Dalyvaujamasis biudžetas – birštoniečių iniciatyvoms ir idėjų įgyvendinimui!

Vienas iš pastaruoju metu aktualiausių ir nagrinėjamų visuomenės/ bendruomenių įtraukimo į sprendimų priėmimą klausimų – dalyvaujamasis biudžetas.
Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl biudžeto lėšų panaudojimo susijusius klausimus, kai gyventojai siūlo iniciatyvas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, teikia idėjas savivaldybei ir balsuodami renka labiausiai patikusias.
Šiuo metu dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendina 15 Lietuvos savivaldybių – Alytaus m., Kretingos r., Lazdijų r., Panevėžio m., Panevėžio r., Šiaulių m., Telšių r., Vilkaviškio r., Klaipėdos m., Klaipėdos r., Kupiškio r., Rietavo r., Tauragės r., Trakų r., Varėnos r., o kitos savivaldybės ruošiasi biudžeto planavimo modelį įgyvendinti artimiausiu metu. Dvi savivaldybės (Klaipėdos m. ir Klaipėdos r.) dalyvaujamuosius biudžetus rengia ir mokyklose.
Mūsų kaimynai – Alytaus miestas – pirmasis Lietuvoje, įgyvendinantis populiarų Europoje ir ypač Estijoje bei Lenkijoje bendruomenės įtraukimo į sprendimų priėmimą per biudžeto planavimą modelį. Jau prieš ketverius metus startavusios alytiškių iniciatyvos kasmet sulaukia vis didesnio susidomėjimo, o siūlomi projektai pritaikomi vis didesnei gyventojų auditorijai. Per 2018–2020 metus alytiškiai iš viso pateikė 47 projektus, iš jų 33 projektai buvo atrinkti ir pateikti balsavimui gyventojams. Didžiųjų projektų kategorijoje laimėjo iniciatyvos – „Miesto sodo koncertinė erdvė“, „Alytus–Myliu“ miesto vartai, A. Matučio parkas – erdvė vaikams, mažųjų – „Dainų slėnis – gyvas“, Grilio zonos Jaunimo parke, Bronzinės voverės su riešutu skulptūra, Aktyvus laisvalaikis šeimai ir grojantys suoliukai „Su gaivia bangele..“. Pasak Alytaus miesto savivaldybės atstovų, pirmieji žingsniai visuomet sudėtingiausi, tačiau gyventojų iniciatyvų nauda yra neabejotina – įgyvendinant dalyvaujamąjį biudžetą, alytiškių idėjas, puoselėjamos miesto viešosios erdvės ir laisvalaikio zonos. (Su alytiškių biudžeto įgyvendintomis iniciatyvomis galite susipažinti  https://www.alytus.lt/alytiskiu-iniciatyvos).
Nuo 2018 m. Lietuvos savivaldybių gyventojai (Alytaus m., Kretingos r., Lazdijų r., Panevėžio m., Panevėžio r., Šiaulių m., Vilkaviškio r.) iš viso bendrai nusprendė dėl 1 mln. 40 tūkst. eurų savivaldybių biudžeto lėšų panaudojimo, pateikę 156 projektus ir išsirinkę 23 geriausias iniciatyvas.
Šių metų kovo 26 dieną vykusiame Birštono savivaldybės tarybos posėdyje taip pat buvo pritarta dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo idėjai ir parengtam Birštono savivaldybės gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašui, kuris apibrėžia Birštono savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamų gyventojų inicijuotų projektų idėjų pasiūlymų teikimo, vertinimo ir atrankos vykdymo tvarką. Jau kitąmet ši priemonė Birštono gyventojams suteiks ne tik daugiau galimybių įgyvendinti norimas idėjas, bet ir paskatins gyventojus aktyviau dalyvauti savivaldos veikloje. Atsiras galimybė patiems priimti sprendimus, teikiant iniciatyvas ir projektų idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti Birštone. Idėjas teikti galės Birštono savivaldybėje gyvenamąją vietą deklaravę asmenys ne jaunesni nei 18 metų, kurių teikiamą idėją turės palaikyti ir pritarti ne mažiau dešimt Savivaldybės gyventojų. Už pateiktas idėjas balsuoti bus kviečiami visi Savivaldybės gyventojai. Daugiausia balsų surinkusiam projektui bus skiriamas finansavimas ir jį įgyvendins Savivaldybė.
Su Birštono savivaldybės gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašu kviečiame susipažinti www.birstonas.lt.
Būkime iniciatyvūs ir kūrybingi – metas pradėti kalbėtis apie savo idėjas su kaimynais ir draugais!

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *