Kaip išvengti kojų nuovargio vasarą?

Besimėgaujant vasaros malonumais bei ilgai lauktomis atostogomis derėtų pasirūpinti kojų sveikata ir patogiais batais. Patinusios, skausmingomis nuospaudomis paženklintos kojos – liūdna „puošmena“, apkartinanti kelionę pėsčiomis ar smagų savaitgalį. Kas svarbu sėkmingam ir aktyviam poilsiui, kad jaustumėtės gerai ir patogiai? Apie tai kalbamės su „Gijos klinikų“ inžiniere – technologe Giedre Jacevičiūte.

„Gijos klinikų“ inžinierė-technologė Giedrė Jacevičiūtė.

Pradžioje buvo … sandalai
…Faraono žmona vaikščiojo basa. Senovės Romoje atsirado sandalai, o viduramžiais – pulenai, t.y. avalynė ilgomis nosimis. XVIII amžiuje rūmų damos ir didikai avėjo trumpaaulius batelius. Tik XIX amžiaus pabaigoje, atsiradus pirmosioms siuvimo mašinoms, suklestėjo avalynės gamyba. Šiandien batų pasiūla pasaulyje tokia didelė, kad išsirinkti tokius, kad derėtų grožis, patogumas ir sveikata – nėra paprasta.

Tausokite kojas
Pasak „Gijos klinikų“ inžinierės-technologės Giedrės Jacevičiūtės, pirmiausia vasaros laikotarpiu derėtų griežtai atsisakyti ankštos ir kietos avalynės. Ji sukelia įvairių problemų: sutrikdo pėdos kraujotaką, didina prakaitavimą, nuospaudas, tarpupirščių įtrūkimus. O šiltomis dienomis kur kas dažniau traumuojama oda, atsiranda pūslės, nutrynimai.
„Kokybiška, patogi ir taisyklinga avalynė nuo kojų ir pėdų „nuima“ 5–10 proc. krūvio, – tai reiškia, kad vakare jūsų kojos nebus pavargusios ar patinusios, nekryps kojos nykščiai. Šiltu (ypač karštu ) oru ir darbe, ir atostogų metu sveikiausia ir patogiausia avėti kuo labiau atviras basutes ar lengvus batelius žemu patogios formos užkulniu,“ – atkreipia dėmesį pašnekovė.
Pasistenkite kuo dažniau vaikščioti basomis pajūrio smėliu, akmenėliais, žole, miško samanomis ar pabraidyti vandenyje. Tai ne tik malonu, bet ir labai naudinga sveikatai: masažuojami visi pėdoje esantys aktyvūs taškai, stiprėja kojų raumenys, raiščiai, oda tampa elastingesnė.
Be to, po tokios mankštos dingsta kojų nuovargis.
O vakarais lengvu masažu palepinkite kojas, į jas įtrinant antiseptinį maitinamąjį kremą.
Kokia avalynė patogi?
Pirmoji sąlyga renkantis batus – jie turėtų būti lengvi, ne kietos odos, lanksčiu minkštu padu.
Vasaros sezonui derėtų rinktis atvirą modelį, kad, esant aukštesnei oro temperatūrai, kojos laisvai kvėpuotų. Kuo lauke karščiau, tuo avalynė turėtų būti atviresnė. Šiltuoju metų laiku patogu avėti mokasinus, – uždaro modelio ar su perforacijomis, nes jie minkšti ir patogūs. Ar eisite basi, ar su kojinaitėmis, pėda vis tiek „kvėpuoja“.
„Plonas, lygus padas, natūrali oda – komforto ir gero stiliaus ženklas. Nors minkšta, lengva patogi odinė avalynė kainuoja brangiau, tačiau geri batai, – ir gera savijauta, ir fizinė sveikata,“ – pastebi G. Jacevičiūtė.
Jeigu mėgstate keliauti pėsčiomis žvyro ar miško takeliais, avėkite sportinius batelius nelygiu padu, – bus saugiau, nepaslysite.

Specialistas pataria:
. Kasdieną avėkite batus ar basutes ne aukštesne nei su 2–4 cm aukščio pakulne.
. Atsisakykite kietos sintetinės avalynės (didina prakaitavimą).
. Nešiokite lengvus, minkštus, orui pralaidžius batus.
. Kelis kartus per dieną keiskite avalynę.
. Nedera ilgiau avėti smailėjančios avalynės modelio, nes spaudžiami pirštai, ir gali vystytis „iššokęs kauliukas“.
. Negailėkite pinigų kokybiškai odinei avalynei.
. Batų dviračių sportui, kopimui į kalnus ar kitai sporto šakai geriausia ieškoti specializuotose parduotuvėse.
. Rūpinkitės kasdienine kojų odos priežiūra. Naudokite specialius minkštinamuosius ir dezinfekuojančius kremus.

Patogios avalynės reikalavimai:
. Kietas užkulnis.
. Suformuoti išilginiai ir skersiniai skliautai.
. Neaukšta (2–4 cm), neverčianti į priekį pakulnė.
. Lankstus neslidus padas.
. Koja turi jaustis tvirtai ir patogiai.
. Batai neturi spausti kojų ar pirštų.

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *