Apie langus

Ir jau niekas nepajėgs atimt,
Ką suspėsi akimis paliesti.
(Justinas Marcinkevičius)

„Vitražo manufaktūroje“ (Vilniuje, Stiklių g. 6) eksponuojama birštonietės, šiuo metu Ukmergėje gyvenančios stiklo dailininkės Eglės Butkutės vitražų paroda „Langas“. Baigusi Vilniaus dailės akademiją Eglė kuria vitražus, autorinius papuošalus iš stiklo. Tuo pačiu ji domisi Lietuvos istorija, tautiniu paveldu.
2020 metas kartu su „Vitražo manufaktūra“ dailininkė įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Virtualus vitražo žemėlapis“. Renkant medžiagą apie lietuvių vitražistų darbus viešose erdvėse gimė daug naujų minčių ir idėjų. Viena iš jų – sakralinių pastatų langai. Daugeliui žodis „vitražas“ asocijuojasi su arkiniais langais bažnyčiose. Tačiau Lietuvoje didelė dalis maldos namų vitražų neturi arba bent jau neturėjo. Vitražai atsiranda tik šiais laikais, todėl autorę sudomino ir skaidraus stiklo langai. Kadangi šiuo metu itin aktyviai vyksta renovacijos, vitražistei parūpo įamžinti autentiškus stiklo jungimo būdus, ornamentiką, formas, technikas. Be to, bažnyčios yra vieni iš seniausių, mažiausiai pakitusių architektūros paveldo objektų, kurie atspindi istorinių laikotarpių raidą. Taip gimė idėja parodai „Langas“. Jai ruošdamasi vitražo dailininkė aplankė daugybę Lietuvos bažnyčių. Visą surinktą medžiagą galima pažiūrėti ir internete: https://www.facebook.com/seniejilangai/
Greta kitų šviečia ir mūsų krašto – Nemajūnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus, Jiezno Šv. arkangelo Mykolo ir Jono Krikštytojo, Stakliškių Švč. Trejybės – bažnyčių langai.
Ačiū, Eglute, dar viena graži proga pasidžiaugti talentingais Birštono žmonėmis! Ačiū, kad kurdama savuosius pirmiausia išsaugai protėvių langus.
Genovaitė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *