Prienų rajone mažiausiai skiepijasi jaunimas

Nors nebūtinųjų paslaugų teikimas gyventojams, neturintiems galimybių paso, bus apribotas tik nuo rugsėjo 13 d., Vyriausybė palieka teisę verslui šį dokumentą įsivesti iš anksto. Norint gauti galimybių pasą, griežtėja ir testų atlikimo tvarka.
Galimybių pasą gauti gali visi vyresni nei 16 metų paskiepyti, persirgę arba besitestuojantys asmenys. Pagal naująją tvarką, persirgimo faktas gali būti patvirtintas ir serologiniu antikūnų testu, jo atsakymas galios du mėnesius (60 dienų).
Nuo rugpjūčio 16 d. nuo COVID-19 nepasiskiepiję ar šia liga nepersirgę asmenys galimybių paso nemokamai gauti nebegalės – nebūtinųjų paslaugų ar pramogų tikslams testai tampa mokami. Be to, nuo šiol bus pripažįstami tik PGR tyrimai, kurie galios 48 valandas.
Tikimasi, jog įvesti apribojimai imuniteto neturintiems žmonėms padės ne tik pristabdyti užsikrėtusiųjų skaičių, bet ir paskatins visuomenę vakcinuotis.
Rugpjūčio 16 d. duomenimis, Lietuvoje pagal visą vakcinacijos schemą paskiepyta 48,79 proc. žmonių, bent vieną skiepo dozę yra gavę 55,62 proc. Prienų rajone situacija panaši, čia, rugpjūčio 15 d. duomenimis, paskiepyti 56,1 proc. gyventojų, iš viso imunitetą Prienų rajono savivaldybėje galimai turi 57,4 proc. gyventojų, tuo tarpu Lietuvoje – 57,9 proc.
Anot ekstremalių situacijų komisijos pirmininkės, Savivaldybės administracijos direktorės Jūratės Zailskienės, daugiausia pasiskiepijusiųjų yra dviejose amžiaus kategorijose 70–74 m. (76,3 proc.) ir 65–69 m. (74 proc.) gyventojų. Ne taip noriai Prienų rajone skiepijasi jaunimas: 12–15 m. pasiskiepijusių yra tik 17,1 proc., o 16 –24 m. jaunuolių – 53,2 proc.
J. Zailskienės teigimu, šiuo metu skiepijimosi procesas vyksta sklandžiai, prie to prisidėjo ir Vyriausybės sprendimai dėl galimybių paso. Šiuo metu Prienų r. savivaldybėje yra pakankamas kiekis visų vakcinų, todėl, augant užsikrėtimų atvejų skaičiui, ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė ragina gyventojus vakcinuotis ir kartu suvaldyti kylančią naują bangą.
Lietuvos statistikos departamento rugpjūčio 15 d. duomenimis, praėjusią parą Prienų r. savivaldybės teritorijoje buvo patvirtinti 6 nauji COVID-19 atvejai. Nauji atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 d. – 188. Šiuo metu Prienų rajone serga 47 asmenys. Kaip teigia J. Zailskienė, visi atvejai – pavieniai, židinių Prienų rajone nėra.
Parengė Rimantė Jančauskaitė


Galimybių pasą galės gauti ir atlikę antikūnų tyrimą

Galimybių pase nelieka antigenų testo rezultatų, trumpėja PGR testo galiojimas

Lietuvoje naudojamas Galimybių pasas jau prieinamas ir asmenims, atlikusiems serologinį antikūnų tyrimą ir turintiems pakankamai antikūnų. Registrų centro rugpjūčio pradžioje atlikti technologiniai pakeitimai sudaro sąlygas Galimybių pasą turėti tiems asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga, tačiau persirgimo faktas nebuvo fiksuotas E. sveikatos sistemoje.
Sveikatos priežiūros specialistams e.sveikatos sistemoje jau sukurta galimybė duomenis apie antikūnų tyrimų rezultatus įvesti į naują, standartizuotą formą ir unifikuotai žymėti šių tyrimų rezultatus. Dėl antikūnų tyrimų įvairovės iki šiol sveikatos priežiūros specialistai šių tyrimų rezultatus įvesdavo įvairiai, todėl priimtas sprendimas standartizuoti tyrimų rezultatus ir taip įgalinti jų naudojimą Galimybių pasui. Tad visi asmenys, kurie nuo rugpjūčio 16 d. atliks kiekybinius ar pusiau kiekybinius antikūnų tyrimus ir gaus teigiamus rezultatus, galės gauti Galimybių pasą.
Į Galimybių pasą įtraukti COVID-19 IgG antikūnų arba bendrųjų antikūnų kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologinių imunologinių tyrimų rezultatai (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2).
Galimybių pasas asmeniui, turinčiam teigiamą antikūnų kiekį, galios 60 dienų nuo antikūnų testo atlikimo datos.
„Iki šiol nebuvo galimybės antikūnų tyrimus atliekančioms įstaigoms į E. sveikatos sistemą, kurios pagrindu generuojamas Galimybių pasas, įvesti standartizuotus šių tyrimų rezultatus. Antikūnų testų yra net kelios rūšys, tad ir jų rezultatai, natūralu, gali skirtis, – kalba Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė. – Be to, iki šiol nebuvo sutarimo tarp sveikatos priežiūros specialistų, kiek šio testo pagrindu sugeneruotas Galimybių pasas turėtų galioti. Įdiegus sprendinius, gydymo įstaigos jau gali naudoti standartizuotą duomenų įvedimo formą“.

Galimybių pase nelieka antigeno testo, trumpėja PGR testo galiojimas
Vyriausybės sprendimu, Galimybių pasas nebebus generuojamas asmenims, remiantis neigiamu greitojo antigeno testo rezultatu. Nuo šiol Galimybių pasai bus generuojami tik gavus neigiamą SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatą. Atkreiptinas dėmesys, kad trumpėja PGR tyrimo galiojimo laikas – vietoj 72 valandų nuo šiol jis galios 48 valandas skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento.
Reikalinga pabrėžti, kad nuo šiol Galimybių pasai bus formuojami tik mokamų SARS-CoV-2 PGR tyrimų pagrindu. Tačiau išimtys taikomos tiems asmenims, kurie dėl kontraindikacijų negali skiepytis ir jam atliekamas nemokamas SARS-CoV-2 PGR tyrimas. Taip pat išimtys bus taikomos ir nėščiosioms. Tokiais atvejais asmenys turės pateikti tai patvirtinantį sveikatos išrašą kartu su neigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu.
Ir toliau Galimybių pasą gaus asmenys, kurie yra pasiskiepiję pilna skiepijimosi schema ir persirgę Covid-19 liga, kai tai patvirtinta PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatais.

Primenama: Galimybių pasą reikalinga atnaujinti kas 2 mėnesius
Registrų centras primena, kad šią savaitę buvo pratęstas Galimybių paso atnaujinimo terminas ir nuo šiol Galimybių paso QR kodą norintiems juo naudotis asmenims reikalinga atnaujinti kas 60 dienų.
Tačiau reikalinga atkreipti dėmesį į tai, kad kaskart atnaujintas Galimybių pasas, nepriklausomai nuo nurodyto galiojimo termino, galios pagal nustatytas Galimybių paso išdavimo sąlygas ir terminus – kaip antai, 210 dienų nuo diagnozuotos Covid-19 ligos, 48 val. po neigiamo PGR testo ar 60 d. nuo teigiamo antikūnų testo. Praėjus nustatytiems persirgimo ar laboratorinių tyrimų galiojimo terminams, tikrinant Galimybių paso QR kodą, jis bus negaliojantis.
Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu nėra nustatytas Galimybių paso galiojimo terminas po vakcinacijos, tad galiojimas – neribotas, tik reikalingas periodinis pačio Galimybių paso atnaujinimas.

Vietoj Galimybių paso galioja ir kiti dokumentai
Registrų centras primena, kad pagal šiuo metu sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, asmenys vietoj Galimybių paso gali naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš e.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį Covid sertifikatą (vakcinacijos ir persirgimo dalis), vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, neigiamo PGR testo ar teigiamą antikūnų rezultato išrašą. Šiuos dokumentus negalintiems prisijungti prie e.sveikatos sistemos gali išduoti sveikatos priežiūros įstaiga. Galima naudoti telefone arba atspausdintus.
Tačiau rekomenduojama turėti Galimybių pasą, kaip paprastesnę ir patogesnę priemonę. Patikrinti Galimybių pasą yra labai paprasta – užtenka nuskenuoti QR kodą.

Apie Galimybių pasą
Gegužės pabaigoje šalyje įsigaliojęs vadinamasis Galimybių pasas sudarė sąlygas jį turintiems asmenims taikyti švelnesnes karantino sąlygas. Pagal Vyriausybės patvirtintas taisykles, Galimybių pasą gali gauti asmenys, pasiskiepiję nuo COVID-19 ligos, šia liga persirgę ar neigiamą COVID-19 PGR testo rezultatą turintys asmenys.
Per visą laikotarpį Galimybių pasą atsisiuntė per 700 tūkst. žmonių, kartu su pakartotiniais atsisiuntimais bendras Galimybių paso atsisiuntimų skaičius viršija 2 milijonus. Galimybių pasą galima atsisiųsti apsilankius puslapyje gpasas.lt ir patvirtinus savo tapatybę elektroninėmis priemonėmis (e. parašu arba e. bankininkyste). Tokių priemonių neturintiems ar jomis nesinaudojantiems Galimybių pasas išduodamas Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose – nuo gegužės pabaigos tokiu būdu iš viso išduota daugiau nei 13 tūkst. Galimybių pasų.
Daugiau informacijos apie Galimybių pasą – https://www.registrucentras.lt/p/1420. 

Rubrikoje Savivalda. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *