Dėl nuotolinio darbo seniūnai neatsitvėrę nuo gyventojų

Mums rūpi

Prienų rajono savivaldybės seniūnijos dirba nuotoliniu būdu, ir nors gyventojų prašoma vengti fizinio kontakto, dėl prašymų ir įvairių paslaugų skambinti nurodytais specialistų telefonais, rašyti elektroniniu paštu, visgi tiesioginio bendravimo su žmonėmis seniūnai negali išvengti, pirmiausia, dėl jų informavimo. Miestelių gyventojams, ką bekalbėti apie vienkiemių senolius, neįtikima, kad koronavirusinė infekcija pasieks jų atokius kampelius. Todėl reikia ar nereikia, be jokių kaukių ir be baimės vaikšto gatvėmis, eina apsipirkti. Atsiranda koks vienas kitas, kurių reikalai turi būti tvarkomi akis į akį, ir atėję klebina, net paspardo seniūnijos duris. Turėjusieji saviizoliuotis taipogi nenustygsta namuose, piktina atsargius kaimynus savo elgesiu… Taigi seniūnams tenka įvairiais būdais platinti informaciją su karantino laikotarpio draudimais ir rekomendacijomis, net ir asmeniškai pasikalbėti su žmonėmis, nesilaikančiais asmens saugumo reikalavimų. O ir pavasariniai aplinkos tvarkymo darbai nelaukia – jiems taip pat reikia skirti laiko ir dėmesio…

Sąmoningumo reikia kiekviename žingsnyje
Stakliškių seniūnijos seniūnė Nijolė Ivanovienė grįžo aplankiusi seniūnijoje veikiančias parduotuves, į kurias nuvežė Savivaldybės parengtus informacinius pranešimus su nurodymais, kaip organizuoti prekybą, reguliuoti pirkėjų srautus, laikytis saugaus atstumo ir asmens higienos taisyklių, tinkamai dezinfekuoti patalpas karantino metu.
– Parduotuvėse mane patikino, kad visais įmanomais būdais stengiamasi užkirsti kelią viruso plitimui, nuolat valomi visi liečiamieji paviršiai. Kai kuriose jų reikalaujama, kad pirkėjai ateitų dėvėdami kaukes ir kitas apsaugos priemones. Kaimo prekybos vietose dezinfekciniai skysčiai, guminės pirštinės tikrai nėra deficitas, jų gali įsigyti ir gyventojai. Visgi pastebima, kad pirkėjų šiuo laikotarpiu užsuka mažiau, jie apsiperka ilgesniam laikui, – sakė N.Ivanovienė.
Jos teigimu, rekomendacijos, kaip gyventojai turėtų elgtis, saugoti save ir kitus, buvo iškabintos daugiabučių namų laiptinėse, ant seniūnijos administracinio pastato durų, paskelbtos Stakliškių seniūnijos Facebook’o paskyroje. Pirmąją karantino savaitę žmonės dar elgėsi gana nerūpestingai. Seniūnija sulaukė pranešimų apie tai, kad iš užsienio pas artimuosius grįžę asmenys pažeidžia karantino reikalavimus izoliuotis 14 dienų ir lankosi viešose vietose. Pasak seniūnės, gyventojų sąmoningumas auga sulig didėjančiu informacijos srautu.
Nemaža dalis gyventojų daugiau laiko praleidžia namuose, tvarkydami sodybų aplinką. Seniūnė Nijolė Ivanovienė vertina šį žmonių bruožą gyventi švariau ir gražiau, visgi ją piktina tai, kad jie linkę visu iškuoptu šlamštu atsikratyti prie bendro naudojimo konteinerių, o ne vežti į tam skirtą aikštelę. Pasak jos, artėjant Velykoms, nesinori, kad pagrindinio kelio šalikelėje, prie rūšiavimo konteinerių gyvenvietėse akis badytų paliktos padangos, senos sofos, statybinės ir kitos atliekos. Todėl seniūnijai teko organizuoti šių atliekų surinkimą. Greideriuojami ir tvarkomi keliai, genimi medžiai, renkamos šiukšlės.
Ne visos seniūnijoje veikiančios įstaigos ar įmonės sustabdė savo veiklą. Pirminės sveikatos priežiūros centre pacientai konsultuojami telefonu, išrašoma elektroninės nedarbo pažymos ir vaistų receptai. Dirba vaistinė, kredito unijos taupomoji kasa, midaus gamykla, šakočių kepykla.
Per dvi savaites seniūnijoje registruotos penkios mirtys, todėl organizuojamos ir laidotuvės – visgi, atsižvelgiant į karantino laikotarpio apribojimus, atsisveikinimas su velioniu yra trumpesnis, neaukojamos šv. Mišios, atsisakoma gedulingų pietų.
Seniūnė patenkinta Socialinių paslaugų centro darbuotojos darbu – ji aplanko ir aprūpina maisto produktais bei vaistais ne tik globojamus vienišus senelius, neatsisako padėti ir kitiems garbaus amžiaus senjorams.

Bendravimas nuotoliniu būdu atsakomybės nesumažina
Prienų seniūnijos seniūnė Janina Armonienė, paklausta apie karantino meto aktualijas, sakė, kad bendravimą su klientais teko perkelti į virtualią erdvę.
– Žmonės parvyksta, nori deklaruoti gyvenamąją vietą, visgi, gaudami prašymus ir dokumentus elektroniniu būdu, turime labai atsakingai, naudojantis įvairiais šaltiniais, patikrinti pažymas, įsitikinti gyventojų ketinimais, juk gyvenime pasitaiko įvairių situacijų, šeimose kyla nesutarimų ir pan., – teigia J.Armonienė.
Seniūnaičių ji paprašė, kad kiekvienas savo gyvenamose teritorijose pasidomėtų, galbūt vienišiems, senyvo amžiaus gyventojams karantino laikotarpiu reikia kokios nors pagalbos iš šalies. Seniūnei skambina ir patys gyventojai, tačiau, pasak jos, kai kurių problemų sprendimas gali ir palaukti. Pavyzdžiui, vieni žmonės šeria beglobes kates, kiti kaimynai tuo piktinasi ir prašo seniūnijos jas išgaudyti. Sumažėjus viešuosius darbus dirbančių darbininkų, mieste atliekami tik patys svarbiausi tvarkos mieste palaikymo darbai. Su UAB „Prienų butų ūkis“ pagalba buvo genimi ir pjaunami seni, aplūžę medžiai.
Šiuo laikotarpiu seniūnija gavusi pavedimą apklausti gyventojus, ar reikalingi bendro naudojimo atliekų konteineriai – juos siūloma keisti individualiais. Tačiau, anot seniūnės, vengiant socialinių kontaktų, tai padaryti nėra paprasta.
Janina Armonienė teigia, kad dėl karantino į neapibrėžtą laiku ateitį nusikelia seniūnijos persikraustymo į naujas patalpas darbai, jose dar nebaigtas remontas.

Pilietiškumas ten, kur negali praeiti abejingas…
Veiverių seniūnijos seniūnas Vaclovas Ramanauskas sako, kad seniūnijos darbuotojai jaučia didelę atsakomybę ir rūpestį dėl gyventojų saugumo, todėl juos kiekviena proga ragina apriboti bendravimą, viešumoje nešioti apsaugines kaukes, o turinčius izoliuotis namuose įspėja paisyti šių nurodymų.
Seniūnas svarsto, kad visi žmonės skirtingi, vieni rodo pilietinę iniciatyvą ir renka lėšas vietos medikams, kad jie būtų aprūpinti reikiamomis apsaugos priemonėmis, kitų reakcija į koronaviruso grėsmę nėra adekvati – nei patys saugosi, nei rūpinasi dėl kitų. Visgi, seniūno pastebėjimu, karantinui tęsiantis ir koronavirusui skverbiantis į artimą aplinką, požiūris keičiasi.
Veiverių PSPC įkurtuose savarankiško gyvenimo namuose numatyta apgyvendinti izoliuotis turinčius asmenis, todėl surasti budėtojai, aptarta darbo tvarka.
Be „popierinio“ darbo, seniūnijos darbuotojams tenka bendrauti su kelininkais dėl kelių priežiūros ir remonto, avarinių medžių pjovimo, tikrinti negyvenamus sodų sklypus, rūpintis, kad neatsirastų nelegalių šiukšlynų, pagelbėti vyresnio amžiaus gyventojams – parūpinti jiems malkų, vaistų ar maisto produktų. Seniūno įsitikinimu, nesunku pagelbėti ir asmeniškai, kad rizikos grupės žmonės išvengtų nereikalingo bendravimo ir infekcijos.

Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Seniūnijose. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *