„Vienintelis renginys Jiezne, kuriam nereikia skelbimo“

Kiekvienas Jiezno krašto gyventojas ar buvęs jieznietis žino, kad paskutiniojo liepos savaitgalio praleisti nevalia, mat jau keletą dešimtmečių Jiezne vyksta tradicinės Jiezno futbolo važybos, suburiančios Jiezno apylinkių sporto bendruomenę, buvusius bei esamus šio krašto gyventojus ir miesto svečius. Šie metai – ne išimtis, juo labiau, kad liepos 31 d. Jiezno futbolo stadione įvyko jubiliejinė 30-oji futbolo šventė.

Jiezno futbolo turnyras turi gilias tradicijas, siekiančias garsios „Jiezno technikos“ (dabar „Veteranų“) komandos šlovingus laikus.

Anot renginio vedėjos, Jiezno kultūros centro direktorės Dalios Vertinskienės, tai vienintelis renginys, kuriam nereikia atskiro skelbimo ar kvietimo, nes visa sporto bendruomenė žino, kad kiekvienais metais, paskutinį liepos šeštadienį, Jiezne įvyks tradicinis futbolo turnyras – gali keistis tik vieta: Jiezno gimnazijos sporto aikštynas ar futbolo stadionas prie ežero.
„Pats turnyras turi daug gilesnes tradicijas, siekiančias garsios „Jiezno technikos“ komandos šlovingus laikus dar sovietmečio metais. O atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, futbolo treneris, aistringas šios sporto šakos entuziastas jiezniškis Kęstutis Joneliūnas 1991m. surengė ir pirmąjį Jiezno turnyrą, į kurį buvo pakviestas gausus būrys futbolo entuziastų, suformavusių komandas pagal mikrorajonų pavadinimus: „Mūrai“, „Centras“, „Paukščių galas“, „Ežero krantas“. Kiekvienais metais savo komandą turnyrui pristatydavo ir buvusios „Jiezno technikos“ žaidėjai, pasivadinę „Veteranais“, – apie renginio ištakas pasakojo D. Vertinskienė.
Jau nuo pat pirmųjų turnyro metų jame dalyvaudavo gausus būrys sporto entuziastų ir ne tik pačių sportininkų, bet ir sirgalių. Ir nors pastaraisiais metais sirgalių kiek mažiau, komandų skaičius tradiciškai išlieka toks pats – kasmet į Jiezno futbolo aikštelę išbėga 6–7 komandos. Tarp jų – ir legendiniai „Veteranai“. Tiesa, jubiliejinės futbolo šventės metu su didžiuoju futbolu atsisveikino dalis „Veteranų“ (buvusios „Jiezno technikos“) komandos dalyvių, kadaise garsinusių Jiezno vardą visoje Lietuvoje.
„Jiezno technikos“ futbolo komanda 1978–1985 metų laikotarpiu dalyvavo ne tik Lietuvos Respublikos futbolo pirmenybėse, tuometinėje II lygoje, bet ir respublikinių laikraščių taurės futbolo turnyruose, taip pat Prienų rajono futbolo pirmenybėse bei Jiezno ežero taurės turnyruose. Paminėtu laikotarpiu Jiezno futbolininkai sudarė Prienų rajono futbolo rinktinės pagrindą ir 1980 bei 1981 metais dalyvavo tarptautiniame žymaus tuometinio futbolininko Volčečkio vardo futbolo turnyre Naugarduko mieste (Baltarusija), abu kartus komanda užėmė prizinę – trečiąją vietą, o jieznietis A.Grušelionis buvo pripažintas geriausiu 1981 m. turnyro saugu.
„Technikos“ futbolo komanda nuo pat pačių pirmųjų metų, dalyvaujant Lietuvos futbolo pirmenybėse, ,,įšoko“ į pirmenybių II lygos prizininkų gretas ir kone kasmet pirmenybes baigdavo, užimdama antrą ar trečią vietą, jose dalyvaujant vidutiniškai 15–16 futbolo komandų. Technikiečiai sėkmingai pasirodydavo ir Prienų rajono futbolo pirmenybėse bei tuo metu kasmet vykstančiuose ,,Jiezno ežero“ taurės turnyruose, ne kartą yra tapę rajono pirmenybių bei taurės nugalėtojais. To meto ,,Technikos“ futbolininkai daugybę kartų yra įveikę vietinio krašto futbolo komandas – Prienų ,,Sparnus“ ir Birštono ,,Versmę“, kuriose žaisdavo ne tik entuziastai.
Gana sėkmingai ,,Technikos“ futbolo komanda sudalyvaudavo ir tuo laikotarpiu labai populiariuose respublikiniuose futbolo turnyruose. <…> Bene sėkmingiausias jiezniečiams buvo 1984 m. ,,Tiesos“ laikraščio futbolo turnyras, kai ,,Technikos“ futbolo komanda, nustebindama ne tik vietinę valdžią, bet ir ,,nugąsdindama“ Respublikos sporto vadovus, pateko į stipriausių Lietuvos futbolo komandų aštuntuką, pakeliui nugalėdama ne tik Lietuvos pirmenybių I lygos komandas, bet ir Respublikos aukščiausiosios lygos futbolo komandas. Suklupta buvo tik prieš tuometinį Lietuvos futbolo čempioną Klaipėdos ,,Granitą“, kuris, būtina pažymėti, tuo laikotarpiu buvo ne tik stipriausia Lietuvos futbolo komanda, bet ir Pabaltijo šalių čempionė“, – legendinius „Veteranų“ (Jiezno „Technikos“) laikus priminė renginio vedėja.

Jiezno futbolo legenda A.Grušelionis.

Praėjusį šeštadienį su didžiuoju futbolu atsisveikino ir Jiezno futbolo legenda Antanas Grušelionis. Prisimindamas šlovingus laikus, A. Grušelionis džiaugėsi, jog futbolo entuziastų suburta komanda sugebėjo pasiekti išties neblogų rezultatų. Kadaise komandos rezultatai leido jai pakilti ir į aukštesnę lygą, deja, tuometinis laikmetis diktavo ir finansines galimybes, kurios buvo reikalingos, įgyvendinant ir aukštesnius reikalavimus. „Buvo laikmetis, kad tokių galimybių, kokias turime dabar, tuomet tikrai nebuvo: žaisdavome paprastais bateliais, patys aprangas siuvomės iš senų, jau nebetinkamų naudoti vėliavų, ir stadioną patys šienaudavome ir grebodavome. Galų gale, visi turėjome savo darbus, šeimas, tad teko ir daug laiko paaukoti, ir patiems finansiškai prisidėti, nes, kaip žinia, tuomet ne pagalbos iš valdžios laukdavome, o džiaugdavomės, kad ji mums netrukdo“, – „Gyvenimo“ skaitytojams pasakojo A. Grušelionis.
Kadaise sporto entuziastų inicijuotą Jiezno futbolo turnyrą šiuo metu kartu su SK „Jieznas“ organizuoja Jiezno seniūnija. Šventės atidarymo metu Jiezno seniūnas Algis Bartusevičius džiaugėsi ilgametėmis Jiezno futbolo turnyro tradicijomis, linkėdamas, kad prie turnyro prisijungtų ir daugiau jaunosios kartos atstovų.
Paklaustas, kas lemia sumažėjusį Jiezno krašto jaunimo aktyvumą, A. Bartusevičius kartu su Jiezno gimnazijos kūno kultūros mokytoju Saulium Šimansku bei Prienų rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiuoju specialistu Artiomu Marchockiu svarstė, jog problemos ir Lietuvoje, ir Prienų krašte, ir pačiame Jiezne – panašios: mokyklose mažėja mokinių skaičius, jaunimas turi daugiau veiklų pasirinkimo, neretai sportą nukonkuruoja ir išmaniosios technologijos… „Mano nuogąstavimas dėl jaunimo yra bauginantis, bet jis yra realus. Aš džiaugiuosi, kad turnyras tęsiasi, bet gali nutikti ir taip, kad jis tęsis tol, kol žais vyresnioji karta“, – sakė Jiezno seniūnas. Tiesa, A. Bartusevičius atkreipia dėmesį ir į geruosius pavyzdžius, kai futbolo turnyre dalyvauja ir ne viena vadinamųjų veteranų-vyresnės kartos atžala.
Kone visą dieną septynios komandos aiškinosi savo sportinį pranašumą ir kovojo dėl pagrindinio prizo – taurės. Po nemažai jėgų pareikalavusios kovos „Centro“ komandai pavyko susigrąžinti nugalėtojų titulą, kurį „Centro“ žaidėjai buvo iškovoję 2019 m. Iš viso Jiezno futbolo turnyre komanda pergalę ir pagrindinį prizą savo rankose laiko jau trečiąjį kartą. Apdovanoti ir turnyro nominantai: perspektyviausiu turnyro žaidėju pripažintas Domas Mažeika, rezultatyviausias šiemet buvo Matas Gokmanas, geriausiu vartininku šiemet pripažintas Andrius Šipaila, gynėju – Skirmantas Žalys, o žaidėju – Darius Venckūnas, gražiausią įvartį įmušė Tadas Bertaška. Turnyro legenda nominuotas Antanas Grušelionis.
Rimantė Jančauskaitė

Rubrikoje Sportas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *