Muziejų naktis

Tarptautinė muziejų taryba (ICOM) kasmet inicijuoja Tarptautinės muziejų dienos (gegužės 18 d.) renginius, o Prancūzijos kultūros ir ryšių ministerija – tarptautinės muziejų bendruomenės akciją „Europos muziejų naktis“. Į ją jungiasi ir Lietuvos muziejai. Akcija rengiama nuo 2005 m. 

Pašnekesys su ikonų parodos autoriumi B.Jokubausku ir nuotraukų albumo apie palaimintąjį vyskupą T.Matulionį autoriumi V.Žuku.

Akcijos tikslas – parodyti muziejaus eksponatus naktį, kai paprastai muziejai nedirba, bei supažindinti su muziejais įvairių bendruomenių narius. Tą dieną organizuojami renginiai lankytojams nemokami.
Birštono muziejus taip pat dalyvauja šioje akcijoje. Šių metų Muziejaus nakties akcijos tema – Muziejai kaip kultūros ašys: tradicijos ateitis. Gegužės mėnesio 19 dieną Birštono sakraliniame muziejuje vyko minėtos akcijos renginiai.
Muziejų nakties programą pradėjome nuotraukų albumo „Palaimintasis vyskupas kankinys Teofilius Matulionis“ pristatymu. Albumą pristatė knygos autorius Vaidotas Žukas. Gerbiamas Vaidotas dalijosi patirtimi, kaip sekėsi surinkti medžiagą, kaip geranoriškai į šią idėją atsiliepė palaimintojo giminės, paskolindami fotografijas, laiškus. Žinoma, patyrė ir sunkumų, susidūrė su iššūkiais. Nežiūrint visų išbandymų, rezultatas – puikus albumas. Autorius paminėjo, kad ruošia išleisti ir daugiau leidinių, susijusių su palaimintuoju Teofiliumi Matulioniu. Vaidoto Žuko iniciatyva yra įkurtas Palaimintojo Teofiliaus Matulionio labdaros ir paramos fondas, kuris rūpinasi palaimintojo Teofiliaus Matulionio vardo sklaida, leidinių leidyba. Valanda, klausantis albumo autoriaus, kaipmat praėjo. Autorius maloniai kvietė aplankyti Alantos dvarą, kuriame įkurta palaimintojo Teofiliaus Matulionio ekspozicija, o jis yra jos vadovas.
Po albumo pristatymo sekė tapytojo iš Klaipėdos Boriso Jokubauskio ikonų parodos pristatymas. Parodos pristatyme dalyvavęs Borisas pasakojo ikonų tapymo technikos ypatumus, kurie labai skiriasi nuo paveikslų tapymo. Autorius, rašydamas ikonas, daug dėmesio skiria maldai, meditacijai, kas ir yra svarbiausia kuriant šį išskirtinį meną. Ikonų paroda veiks visą birželio mėnesį, maloniai kviečiame aplankyti.
Džiugu, kad Muziejų naktį savo balsais puošė dainininkės Inesa Sėmėnaitė – Rutkauskienė (sopranas) ir Laura Povilaitytė – Dranseikienė (mecosopranas). Solistės atliko lietuvių ir užsienio autorių dainų ir operų arijų.
Muziejaus naktį baigėme ekskursija po Sakralinio muziejaus erdves. Ekskursijoje dalyvavo būrelis lankytojų, kurie domisi sakraline tema, dvasininkais, bažnyčios istorija.
Muziejų naktis – tai proga ne tik susitikti su muziejaus bičiuliais, mylėtojais, bet ir galimybė padėkoti tiems, kurie išreiškia pasitikėjimą muziejumi, dovanodami eksponatus. Juk muziejus be eksponatų ir lankytojų neegzistuotų. Dėkojome birštonietei Zitai Kamarauskaitei, kuri yra dovanojusi nemažą pluoštelį nuotraukų, liudijančių Birštono bažnyčios tradicijas.
Vakaras buvo puikus. Dėkojame tiems, kurie jungėsi ir dalyvavo viename ar kitame minėtame renginyje. Manau, kad visi lankytojai išėjo praturtėję žiniomis, praplėtę akiratį.
Daiva Valatkienė
Birštono sakralinio
muziejaus muziejininkė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *