Mes stovėjom, ir upė sau plaukė

Birštonas nuo seno garsėja ne tik mineraliniais vandenimis, bet ir įspūdingu kraštovaizdžiu. Čia stūkso Vytauto kalnas, o aplink kurortą vingiuoja upių tėvas Nemunas. Daug dainų ir eilių parašyta apie Lietuvos upes, o rugsėjo 25 dieną jų grožis įprasmintas ir fotografijų parodoje „Mes stovėjom, ir upė sau plaukė“, kuri buvo pristatyta Birštono muziejuje.
Parodoje eksponuojami kelių kartų fotografų darbai. Senajai fotografų kartai atstovauja tarpukario menininkas Vytautas Augustinas, kuris įamžino atgimstančią, nepriklausomą, naująją Lietuvą. Pasak parodos kuratorės, humanitarinių mokslų daktarės Margaritos Matulytės, šiam autoriui buvo svarbi ne tik sostinė su savo pasiekimais, bet ir santykis su gamta, kaip mūsų lietuviškos tapatybės išraiška. Būtent jis pradėjo menišką pokalbį su upėmis, kurį vėliau tęsė Nacionalinės premijos laureatas, vienas iš lietuvių fotografijos mokyklos įkūrėjų Algimantas Kunčius, taip pat atkreipęs dėmesį į mūsų tautinį identitetą, besiskleidžiantį gamtos apsuptyje.
Kitos kartos atstovai Vytautas Balčytis ir Alfonsas Budvytis į Lietuvos fotografijos istoriją atėjo kaip priešprieša Lietuvos fotografijos mokyklos kartai. Nors šie autoriai daugiau dėmesio skyrė urbanistiniam Lietuvos paveikslui, anot Margaritos Matulytės, juose visgi nugalėjo prigimtinis mūsų kaimiškumas ir savo darbuose jie taip pat įprasmino ir Lietuvos peizažo grožį.
Šiais metais prasidėjo naujas muziejų kelio ciklas, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmečiui. Trejus metus truksiantis projektas pakvies lietuvius ieškoti savo tėvynės per vandenis, kalnus ir kitus gamtos objektus. 2019 metais muziejų kelias į lietuvybės paieškas kviečia pasinerti vandenų apsuptyje. Šia tema visi keturi autoriai kalba pirmą kartą, tačiau jų žinutė apie lietuvišką tapatumą yra itin svarbi šiuolaikiniame sumaterialėjusiame pasaulyje. Parodos kuratorės teigimu, šios fotografijos yra sukurtos labai jautrių menininkų, kurie fiksavo ne tik tam, kad išsaugotų mūsų kolektyvinėje atminty nykstantį Lietuvos peizažą, bet ir todėl, kad sustiprintų santykį su gamta. Juk nuo seno lietuvių rašytojai kalba apie tai, jog tikrąją harmoniją žmogus gali pajausti tik gamtoje.
Parodos atidarymo šventėje eilėmis ir legendomis į lietuviškų upių gelmes padėjo pasinerti Alytaus teatro aktorius Eugenijus Rakauskas, o upių grožį apdainavo Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro mišrus ansamblis „Jieznelė“. Renginyje taip pat dalyvavo Birštono savivaldybės kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Angelė Žiūraitienė, išreiškusi nuoširdžią padėką už bendradarbiavimą Vilniaus dailės muziejaus atstovams.
Rimantė Jančauskaitė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *