Civilinės saugos ir karinės pratybos Prienuose: pamokos ir atradimai

Lapkričio 15–17 dienomis Prienų mieste vyko trijų dienų trukmės kompleksinės civilinės saugos ir karinės pratybos. Jose dalyvavo Prienų rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro, Gyventojų evakavimo ir priėmimo komisijos nariai, Kauno PGV Prienų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Alytaus VPK Prienų policijos komisariato, Prienų PSPC, Prienų KKSC, „Žiburio“ gimnazijos, KASP Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės, Šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės ir karo policijos atstovai.

Pratybų metu patikrinta Savivaldybės ekstremaliųjų situacijų plano efektyvumas, už veiksmų koordinavimą atsakingų institucijų bei specialiųjų tarnybų pasirengimas reaguoti masinių neramumų, karinių operacijų metu, gyventojų perspėjimo, evakuacijos, pagalbos nukentėjusiesiems sistema ir kt.
Pagal pratybų scenarijų penktadienio rytmetį buvusio Karinio miestelio teritorijoje vienoje transporto priemonėje buvo rasti ginklai ir sprogmenys, įvyko „priešiškos“ grupuotės narių su sprogmenimis ir ginklais sulaikymo operacija, imituotas sprogimas ir gaisras menamame šaulių ginklų sandėlyje bei masiniai neramumai. Kuriant šias situacijas, dalyvavo atitinkamai nugrimuoti statistai, buvo panaudoti garsiniai šaudmenys ir pirotechnika.
Sužeistieji, jų aimanos ir pagalbos prašymai, sprogimų garsai, iš apleisto pastato besiveržiantys dūmai, jaunuolių kurstomos riaušės, su įjungtomis sirenomis atskubantys policijos, priešgaisrinės apsaugos, greitosios medicinos pagalbos automobiliai, iš aplinkinių namų į Prienų sporto areną evakuojami gyventojai… Šįkart incidentai buvo suvaidinti, bet dronu iš oro nufilmuotą situaciją stebėjusi Savivaldybės ekstremalių situacijų komisija negali atmesti tikimybės, jog kada nors kažkas panašaus nenutiks iš tikrųjų. Ir tuomet ekstremaliomis sąlygomis taps gyvybiškai svarbus visų civilinės ir krašto apsaugos grandžių institucijų operatyvus reagavimas, tarpusavio veiksmų suderinimas.
Šios komisijos pirmininkė, Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Zailskienė, vertindama kompleksines pratybas, kuriose kartu su kariais savanoriais mokėsi savivaldybės teritorijoje veikiančios specialiosios greitosios pagalbos, priešgaisrinės saugos, policijos ir kt. tarnybos, pabrėžė abipusę jų naudą. „Svarbu, kad jos vyko, pamatėme, kur reikia pasitempti, kokias sritis tobulinti. Turint omenyje gaisrą, įvykusį Alytuje, civilinei saugai savivaldybėje privalome skirti daug didesnį dėmesį, nereikia nusiraminti, jog nieko blogo nenutiks. Turime būti pasiruošę ir pratybas organizuoti kasmet, modeliuojant įvairias ekstremalias situacijas. Šį kartą daug dėmesio skyrėme visuomenės informavimui, gyventojus pasiekė ir skrajutės, ir telefono žinutės, apie pratybas buvo skelbiama savivaldybės tinklalapyje. Tikiuosi, kad bendradarbiavimas su kariais savanoriais šioje srityje tęsis,“ – kalbėjo J.Zailskienė.
Šeštadienį mieste ir jo prieigose buvo imituojami kariniai veiksmai, vykdomos specialios užduotys, patruliavo ginkluoti Lietuvos kariuomenės kariai su technika, budėjo specialiųjų tarnybų ekipažai. Informuotiems gyventojams tai nesukėlė nerimo, juolab kad sekmadienį visi norintieji galėjo užsukti į Prienų sporto areną, pabendrauti su Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno 2-osios rinktinės kariais, apžiūrėti ginklų ir ekipuotės ekspoziciją, pavartyti spaudą, dalyvauti paskaitose aktualiomis temomis. Jose buvo supažindinta, kam ir kodėl reikia ruoštis ekstremalioms situacijoms Prienų mieste; kalbėta apie visuomenės atsparumą propagandai; pristatyta tarnyba Lietuvos kariuomenėje. Tarp susidomėjusiųjų buvo įvairaus amžiaus žmonių: ir vaikų, ir jaunimo, ir senjorų. Prienų rajono savivaldybės iniciatyva visi buvo vaišinami kareiviška koše ir arbata.
Apibendrindamas tris dienas vykusias pratybas, KASP Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės 203-iosios pėstininkų kuopos vadas Eldaras Gilys pažymėjo, kad pratybos praėjo saugiai, buvo pamokančios ir kariams savanoriams, ir Prienų gyventojams. Jo teigimu, civilinės saugos ir išlikimo įgūdžiai labai svarbūs tuo atveju, jei ateitų diena X. Vadas pripažino, kad pasirengimui buvo įdėta daug organizacinio darbo, tačiau tai pasiteisino, nes ir savivaldybė, ir visi, į kuriuos kariai savanoriai kreipėsi, buvo nusiteikę geranoriškai, priėmė su pasitikėjimu. „Tikiuosi, kad ir gyventojai, kurie atėjo į mūsų informacinį renginį, sužinojo svarbios ir reikalingos informacijos, ja pasidalins ir su kitais“, – sakė E.Gilys.
Prienų rajono savivaldybėje už civilinę saugą atsakingas vyriausiasis specialistas Romas Trakymas pasakojo, kad Savivaldybėje kiekvienais metais rengiamos civilinės saugos pratybos pagal įvairius scenarijus, kuriose pasitikrinama, kaip reikėtų elgtis, koordinuoti įvairių tarnybų veiksmus gamtos stichijų, didelio masto gaisro, potvynių ir kitais atvejais. Bendros pratybos su kariais savanoriais organizuotos antrąkart. „Tokia partnerystė, pajėgų suvienijimas pratybose labai reikalingi, ir dėl galimybės pasimokyti iš profesionalų, ir dėl pagalbos, kuriant ekstremalias situacijas. Jų metu visos mūsų specialiosios tarnybos, valstybinės institucijos pasitikrino savo parengtį. Įsivertinę stipriąsias ir silpnąsias puses, atnaujinsime Savivaldybės ekstremalių situacijų planą, – kalbėjo R.Trakymas.
Tarp beveik 200 karių, dalyvavusių pratybose, nemažai buvo ir patriotiškai nusiteikusio jaunimo.
„Vos tik prasidėjus neramumams Ukrainoje, panorau prisidėti prie savo Tėvynės gerovės kūrimo, gal vienas lauke – ir ne karys, bet vienas prie vieno – mes esame jėga. Esu didelė Lietuvos patriotė, neturiu net minčių išvažiuoti iš Lietuvos,“ – sakė savanorė Elena, studijuojanti politikos mokslus.
Teisės specialybę pasirinkusi Rimantė pasakojo, kad į savanorystę pasuko dar besimokydama mokykloje, kuomet ji lankė sukarintą Generolo Plechavičiaus mokyklą. Jos teigimu, kariuomenėje jaunimui yra daug galimybių pasireikšti. Tai praktinės užduotys ir aktyvus laisvalaikis, nauji draugai ir naujos žinios, pasitikėjimas savimi ir kritinis mąstymas. Pasak merginų, įgytos žinios, be abejo, praverstų ir civiliame gyvenime, jei tektų kovoti dėl savo išlikimo, pasiklydus miške prireiktų susiorientuoti, būtų būtinybė reaguoti į netikėtas situacijas, padėti nukentėjusiems eismo įvykyje. Pašnekovės paragino ir kitus jaunus žmones aktyviau įsitraukti į savanoriškų organizacijų veiklą.
Nors savanoriškoje krašto tarnyboje daugiausia yra vaikinų, merginos sakė čia atradusios savo pašaukimą, turi visas galimybes pasireikšti, nes jos – tokie pat svarbūs kariai savanoriai.
Dalė Lazauskienė

Dalės Lazauskienės ir Ramūno Kemežio nuotraukos

Rubrikoje „Neliks duonos su druska - liks Tėvynė“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *