Susitikimas su Herkumi Kunčiumi

Liepos 1 d. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko knygos „GELEŽINĖ STALINO PIRŠTINĖ“ pristatymas. Renginyje dalyvavo knygos autorius, dramaturgas, prozininkas Herkus Kunčius. Autorių kalbino bibliotekininkė-renginių organizatorė Dovilė Šiugždinytė.
„Geležinė Stalino pirštinė“ – knyga apie Nikolajaus Ježovo – Sovietų Sąjungos valstybės saugumo generalinio komisaro, NKVD narkomo, vadinto kruviniausiu Stalino budeliu – gyvenimą. Autoriaus teigimu, „šio laikotarpio baisumo neįmanoma suvokti protu, būtent todėl romane daug ironijos“. Pasakodamas apie romaną, Herkus Kunčius kėlė tapatybės paieškos problemą. „Man buvo įdomu, kaip savo kraštą palikę ir tapatybės atsisakę žmonės naudojasi laisve? Kaip jie kuria naują pasaulį? Supratau, kad čia atsiranda didžiulė grėsmė, nes tapatybės atsisakymas, kaip matome ir kitų asmenybių biografijose, tampa tokia pačia, makabriška, situacija: sistemos iškelti, patys tampa budelių aukomis“, – samprotavo autorius.
Rašytojo papasakotos romano atsiradimo aplinkybės, kaip ir pats romanas, abejingų nepaliko. Šiurpą keliantys įvykiai, aprašyti knygoje, ne vieną skaitytoją privertė dar kartą, iš laiko perspektyvos, apmąstyti sudėtingą XX amžiaus istoriją, Lietuvos lemtį geopolitinėse galios dalybose. Paklaustas, kodėl ėmėsi rašyti būtent tokią knygą ir pasakoti apie Nikolajų Ježovą, rašytojas sakė, kad jam buvo įdomi ši asmenybė, nes pagal archyvinius dokumentus Nikolajus Ježovas buvo lietuvis, kilęs iš Veiverių (Prienų r.), atsisakęs savo lietuviškosios tapatybės ir tapęs kruvinojo sovietų režimo dalimi, todėl „mes privalome kalbėti apie istoriją, negalime jos užmiršti. Tai siaubinga, kruvina epocha /… /. Juk dažnai žmonės užmiršta, kad istorija linkusi kartotis“, – sakė Herkus Kunčius.
Baigiantis susitikimui, paskatintas renginio vedėjos, Herkus Kunčius trumpai pristatė ir naujausią savo darbą – romaną „Kolūkio metraščiai“, kuris kaip tik šiomis dienomis iškeliaus iš Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos ir netrukus pasieks bibliotekas ir knygynus. Rašytojo pasakojimu, „Kolūkio metraščiai“ pasakoja istoriją apie margą kolūkio „Lenino keliu“ pirmininko, socialistinio darbo didvyrio bei idėjinio komunisto Vytauto gyvenimą. Šis trumpas romano anonsas suintrigavo susitikime su Herkumi Kunčiumi dalyvavusius rašytojo gerbėjus, kadangi daugelis iš jų patys dar labai aiškiai atsimena „kolūkinius“ laikus, yra patyrę tos santvarkos „džiaugsmus“, todėl romano pasirodymo bibliotekose skaitytojai lauks su dideliu nekantrumu ir susidomėjimu. Lauks kaip ir naujų susitikimų su Herkumi Kunčiumi – praeitin pamažu grimztančios, bet vis dar nenuėjusios į nebūtį, epochos metraštininku.
Renginys organizuotas įgyvendinant projektą „Gurmanų restoranas. Dienos pietūs: Šviežia knyga“. Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba, Prienų rajono savivaldybė.
Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos informacija

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *