„Jurginų žiedai kunigaikštienei Elenai“

Vasarai tiesiant ranką rudeniui, Birštono savivaldybės administracinio pastato fojė papuošė įvairiaspalvių jurginų kompozicijos. Tris dienas veikusios parodos „Jurginų žiedai kunigaikštienei Elenai“ metu birštoniškiai ir kurorto svečiai galėjo ne tik pasidžiaugti šių amžinąja klasika tapusių gėlių žiedais, bet ir dalyvauti gražiausio metų jurgino rinkimuose.

Rinkimus laimėjęs šių metų jurginas – iš Žydruolės Pivarauskienės kolecijos.

O išrinkti jurginą – karalių buvo tikrai nelengva, nes šių gėlių augintojų Birštono krašte kasmet daugėja. Tad ir tarp kunigaikštienei Elenai dovanojamų jurginų buvo pačių įvairiausių veislių, rūšių ir spalvų žiedai. Tarp jų, žinoma, puikavosi ir prieš kelerius metus latvių selekcininkės Birštono vardu pavadintas jurginas. Kultūros paveldo specialistei Audronei Daubarienei ir Miesto tvarkymo tarnybos žmonėms rūpestingai prižiūrint salelę, kurioje auga karališkasis kurorto jurginas, viliamasi, kad daugės jo

išauginamų kerų ir kad ateityje jis plačiai pasklis po visą kraštą. Kaip kad kažkada, beveik prieš 200 metų nuo paverknės kelią į Lietuvos dvarų gėlynus ir kaimo darželius rado Ustronės dvaro savininko, gydytojo ir rašytojo Stanislovo Moravskio iš Sankt Peterburgo parsisiųsti pirmieji jurginai.
Beje, kodėl šiemet, ruošiantis tradicinei jurginų šventei, buvo prisiminta būtent kunigaikštienė Elena? Ogi todėl, kad, kaip parodos atidarymo metu džiaugdamasi šiuo išskirtiniu renginiu sakė Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, jog jau dešimtą kartą vykstanti jurginų šventė turi ir savo tradicijų. Viena iš jų – prisiminti Birštono istorijoje ryškius pėdsakus

Škėvoniškiai prie šventei sukurtos karališkos gėlių suknelės.

įmynusias moteris. Pernai lenkėmės karalienei Barborai, šiemet – kunigaikštienei Elenai, kunigaikščio Aleksandro žmonai, daug nuveikusiai Birštono dvaro labui. Kunigaikštienės Elenos gyvenimą priminusio merės pavaduotojo Vyto Kederio nuomone, kunigaikštienės nuopelnai Birštonui kur kas didesni nei jos vyro. Nemaža dalis Elenos pasirašytų aktų buvo svarbūs ir naudingi Birštonui, prisidėjo prie jo klestėjimo.
Dar vienas gražus ir naujas šių metų šventės akcentas – įspūdinga iš gyvų gėlių pasiūta suknelė, papuošta jurginų žiedais. Jos kūrėjos – Škėvonių bendruomenės moterys. Beje, ir šių metų karaliumi išrinktas jurginas auga škėvoniškės Žydruolės Pivarauskienės gėlyne. O ir parodoje eksponuojama jos jurginų kolekcija buvo gausiausia.
Parodoje pristatyta žiedų ir puokščių gausa dar kartą paliudijo, kad savarankiškumo ir ištvermės simboliu tituluojami jurginai, kaip ir visame pasaulyje, taip ir mūsų krašte, išgyvena renesansą. Jie žydi ir Birštone, ir Matiešionyse, Siponyse, Nemajūnuose, Jundeliškėse, viensėdyje, Škėvonyse bei kituose seniūnijos kaimuose. Žydi dėl to, kad jurginai savo spalvomis bei forma pavergia vis daugiau žmonių. Šiandien jie gražiai šypsosi jau ir nuotakų puokštėse, juos dovanojame iškilmių proga, jais džiaugiamės kiekvieną dieną, net ir mokomės būti geresniems, atidesniems, atviresniems grožiui…

Ramutė Šimukauskaitė


Ona Valerija Grybauskienė

Pagiriamasis žodis jurginui

Moravskiui dėkui, kad jurginus
Iš Sankt Peterburgo pargabeno.
Juos Ustronės dvare augino.
Vėliau paplito ir Birštono krašte prie Nemuno.
Jie Ustronės Atsiskyrėliui patiko.
Gal dėl jurginų kuplumo, spalvingumo.
Nors, anot Strumilos, ši gėlė reiškia ne ką kitą,
O permainas, nepastovumą, laikinumą.
Jos šviežios, puošnios ir spalvingos.
Negalima pamiršti šios gėlės.
Ir, pasak Moravskio, jos žavingos.
Tad floros istorijai priklauso be eilės.

Moralas šalnai

Kokia pikta esi, rudens šalna!
Ir kas dantis tau pagalando?
Lyg dar žolės tau negana,
Tu mano jurginus pakandai.

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *