Juozas Olekas: norime sveikos Europos ateities, kur visi dirbantys galėtų gyventi padorų gyvenimą

Gegužės 9-ąją Strasbūre bus atidaryta Europos ateities konferencija, kuri truks metus laiko. Jos tikslas – suteikti galimybę Europos piliečiams aptarti Europai kylančius iššūkius ir jos prioritetus. Planuojama, kad 2022-ųjų pavasarį bus pateiktos konferencijos išvados, kurios Europos Tarybai, Komisijai bei Parlamentui padės žengti Europos ateities link, kurią apibrėš Europos piliečiai.


Praėję metai tik dar kartą parodė, kad Europai, kaip niekada anksčiau, reikalinga žengti į priekį ir tapti daug stipresne kovoje už padorų kiekvieno europiečio gyvenimą. Skaudi statistika rodo, kad Europoje piliečiai vis dar susiduria su didele darbo užmokesčio neteisybe, o lyčių nelygybė šiuos skirtumus tik gilina – vidutiniškai Europoje moterys uždirba 14,1% mažiau nei vyrai, o Lietuvoje šis skaičius yra tik šiek tiek žemiau ES vidurkio – 13,3%. Taip pat svarbu pabrėžti, kad minimalus darbo užmokestis nereiškia, kad piliečiams yra užtikrintas padorus gyvenimo standartas. „Eurostat“ (2018) apskaičiavimu 39% minimalų darbo užmokestį gaunantys piliečiai sako, kad susiduria su šiokiais tokiais sunkumais, 20% turi rimtų sunkumų ir 11% susiduria su rimtais sunkumais.
Taip pat COVID-19 parodė, kad daugelis darbuotojų, kurie buvo atsakingi už kovą su COVID-19 – slaugytojai ir sveikatos darbuotojai, valytojai ir žemės ūkio darbuotojai – dažnai uždirba minimalų darbo užmokestį. Galiausiai, statistika rodo, kad 60% minimalų atlyginimą uždirbančiųjų yra moterys.
Šias nelygybes privalome pažaboti tam, kad užtikrintume teisingesnį ir padorų kiekvieno ES piliečio gyvenimą, siekiant užtikrinti, kad, nepaisant kurioje ES šalyje žmonės gyvena, už tą patį darbą gautų tokį pat atlyginimą. Todėl mes – Europos Parlamento socialistai ir demokratai – aktyviai dirbame siekiant sukurti Europos minimalaus atlyginimo standartą. Juk įmonių pelnai Lietuvoje ir Europoje nepaliaujamai auga. Pavyzdžiui, per praėjusius metus „Pfizer“, „Johnson & Johnson“ bei „AstraZeneca“ savo akcininkams išmokėjo 26 milijardus dolerių pelno. Turime rasti atsakymą į klausimą: kodėl įmonių pelnams ir produktyvumui augant, darbuotojų atlyginimai neauga atitinkamai?
Ieškant atsakymo į šį klausimą, privalome atsisukti į žmones ir suprasti, kad daugiau nebegalime pateisinti situacijų, kai dirbantys žmonės skursta ar susiduria su sunkumais išgyventi, o savo gyvenimą turi kurti ant kreditų. Esu įsitikinęs, kad Europos ateities konferencijoje turime šiai problemai skirti ypatingai rimtą dėmesį.
COVID-19 taip pat parodė, kad mūsų sveikatos apsaugos sistemos yra nepasirengusios apsaugoti piliečius nuo globalių sveikatos grėsmių. Tai yra natūralu – atvėrus šalių sienas ir ekonomikos rinkas, sujungėme savo jėgas ir galimybes veikti kartu. Bet tuo pačiu metu turime atliepti ir socialinius pokyčius, kuriuos atnešė šie ekonominiai pokyčiai. Švietimas, teisingas darbo užmokestis, o šiuo atveju svarbiausia – teisinga ir vieninga sveikatos apsaugos sistema – turi būti taip pat pradėta kurti Europos mastu.
Štai kodėl Europos ateities konferencijoje sieksime, kad sveikatos apsauga taptų ir daline Europos Sąjungos atsakomybe. Turime užtikrinti ne tik tai, kad visos ES šalys būtų pasirengusios globalioms ateities sveikatos grėsmėms, kurių, pagal mokslininkų prognozes, ateityje gali būti daugiau. Taip pat turime skirti rimtą dėmesį retoms ligoms, kovai su vėžiu, privalome investuoti į mokslinę paiešką ir gydymo bei medikamentų prieinamumą visiems. Technologijos ir mokslas suteikia galimybę pagerinti visų žmonių sveikatą ir gyvenimo kokybę. Europos ateityje neleisime sveikatos apsaugai ir žmonių sveikatai visų pirma būti matomai kaip rinkai, iš kurios galima pasipelnyti.
Galiausiai, šiemet Lietuvos socialdemokratų partijai minint savo veiklos 125-metį, Europos ateities konferencija tampa simboliniu brūkšniu, nuo kurio ir Lietuvoje, ir Europoje mes – socialdemokratai – siekiame pasaulio, kuriame apsaugotume Žemę ir savo vaikų ateitį, bet tuo pačiu užtikrintume, kad dabarties kartos galėtų pasinaudoti visu gėriu, kuris jau yra sukurtas. Tam deramų gyvenimo sąlygų ir socialinės apsaugos užtikrinimas bei Europos sveikatos standarto sukūrimas yra būtini, kertiniai mūsų ateities pamatai.

Europos Parlamento Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso Lietuvos delegacija
www.socialistsanddemocrats.eu

Rubrikoje Politika. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *