Prienų ligoninė – koronaviruso akivaizdoje

Apie tai, kaip Prienų medikai pasirengę reaguoti į koronaviruso keliamas realias grėsmes, su kokiais iššūkiais susiduria šiandien, „Gyvenimas“ kalbėjosi su VšĮ „Prienų ligoninė“ direktore Jūrate Milakniene.

Apsaugos priemonių turi, bet ne tiek, kiek reikėtų
Virusine infekcija susirgę pacientai būtų gydomi Kauno ligoninėse, tačiau teikti medicinos pagalbą infekuotiesiems ruošiasi ir Prienų medikai. Ligoninės direktorės J.Milaknienės teigimu, įstaiga įsigijusi apsauginių kostiumų, kaukių, antbačių, pirštinių, akinių.
„Kai tik Kinijoje kilo epidemija, pagalvojome apie jos plitimą ir atsargai nusipirkome dezinfektantų, vienkartinių apsauginių kostiumų. Bet iš anksto negalėjome tiksliai įvertinti, kiek jų prireiks – dvidešimties ar kelių šimtų…“ – VšĮ „Prienų ligoninė“ direktorė Jūratė Milaknienė neslepia susirūpinimo, kad turimų priemonių gali nepakakti.
„Lėšų turime, apsauginių priemonių nusipirktume patys, bet šiuo metu nėra kur jų įsigyti. Prienų greitosios medicinos pagalbos medikams buvo skirta 15 kostiumų, o ligoninei – ne, nors, didėjant sergamumo mastui, kiekvieną dieną Priėmimo skyriaus darbuotojai susiduria su didele rizika savo sveikatai,“ – sako ligoninės vadovė.
Jos vadovaujamos įstaigos darbuotojams jau keletą kartų teko vilktis apsauginius kostiumus ir rūpintis sergančiais pacientais, kurie turėjo artimą kontaktą su sugrįžusiais iš koronaviruso paveiktų šalių. Pasak J.Milaknienės, rajoninių ligoninių vadovai kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl papildomų medicininių apsaugos priemonių skyrimo iš rezervo ne tik didžiosioms šalies gydymo įstaigoms, bet ir rajonų ligoninėms. Direktorė nežino, ar ministerija atsižvelgs į šį prašymą.

Apribotas paslaugų teikimas, draudžiama lankyti ligonius
Prienų ligoninės vadovė informavo, kad, siekiant apsaugoti ligonius ir darbuotojus, karantino laikotarpiu sustabdytas reabilitacinio skyriaus darbas, reabilitacinės paslaugos teikiamos tik stacionare besigydantiems ligoniams. „Apribojome lankytojų patekimą į ligoninę be svarbių priežasčių ir sumažinome pacientų srautą. Pasirašiau įsakymą, pagal kurį leidžiama lankyti tik labai sunkios būklės ligonius ir vaikus. Pacientai, gavę siuntimus echoskopiniams ir kitiems tyrimams, kurie atliekami ligoninės patalpose, turėtų pasitarti su gydančiu gydytoju ir nuspręsti, ar tyrimus reikia atlikti kuo skubiau, ar galima kuriam laikui atidėti, – medikė tikisi gyventojų sąmoningumo. Jos teigimu, dėl pacientų saugumo specialistų konsultacijos išliks, nes ir sveikatos ministras yra nurodęs, kad turėtų būti teikiamos tos paslaugos, kurių negavus laiku, gali labai pablogėti paciento būklė bei atsirasti būtinosios pagalbos poreikis.

Ruošiasi dirbti pandemijos sąlygomis
Pasak J.Milaknienės, rajono medikų laukia nežinomybė, kuriai ruošiamasi. „Reaguodami į koronaviruso keliamas grėsmes, stengiamės apmokyti personalą dirbti krizės sąlygomis, palaikyti jų dvasią. Kadangi ligoninėje teikiame reanimacijos paslaugas, turime penkis dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus, kuriuos, esant poreikiui, galėtume naudoti pacientų su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu būklei pagerinti. Pagal rajoninės ligoninės statusą mūsų apsirūpinimas būtina įranga yra pakankamas, įstaigos lėšomis išlaikome visą parą budinčius anesteziologus-reanimatologus, – patikina Prienų ligoninės direktorė.

Šiuo metu 40 lovų turinčiame Slaugos skyriuje visos vietos užimtos, iš dalies užpildytas ir Vidaus ligų skyrius, kuris talpina 38 lovas. Pagal ligoninėje parengtą Ekstremalių situacijų planą ruošiamasi nusipirkti naujo inventoriaus. Jeigu įtariant koronavirusą prireiktų izoliuoti daugiau Prienų rajono gyventojų, ligoninė paruošusi 30 lovų, esant ekstremaliai situacijai – galės atlaisvinti vieną atskirą pastato korpusą.
Įstaigos vadovė neslepia, kad baimės akys didelės. Savo darbuotojus ji nori išsaugoti būtinajai pagalbai, bet medikai, kaip ir kiti gyventojai, turi šeimas ir kitų socialinių kontaktų, eina apsipirkti… J.Milaknienė svarsto, jeigu iškiltų tokia situacija, kad daliai medikų tektų izoliuotis, gali pritrūkti rankų medicinos pagalbai teikti. Ji baiminasi, kad, didėjant koronaviruso plitimo mastui, didžiausiu ateities iššūkiu sveikatos apsaugos sistemoje gali tapti medikų stygius, įtemptose sąlygose dirbančių kolegų nuovargis ir išsekimas.
„Mums yra sakoma, kad galėsime pasikviesti į pagalbą pensijoje esančius medikus, bet juk jie atsiduria rizikingiausioje žmonių grupėje, be to, jau neturi galiojančių darbo licencijų,“ – šią galimybę atmeta J.Milaknienė.

Į gydymo įstaigą – tik dėl rimtos priežasties
Prienų ligoninės direktorė ir medicinos personalas kreipiasi į rajono gyventojus su prašymu nevykti į gydymo įstaigą be rimtos priežasties ir nori nuraminti savo nuolatinius bei būsimus pacientus:
– Būtinoji pagalba Priėmimo- skubios pagalbos skyriuje teikiama visą parą (nesvarbu, ar atvyksite su greitosios pagalbos automobiliu, ar patys). Gydytojų specialistų konsultacijos poliklinikoje taip pat teikiamos. Pirmiausia skambinkite telefonu savo šeimos gydytojui ir išsiaiškinkite, ar būtina specialisto konsultacija. Esant reikalui, skambinkite į Prienų ligoninės konsultacinės poliklinikos registratūrą ir būsite sujungti su gydytoju specialistu, arba Jums bus paskirtas vizito laikas.

Konsultacinės poliklinikos tel. (8 319) 60 473, endokrinologinio kabineto tel. (8 319) 60 443.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *