu su Kelionių žurnalistų klubo nariais šią vasarą keliavo P.Normanto keliais.

Šiauliai – Papilė, Kalniškės; Nyredhaza – Tokajus – Egeris – Budapeštas (Vengrija), turėdami tikslą įamžinti buvusio klubo nario, keliautojo, orientalisto, fotografo, poeto ir žurnalisto Pauliaus Normanto (1948–2017) atminimą Lietuvoje ir Vengrijoje.
Klajūnas P.Normantas save vadino Žemės keleiviu, tačiau giliau šaknis buvo įleidęs Lietuvoje, kur gimė, ir Vengrijoje, į kurią išvyko dar 1983 m. vedęs šios šalies pilietę. Jis turėjo abiejų šalių pilietybes, priklausė Lietuvos fotomenininkų sąjungai, Vengrijos fotografų sąjungai ir kūrėjų asociacijai, buvo Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Tarptautinės žurnalistų sąjungos nariu.
Už nuopelnus buvo apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi ir Vengrijos Respublikos Riterio kryžiumi. Po jo mirties 2017 m. vasario 27 d. viena urna su dalimi kremuotų palaikų buvo iškilmingai palaidota Vengrijoje, Nyredhazos kapinėse, kita urna su pelenais pargabenta į Lietuvą ir palaidota Papilės kapinėse (Akmenės r.s.).

Fiksavo ekspedicijos akimirkas
– Man pasisekė būti vienu iš keturiolikos ekspedicijos dalyvių, kurie, vadovaujant LŽS Kelionių žurnalistų klubo vadovui, beje, „kietam“ alpinistui Gerimantui Statiniui, nugabeno į Nyredhazą (Vengrija) granitinę atminimo lentą, skirtą Pauliui Normantui – Lai Vėjui. P.Normantas gyveno ir mirė šiame mieste. Susidarėme įspūdį, kad mūsų tautietis Vengrijoje yra gerai žinomas, jo palikimas yra vertinamas ir saugomas galbūt net labiau nei Lietuvoje, – pasakojo Raimondas Puišys, šioje kelionėje fotoaparatu fiksavęs ekspedicijos narių oficialius susitikimus su valdžios, žiniasklaidos, kultūros ir visuomenės

Ekspedicijos „Lai Vėjus“ dalyviai iš Lietuvos prie keliautojo, fotografo, poeto ir žurnalisto Pauliaus Normanto atminimui skirtos lentos Nyredhazos mieste (Vengrija).

atstovais, vykusių atminties renginių ir pažintinės kelionės po Balkanų šalis akimirkas. Jo teigimu, ekspedicijos misija buvo sėkminga, jos dalyviai visur buvo sutikti su didele pagarba ir dėmesiu, nes prie organizacinio darbo daug prisidėjo Vengrijos ambasada Lietuvoje.
Kelionės maršrutas prasidėjo Šiauliuose, Vilniaus gatvėje, prie pastato, kuriame pokariu veikė gimdymo namai – juose 1948 m. birželio 8 d. gimęs Paulius Normantas buvo pagerbtas tylos minute ir trimitininko Giedriaus Labanausko sugrota melodija, pagal rytietiškas tradicijas buvo uždegti smilkalai. Analogiška ceremonija pakartota ir Akmenės rajone, Papilėje, prie P.Normanto kapo, nuo kurio paimtos žemės smiltys turėjo būti išbarstytos Nyredhazos kapinėse.
Ekspedicijos dalyviai dalyvavo atminties renginyje, kuris buvo surengtas Papilės Simono Daukanto gimnazijoje. Jo metu gimnazijoje atidengtas Pauliaus Normanto – Lai Vėjaus geografijos kabinetas.
Po dviejų dienų pasiekus kelionės tikslą – Vengrijos šiaurės rytuose įsikūrusį Nyredhazos miestą, liepos 19 d. ant Vaci Mihaly kultūros centro sienos buvo atidengta Pauliui Normantui skirta juodo granito lenta, jo atminimą padėjo įamžinti Vengrijos ambasada ir Nyredhazos miesto savivaldybė.
Kaip pasakojo R.Puišys, lentos atidengimo ceremonijoje dalyvavo ir kalbėjo LR ambasados atstovės, Nyredhazos miesto meras, Vengrijos fotomenininkas ir buvęs P.Normanto bičiulis. Renginį filmavo miesto televizija. Ekspedicijos dalyviai aplankė Nyredhazos miesto kapines, kur ant Pauliaus Normanto kapo išbėrė iš Papilės atvežtos žemės saujas. Kapinėse nuskambėjo trimito melodija. Kadangi P.Normantas buvo pirmasis lietuvių bendruomenės Vengrijoje pirmininkas, lietuvių delegacija Budapešte susitiko su lietuvių bendruomenės nariais, pokalbio metu aptarta būtinybė sutvarkyti ir įteisinti abiejose šalyse išsibarsčiusį P.Normanto palikimą.

Ant P. Normanto kapo Nyredhazos kapinėse išbarstytos žemės smiltys, atvežtos iš Papilės kapinių.

Taip pat lietuviai lankėsi Vengrijos parlamente, apžiūrėjo lietuviškų skulptūrų parką Tojakaus mieste. Šias skulptūras sukūrė Lietuvos tautodailininkai, dalyvavę P.Normanto iniciatyva organizuotame plenere. Iki šiol skulptūrų parke plevėsuoja Lietuvos vėliava, kuri P.Normantui buvo labai svarbi.
Anot R.Puišio, klajoklis P.Normantas nenutolo nuo savo šaknų – kur bekeliavo, jis nešė lietuvybę, jo sunkioje kuprinėje visuomet atsirasdavo vietos trispalvei, ji keliautojui atstodavo gimtus namus ir teikdavo energetinį pastiprinimą. Lietuvos vėliavą jis išskleisdavo tose vietovėse, kuriose ji niekuomet nebuvo iškelta.

Fotomenininkui artima laisva Žemės keleivio dvasia
Paprastai R.Puišys renkasi ekstremalias ekspedicijas į kalnus, amžinojo įšalo žemę, kur žmogus atsiduria akistatoje su atšiauriomis gamtos sąlygomis ir pats su savimi. Net ir sudėtinguose žygiuose su fotoaparatu nesiskiriantis Raimondas yra įamžinęs ne vieną džiugią bei dramatišką alpinistų ir žygeivių kopimo į snieguotas Tian Šanio, Himalajų, Altajaus aukštikalnes akimirką, užfiksavęs ir nepagražintą vietos tautelių gyvenimą.
Raimondas neslepia, kad laisva fotografo ir keliautojo, Himalajus įsimylėjusio bastūno Pauliaus Normanto dvasia jam yra artima. Lai Vėjus dalį savo gyvenimo praleido kelionėse, aplankė per 70 valstybių ir tautų, tarp jų Himalajus, Tibetą, Nepalą, Indiją, Tailandą, Mianmarą, Butaną. Tos nuolatinės klajonės, ieškojimai, gilinimasis į Rytų filosofiją ir budizmą, kitų kultūrų pažinimas jam padėjo ir geriau pažinti save.
P.Normantas buvo unikalus fotomenininkas, fotografavęs Vidurio Azijos, Kurilų salų, Himalajų nykstančias tautas, jų papročius, religines apeigas, gamtą ir žmones… Jis paliko daugybę fotografijų albumų ir tekstų, atspindinčių jų gyvenimą, kultūrą ir likimus. Dar daugiau fotografijų sugulė į archyvus. Taip pat jis buvo vienas iš nedaugelio poetų, rašiusių haiku stiliumi, sekant tradicinio japonų lyrikos žanro – poetinės miniatiūros – tradicijomis, išleido poezijos knygą „Baltas“ ir kt.
P.Normantas garsino Lietuvos vardą pasaulyje, tačiau, kaip pastebėjo R.Puišys, jo atminimas Lietuvoje įamžintas nepakankamai. Galbūt ši Kelionių žurnalistų klubo surengta ekspedicija P.Normanto keliais atkreips valdžios atstovų ir visuomenės dėmesį į tai, ir ant jo kapo Papilėje bent bus pastatytas paminklas…
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Pasaulis iš arti. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *