Atsiskaitymo kortelė: kaip pasirūpinti jos saugumu?

Į policiją dėl telefoninių sukčių telefonu 112 vis dažniau kreipiasi gyventojai, iš kurių išviliojami tūkstančiai eurų… Kaip neprarasti budrumo ir neatskleisti asmeninių banko duomenų, pataria banko darbuotojai ir policijos pareigūnai.
O būna taip…
….Telefoninis sukčius, paskambinęs laidiniu telefonu poniai A.K (tikri duomenys žinomi) ir prisistatęs policininku, pranešė: „Pilietė P.D. iš jūsų banko sąskaitos „nuėmė“ 800 eurų. Jus, ponia (įprastai kreipiamasi vardu), tik nesijaudinkite, mes atvyksime pas jūs į namus su banko darbuotoju ir viską sutvarkysime“.
Nepavykus sužinoti PIN kodo telefonu, sukčiai tikisi tai padaryti atvykę į aukos namus. Ar jie atvyks, ar ne – priklausys nuo to, kaip jūs baigsite pokalbį. Protingiausia būtų pasakyti: „aš banke neturiu pinigų“ arba „dėkui, aš pati rytoj nuvyksiu į banką ir viską išsiaiškinsiu“.
. Neįsileiskite į pokalbį…
Pasak policijos pareigūno, telefoniniai sukčiai, nesužinoję banko duomenų, neretai atvyksta į namus apsirengę ne tik policijos pareigūno apranga, bet ir turėdami padirbtą tarnybinį pažymėjimą.
„Jeigu sukčiai atvyksta į jūsų namus, neįsileiskite jų į vidų, klauskite vardo ir pavardės ir nedelsdami skambinkite telefonu 112. Mes patikrinsime, ar tokie asmenys egzistuoja. Tokiu atveju sukčiai dažniausiai pabėga, – pataria policijos pareigūnas. – Jeigu jums telefonu skambina telefoninis sukčius ir prašo banko duomenų ar gąsdina, kad iš jūsų atsiskaitymo kortelės neva „nuimti“ pinigai, neįsileiskite į pokalbį. Padėkite telefono ragelį (o mobilųjį – išjunkite) ir kvieskite policiją, apie tai pranešdami telefonu 112“.
Pasirūpinkite asmeniniu saugumu: viešoje erdvėje, interneto portaluose neskelbkite savo duomenų – vardo, pavardės, gyvenamosios vietos adreso, telefono numerio. Tai puiki „medžiaga“ sukčiavimo entuziastams.
. PIN kodas – jūsų paslaptis
Kaip derėtų elgtis su banko mokėjimo kortele, kad ji būtų saugi, ir ką daryti ją pametus? Dėl neapdairumo netekus banko atsiskaitymo kortelės, o jeigu joje dar būta nemažai pinigų, patiriate didelį stresą, blaškotės, nežinodami, ko griebtis.
„Vaje, visus pinigus nuo kortelės nuėmė!“ – verkė prie bankomato stovinti mergina, pati padariusi paslaugą vagišiams, užsirašiusi PIN kodą kitoje kortelės pusėje…
Šis pavyzdys iliustruoja, kad niekada, bet kurioje situacijoje, negalima atskleisti savo sąskaitos PIN kodo! Dažnai jį norisi kur nors užsirašyti, nes šiais kompiuterinių technologijų laikais, kai žmogus turi ir po keletą banko kortelių, kai tenka atsiminti telefono, kompiuterio ir kt. slaptažodžius, galima jį paprasčiausiai pamiršti ar supainioti.
Bankų darbuotojai pataria niekada ir niekur (ant piniginės, asmens dokumento įdėklo ir pan.) neužsirašinėti, o įsiminti PIN kodą. Derėtų sugalvoti lengvai įsimenamą slaptažodį, pavyzdžiui, studijų baigimo metus ar santuokos datą. Nepatartina kodui pasirinkti skaičių 1234 derinį ar savo gimimo datą.
. Banko darbuotojas
niekada neprašys
asmeninių duomenų
Nepasimeskite, jei jums paskambinę telefoniniai sukčiai prašo pasakyti savo vardą, pavardę, banko duomenis. Pasitaiko atvejų, kai sukčius, prisistatęs banko darbuotoju, skambina banko klientui ir sako: „iš jūsų sąskaitos plaunami pinigai…“. Bankininkai visiems banko klientams primena, kad banko darbuotojas, paskambinęs telefonu, niekada nepaprašys jūsų pasakyti nei PIN kodo, nei jūsų sąskaitos numerio.
. Naudokitės bankomatu banko patalpoje
Kaip saugiai išsiimti pinigus iš bankomato? Visų pirma, pinigus nusiimkite bankomatuose, kurie įrengti ne gatvėje, o uždarose bankų ar jų padalinių patalpose.
Kai banko šalia nėra, saugiau pinigus terminaluose išsiimti šviesiu paros metu. Tik prieš išimant pinigus apsidairykite: ar šalia nėra įtartinų asmenų.
Jeigu banko kortelė sunkiai lenda į bankomatą, girdisi įtartini garsai, geriau juo nesinaudoti.
. Pametus kortelę, paskambinkite banko trumpuoju numeriu
Įvedinėjant PIN kodą, jūsų pačių saugumui uždenkite jį kita ranka. Jeigu bankomatas netyčia „prarijo“ jūsų kortelę, jokiu būdu neprašykite pagalbos aplinkinių nepažįstamų žmonių. Svarbiausia, nepasimeskite ir skubiai kreipkitės į banko darbuotoją arba skambinkite į savo banką trumpuoju numeriu (žinokite banko numerį) ir, pasakę savo vardą, pavardę, prašykite, kad užblokuotų prieigą prie jūsų asmeninės sąskaitos.
Pametus savo mokėjimo kortelę ar jos PIN kodą pasakius kitam žmogui, taip pat negaišdami kreipkitės į banko konsultacinio centro darbuotoją arba skambinkite trumpuoju telefono numeriu ir prašykite, kad užblokuotų jūsų mokėjimo kortelę.
Ši paslauga visuose bankuose ir jų padaliniuose teikiama visą parą.
. Užsienyje saugiau atsiskaityti grynais
Vasara – kelionių metas. Tad į ką derėtų atkreipti dėmesį naudojantis atsiskaitymo kortele užsienio valstybėse? Ir Lietuvoje, ir užsienyje saugokite asmeninę banko kortelę, kaip savo pasą, vairuotojo teises ar kitus dokumentus. Laikykite atsiskaitymo korteles saugioje vietoje, – geriausia piniginėje, o ją vidinėje švarko ar striukės, tik ne užpakalinėje kelnių kišenėje…
Dailiosios lyties atstovėms derėtų pasirūpinti, kad piniginė rankinėje nebūtų matoma ir lengvai pasiekiama (rankinukas turėtų būti sandariai uždarytas).
Užsienio šalyse saugokitės vagių gatvėse, oro uostuose, transporto spūstyse, ypač masiniuose žmonių susibūrimuose (aikštėse, turguose, koncertuose).
Vykstant į užsienio valstybes, derėtų su savimi turėti ne tik banko atsiskaitymo kortelę, bet ir grynųjų pinigų.
Vis tik saugiau atsiskaitinėti grynaisiais. Saugokitės gudrių prekybininkų ar paslaugų teikėjų, kurie nori pasiimti ir nusinešti jūsų banko kortelę į atsiskaitymo terminalą, kai jo nėra šalia. Neleiskite jiems taip elgtis su jūsų banko kortele! Skaitytuvą jie privalo atnešti prie jūsų, kad galėtumėte suvesti PIN kodą ir savo duomenis.
Prieš vykdami į užsienį, užsirašykite ir su savimi turėkite trumpąjį banko telefono numerį. Būdami užsienyje, naudokitės tik patikimų ir žinomų bankų bankomatais. 

Naudodamiesi kortele svetur, būkite atidesni ir budresni, nei įprastai.
Mokėdami už prekes ar paslaugas nuolat ją stebėkite. Neišleiskite banko kortelės iš savo akiračio, juolab niekada neduokite jos į rankas nepažįstamam žmogui, ką jis besakytų, aiškintų ar įrodinėtų.
Neatsiskaitinėkite kortele įtartinos reputacijos vietose.
Verta prisiminti:
. Nelaikykite visų santaupų mokėjimo kortelės sąskaitoje, dalį jų turėkite grynais.
. Atsiskaitant kortele ar imant pinigų iš bankomato, PIN kodo įvedamus skaičius apsaugokite pridengdami juos ranka.
. Vagys internete kuria saitų kopijas, panašias į originalias bankų svetaines. Potencialioms aukoms siunčia patrauklią reklaminę informaciją, ir kai kurie lankytojai užklysta į netikras svetaines. Todėl jokiu būdu bet kokioje situacijoje neįvedinėkite asmeninių duomenų, kad iš jūsų nebūtų pavogtas slaptažodis, naudojantis internetine bankininkyste.
Parengė Veronika Pečkienė

Rubrikoje Teisė žinoti. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *