Kelių ir gatvių tvarkyme – proveržis, bet iššūkių (problemų) nemažėja?

Įpusėję metai parodė, kad ir Prienų rajono savivaldybės vadovams, ir specialistams, taip pat ir seniūnijų seniūnams darbo netrūksta, šios kadencijos metu ypač daug dėmesio skiriama apleistų pastatų kontrolei ir kelių priežiūrai. Apie tai, kaip su šiomis sritimis susijusios problemos sprendžiamos – pokalbyje su Prienų rajono savivaldybės administracijos direktore Jūrate Zailskiene.


– Kokie kelių priežiūros darbai šiuo metu vykdomi Prienuose?
– Kelių tvarkymo darbai šiemet vyksta ypač intensyviai. Prienuose kapitaliai suremontuotos Kalnų Sodo, Ropių ir Rūtų gatvės, esančios sodininkų bendrijose „Kalnai“ bei „Vandenis“, atliktas Statybininkų gatvės atkarpos (prie tvenkinio) paprastasis remontas, atnaujintas pėsčiųjų takas nuo Dariaus ir Girėno gatvės iki Revuonos parko, Birštono ir Pušyno gatvėse įrengtos pėsčiųjų perėjos.  
Šiuo metu yra atnaujinami du pėsčiųjų takai Stadiono mikrorajone: 560 m takas per mikrorajoną tarp Pramonės ir Stadiono gatvių ir vadinamoji Petronio alėja (tarp Kauno ir Stadiono gatvių. Rugpjūčio mėnesį prasidės Laisvės aikštės važiuojamųjų dalių su automobilių stovėjimo aikštelėmis paprastojo remonto darbai.
Dabar vyksta Prienų r. savivaldybės įgyvendinamo projekto „Eismo saugumo priemonių diegimas Revuonos g. Prienų m.“ darbai. Projekto metu planuojama rekonstruoti Revuonos g. ruožą nuo F. Martišiaus g. iki Maironio g. Numatyta pakloti naują asfalto dangą, įrengti automobilių stovėjimo vietas. Šalia gatvės bus nutiestas šaligatvis, atnaujintas gatvės apšvietimas, Revuonos ir Naujojo Gyvenimo gatvių sankirtoje planuojama įrengti iškilią sankryžą, taip pat bus įrengtos dvi iškiliosios pėsčiųjų perėjos, kryptinis pėsčiųjų perėjų apšvietimas.
Nuo miesto Visuomenės harmonizavimo parko link (per Revuonos parką, Dvariuko privačių gyvenamųjų namų mikrorajoną iki miško) rengiamas dviračių takas. Šiuo metu vyksta I etapo darbai, atliekamas Žemaitės gatvės dalies ir F. Vaitkaus gatvės dalies kapitalinis remontas.
Šiais metais mieste dar planuojama atlikti Pievų, Klonio gatvių bei dalies Mėlynių gatvės kapitalinį remontą, nutiesti pėsčiųjų takus prie Žemaitės ir F. Vaitkaus gatvių Dvariuko mikrorajone (atnaujinti asfaltbetonio dangą tam tikrose dalyse).
– O kaip keliai tvarkomi seniūnijose?
– Nemažai kelių remonto darbų vyksta ir seniūnijose. Iki metų pabaigos numatyta kapitaliai suremontuoti Naujosios Ūtos kaimo Beržų gatvę. Šiemet planuojama įrengti privažiavimą prie Balbieriškio pagrindinės mokyklos nuo Klevų gatvės ir pradėti remontuoti šios seniūnijos Paprūdžių kaimo Bokšto gatvę, Stakliškių seniūnijos Vyšniūnų kaimo Liepų gatvę. Iki metų pabaigos turėtų prasidėti ir Dvaro gatvės Daukšiagirės kaime (Pakuonio seniūnija) bei Liepų gatvės Purvininkų kaime (Išlaužo seniūnija) remonto darbai. Šiuo metu vyksta Išlaužo Kaimynų gatvės kapitalinio remonto projekto ekspertinio vertinimo procedūros. Gavę patvirtintą projektą, pirksime rangos darbus.
Laukiame projekto ir lėšų Šilėnų gatvės dalies Mauručių kaime (Veiverių seniūnijoje) remontui, kuris numatomas kitais metais. Iki rudens Veiveriuose bus atliktas Mokyklos ir Aušros gatvių paprastas remontas, taip pat sutvarkyti privažiavimai prie Veiverių ir Skriaudžių kapinių.  Kitais metais (užsakytas projektas) planuojama atlikti Šilavoto seniūnijos Eigulių gatvės kapitalinį remontą.
Nemažai gatvių kapitalinio remonto darbų numatyta Jiezne, kur jau įpusėjo didelis viešųjų erdvių atnaujinimo projektas. Šiuo metu asfaltbetonio danga dengiama Trakų gatvė, netrukus kapitaliai bus remontuojamos S. Nėries, J. Basanavičiaus gatvės ir Tiesos takas.
– Pasidalinkite, su kokiomis kelių priežiūros problemomis susiduriate?
– Nemažai problemų savivaldybėje kyla dėl prastos kelių priežiūros, ypač valstybinės reikšmės gatvių ir šaligatvių, kuriuos prižiūrėti priklauso ne Savivaldybei ar seniūnijai, o Lietuvos automobilių kelių direkcijai. Apmaudu, kad atsakomybės strėlės visais atvejais nukreipiamos į vietos valdžios atstovus. Vienas iš pavyzdžių – Prienų F. Martišiaus gatvė ir šaligatvis, už kurio valymą atsakinga Kelių direkcija.
Prieš pusantros savaitės su meru ir specialistais lankėmės Lietuvos automobilių kelių direkcijoje prie Susisiekimo ministerijos. Aptarėme kelių, priklausančių Kelių direkcijai, priežiūros klausimus. Kalbėjome dėl Prienų J. Basanavičiaus ir Kęstučio gatvių perdavimo Savivaldybės nuosavybėn, Kęstučio g. pėsčiųjų ir dviračių tako pratęsimo paukščių stebėjimo aikštelės link. Bendromis jėgomis ieškosime, kaip išspręsti po Kelių direkcijos kelio remonto iškilusią problemą – prie Kultūros ir laisvalaikio centro Skriaudžiuose po lietaus nuolat susitelkia vanduo.
Galima paminėti, kad pagaliau gautas leidimas įrengti perėją Jiezno Vilniaus g., valstybinės reikšmės rajoniniame kelyje. Statybos darbai bus atliekami iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Deja, prie viešųjų erdvių Kęstučio g. perėjos įrengti kol kas neleidžiama.
Prašėme Kelių direkciją atnaujinti šaligatvius seniūnijose, nes jie yra šalia Direkcijai priklausančių kelių. Mums atsakyta, kad apie tai bus galima kalbėti tik rudenį, kai bus sudarytas šaligatvių remonto eiliškumo sąrašas. Artimiausiu metu planuojame raštu kreiptis į Kelių direkciją, kad išasfaltuotų prie jai priklausančių kelių po remonto likusias žvyro juostas (sukant į Globos namus Paprienėje bei Kęstučio g., prie viešųjų erdvių).
– „Gyvenimo“ skaitytojai taip pat domisi, kaip sekasi tvarkytis su apleistais pastatais?
– Prienų rajono savivaldybėje yra 230 apleistų, neprižiūrimų, avarinės būklės požymių turinčių statinių (iš jų – 57 Prienų mieste, 173 – seniūnijose). Dalies jų savininkai yra žinomi, dalies – ne. Prienų rajono savivaldybės administracija skiria ypatingą dėmesį minėtai problemai ir griežtina reikalavimus tokių statinių savininkams dėl nekilnojamojo turto nepriežiūros: siunčiami raginimai ir skiriamas terminas susitvarkyti.
Kartu su seniūnais aktyviai ieškoma galimai bešeimininkių statinių savininkų (pranešimai skelbiami Savivaldybės internetiniame puslapyje, socialiniuose tinkluose, seniūnijų stenduose). Jei nesulauksime atsiliepusiųjų, bus vykdomos statinių pripažinimo bešeimininkiais procedūros, o faktiškai neišlikusių statinių griuvėsiai bus demontuojami nedelsiant. Administracija jau kreipėsi į teismą dėl įpareigojimo savininkui nugriauti pastatą Prienuose (Birutės g. 9).
Savivaldybė taip pat inicijuoja apleisto, neprižiūrimo nekilnojamojo turto savininkų atsakomybę reglamentuojančių teisės aktų pakeitimus (Lietuvos Respublikos Seimas atsižvelgė į Prienų rajono savivaldybės administracijos siūlymą dėl Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo nuostatų koregavimo praplėsti padidinto nekilnojamojo turto mokesčio už apleistą, neprižiūrimą nekilnojamąjį turtą taikymo galimybes. Š.m. spalio mėn. vėl bus renkami duomenys dėl padidinto nekilnojamojo turto mokesčio pritaikymo apleistam, neprižiūrimam nekilnojamajam turtui 2021 metams. 2020 metais padidintu nekilnojamojo turto mokesčiu jau yra apmokestinti 36 apleistų ir neprižiūrimų statinių savininkai.
Kalbėjosi Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Savivalda. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *