COVID-19 vakcina – geriausia naujametė dovana kasdien rizikuojantiems medikams

Gruodžio 28 dieną labai laukta COVID-19 ligos vakcina pasiekė ir Prienus – pirmadienį „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurta vakcina buvo paskiepyti 45 su didžiausia infekcijos rizika susiduriantys Prienų ligoninės medikai, kurie dirba ligoninės COVID-19 poskyryje, Reanimacijos -intensyvios terapijos ir Priėmimo-skubios pagalbos skyriuose, Karščiavimo klinikoje ir turi tiesioginį kontaktą su pacientais.

Prienų ligoninėje pirmasis COVID-19 vakcina pasiskiepijo Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas Tomas Kudelis.

Pirmasis vakciną išbandė gydytojas Tomas
Pirmasis iš medikų pasiskiepijo Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas Tomas Kudelis. Ligoninės direktorės Jūratės Milaknienės teigimu, gydytojas Tomas nusipelnė pirmasis gauti vakciną, nes nuo pat pandemijos pradžios dirbo priešakinėse, atsakingiausiose medikų kovos su COVID-19 gretose.
Prieš kelis mėnesius ne tik visuomenėje, bet ir medikų bendruomenėje buvo daug nežinios, stigo žinių apie ligos plitimą ir gydymą, trūko apsaugos priemonių, tačiau, pasak įstaigos direktorės, gydytojas T.Kudelis niekuomet nedvejojo ir savanoriškai rinkosi sunkiausius, rizikingiausius darbo barus, ilgus budėjimus, tiesiogiai susidurdamas su koronavirusu sergančiais pacientais.
Įstaigos vadovė pastebėjo, jog skyriaus vedėjas noriai padeda kolegoms, yra jų gerbiamas, gydytoją myli ir vertina pacientai.
Tomas Kudelis – vienas iš penkių Prienų ligoninės medikų, kurie už pasiaukojantį darbą pirmosios pandemijos bangos metu buvo apdovanoti Sveikatos apsaugos ministerijos medaliais „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. “

„Reikia vadovautis ne gandais, o mokslu“
Iškart po COVID-19 skiepo kalbintas gydytojas Tomas sakė besijaučiąs gerai, jis netgi pajuokavo, kad šia proga kilo noras feisbuke (nors jame naršyti ir komentuoti nemėgsta) pasidalinti savo, pasiskiepijusio naująja vakcina, nuotrauka su prierašu „užvaldytas 5G“ ir taip sureaguoti į antivakserininkų skleidžiamas sąmokslo teorijas, paneigti kalbas apie vakcinos žalingumą. Visgi apsigalvojo, nenorėdamas suteikti daugiau peno priešiškai vakcinos atžvilgiu nusiteikusiems komentatoriams.
T.Kudelis pabrėžė, kad būdamas mokslo patvirtintos medicinos srities atstovas jis vadovaujasi moksliniais tyrimais, o ne įrodymais nepagrįstais gasdinimais internete. Visgi jis supranta, kodėl dalis žmonių, netgi medikų, dar abejoja, ar verta skiepytis.
– Manau, kad baimių kyla todėl, kad COVID-19 vakcina yra naujas, tyrimų metu, bet ne visuotinai išbandytas dalykas. Tačiau pats metodas yra naudotas ne kartą. „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos atveju žmogui įskiepijamas ne susilpnintas COVID-19 sukėlėjas ar jo dalys, o tam tikra nukleorūgščių seka, kuriai patekus į ląstelę, ji pati pagamina antikūnius, tokiu būdu imuninė sistema išmoksta atpažinti ligos sukėlėją ir, COVID-19 infekcijai patekus į organizmą, ją sunaikina.
Todėl vakcina yra pats saugiausias būdas įgyti imunitetą. Žinoma, skiepai yra kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalas, bet, mano įsitikinimu, moksliniais tyrimais pagrįstos ir patikimos informacijos pakanka, kad žmonės susidarytų savo nuomonę ir teisingai pasirinktų, – kalbėjo T.Kudelis.
Kita vertus, sakė gydytojas, nors ligoninės medikai skiepų jau sulaukė, profesinė įtampa, darbe lydėjusi beveik dešimt mėnesių, dar neatslūgo, nes imunitetui susidaryti reikia dviejų skiepų. Pakartotinai medikai bus skiepijami sausio viduryje, ir tik praėjus dviems savaitėms po antrojo skiepo, jie įgys maksimalią apsaugą nuo COVID-19 ligos.
Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas T.Kudelis darbe nuolat susiduria su sergančiais pacientais, susirgo ir ne vienas jo kolega, visgi koronavirusas jį laimingai aplenkė. Gydytojas skiria didelį dėmesį teisingam apsauginių rūbų dėvėjimui, dezinfekcinių priemonių naudojimui darbo vietoje, ypač bendraujant su sergančiaisiais.
– Apsauginių priemonių turime pakankamai, tik reikia teisingai jas naudoti. Darbe turime apmąstyti kiekvieną savo veiksmą, judesį, nuolat prašome pagalbos iš šalies, kad kolegos stebėtų vieni kitus, perspėtų, kas daroma neteisingai, nes kiekviena žmogiškoji klaida yra infekcijos tikimybė. Tačiau virusą galima pasigauti ne tik darbe, bet ir parduotuvėje, kitoje viešoje vietoje, todėl svarbu neužsimiršti, laikytis higienos reikalavimų, – teigia gydytojas, ir kitus kviesdamas būti pastabiems, pastabumo, atsakingiems. Šiuo šventiniu laikotarpiu savo pacientams, sergantiems koronavirusu, T.Kudelis linki kuo greičiau pasveikti, o kitiems žmonėms – nesusirgti, pasiskiepyti nuo COVID-19, įgyti imunitetą ir toliau gyventi visavertį aktyvų gyvenimą, kaip ir iki pandemijos pradžios…

Medikų skiepijimą organizavo Kauno klinikos
„BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos pirmoji 10 tūkst. dozių siunta Lietuvą pasiekė gruodžio 26 dieną, ji buvo paskirstyta į penkis didžiausius Lietuvos gydymo centrus. Sekmadienį paskiepyti pirmieji medikai LSMU ligoninėje Kauno klinikose, o pirmadienio rytą Kauno klinikos vakciną paskirstė ir skiepijimo procesą organizavo kitose Kauno, Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko, Raseinių, Kėdainių, Kaišiadorių, Jonavos, Prienų ligoninėse.
Kauno klinikų vadovas Renaldas Jurkevičius interviu metu sakė, kad pirmosios dozės sunaudotos per tris dienas. Rajoninėse ligoninėse pirmajame etape paskiepyta apie 1 tūkst. medikų, Kauno ligoninėje – apie 500 medikų, Kauno klinikose – apie 1,5 tūkst. medikų.
Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė sakė, kad kitame vakcinacijos etape bus skiepijami ir COVID- 19 liga persirgę medikai, ir tie darbuotojai, kurie pradžioje abejojo, tačiau, atkeliavus vakcinai, apsisprendė, kad bus saugiau pasiskiepyti.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *