„…svarbu, kiek džiaugiamės tuo, ką turime“

Visą mėnesį trukusių seniūnijų ataskaitinių susirinkimų maratoną balandžio 29 dieną savo ataskaita baigė Šilavoto seniūnijos seniūnė Neringa Pikčilingienė. Tradiciškai meras Alvydas Vaicekauskas ir jo komandos nariai apžiūrėjo objektus, kuriuose vykdomi ar numatyti darbai, vėliau susirinkusius seniūnijos gyventojus supažindino su rajono aktualijomis ir planais Šilavoto kaimiškoms vietovėms, atsakė į jų klausimus dėl kelių tvarkymo, ženklinimo, vandentvarkos projektų.
Ataskaitos pristatymas buvo trumpas, orientuotas į nuveiktus darbus, kurie, pasak seniūnės N.Pikčilingienės, yra ne vien seniūnijos kolektyvo, bet ir rėmėjų nuopelnas. Privatūs asmenys, ūkininkai, verslo atstovai praėjusiais metais pagelbėjo seniūnijai išspręsti įvairius organizacinius ir ūkinius klausimus, prisidėjo prie kelių, aplinkos tvarkymo, apželdinimo darbų, švenčių, iniciatyvų organizavimo. Seniūnė padėkojo ir Prienų rajono savivaldybei, jos vadovams, atskiriems Tarybos nariams už jų dėmesį ir paramą gražinant Šilavoto kraštą. Seniūnija, kuri neturi savo biudžeto ir darbus planuoja pagal gautus asignavimus, vertina bendradarbiavimą su partneriais, jų pasiūlytą paramą – ji ir reikalinga, ir sutelkianti. „Svarbu ne tai, kiek mes turime, bet tai, kiek mes džiaugiamės tuo, ką turime“, – savo veiklos ataskaitoje akcentavo Neringa Pikčilingienė.

Šilavoto seniūnijos vizitinė kortelė
2024 m. Šilavoto seniūnijoje, kurios plotas užima 10214,56 ha, buvo 34 kaimai, gyveno 1441 gyventojas (2019 m. – 1601), gimė – 10 (2019 m. – 14), mirė – 29 žmonių (2019 m. – 31). Per jos teritoriją vedančių 96,99 km vietinės reikšmės kelių yra asfaltuota 7,4 km. Veikia dvejos kapinės, ketverios yra neveikiančios/istorinės. Registruota 20 kultūros paveldo objektų. Seniūnija suskirstyta į tris seniūnaitijas. Veiklą vykdo šešios kaimo bendruomenės.

Dažniausi prašymai – socialiniais ir žemės ūkio klausimais
Gyventojai seniūnijos darbuotojų kabinetų duris praveria su įvairiais prašymais, skundais, dėl pažymų, leidimų išdavimo ir kitų priežasčių.
Daugiausia gyventojų kreipėsi dėl socialinės paramos: priimti 196 prašymai socialinei pašalpai gauti, 188 prašymai kompensacijai už šildymą kietu kuru gauti, iš jų – ir prašymai kompensacijai už būsto suteikimą užsieniečiams gyventi. Gauta 19 prašymų dėl vienkartinių, tikslinių, sąlyginių ir periodinių pašalpų skyrimo, dėl išmokų vaikams skyrimo – 38, dėl vienkartinės išmokos vaikui gimus – 11 ir kt. Sumažėjo prašymų dėl atliekų tvarkymo mokesčio lengvatos taikymo, mažiau išduota siuntimų atlikti visuomenei naudingą veiklą. Dėl socialinių paslaugų skyrimo kreipėsi 7 asmenys. Per metus priimti ir išnagrinėti 5 gyventojų skundai, prašymai, pasiūlymai.
Užpildytos ir priimtos žemės savininkų paraiškos paramai už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, gyvulius gauti – 230 (dalis ūkininkų pasėlius deklaravo Išlaužo seniūnijoje, nes specialistė dirba dviejose seniūnijose), gauti 234 prašymai žemės ūkio valdos registracijos duomenis atnaujinti ir kt. Seniūnija vietose surašė 14 nenaudojamų, apleistų žemės sklypų aktų, nesitvarkančiųjų kasmet mažėja.

Norėtų geresnių kelių, bet jų tvarkymui lėšų nepakanka
Seniūnės teigimu, pernai seniūnijos kelių priežiūrai išleista 70947 Eur. Keliai buvo greideriuojami, skirta daugiau lėšų žvyravimui ir užslinkusių griovių valymui. Žolę kelkraščiuose pjovęs rangovas kartu pašalino ir krūmus. Asfaltbetonio dangos duobės nebuvo taisomos, nes seniūnija nerado rangovo, kuris atliktų šiuos darbus. Kapitaliniam kelių remontui ir asfaltavimui dvejus metus iš eilės lėšų neskirta. Gatvių apšvietimo priežiūrai ir plėtrai panaudota 7906 eurai.
Seniūnė N.Pikčilingienė pasidžiaugė, kad seniūnijos darbuotojų ir dirbančiųjų visuomenei naudingus darbus pastangomis praėjusiais metais buvo atnaujinta dalis tvoros Šilavoto kapinėse, apsirūpinta rankų darbą palengvinančiomis priemonėmis: įsigyta lapų pūstuvas ir traktorinė priekaba lapams, šakoms vežti.
2025 metais planuojama įrengti gatvės apšvietimą Jiestrakio kaime; pakeisti senas tvoras Šilavoto kapinėse, nupjauti pavojų keliančius medžius. Bus prižiūrimi piliakalniai, vieną jų pasisiūlė nušienauti vietos ūkininkas. Kelių priežiūros darbams iš Savivaldybės ir VIA Lietuva gauta apie 50 tūkst. eurų, vienas iš pagrindinių darbų – netrukus prasidėsiantis Jaunimo g. Jiestrakio kaime asfaltavimas. Pernai skirti 948 eurai šios gatvės projektavimo darbams.
Gyventojų paklausta apie tolimesnes seniūnijos kelių perspektyvas, seniūnė paminėjo, kad 2026 m. numatyti Sodų gatvės Klebiškyje, Eigulių gatvės Šilavote tvarkymo darbai. Visgi, kaip sakė meras Alvydas Vaicekauskas, rajone iš anksto numatytų darbų eiliškumas gali keistis, nes parengtas Vyriausybės nutarimo projektas dėl miestų ir miestelių kelių perdavimo savivaldybėms. Juos perėmus, prioritetas bus teikiamas tų kelių tvarkymui, kuriuose intensyvumas didesnis, jais naudojasi daugiau gyventojų.
Mero teigimu, dar prieš penkerius metus Savivaldybė kelius tvarkė tik iš tuometinės Kelių direkcijos skirtų lėšų, pastaraisiais metais papildomai iš savo biudžeto prideda po maždaug 1,8 mln. eurų ir to nepakanka. Į biudžetą surenkamų lėšų reikia ir šaligatviams, ir viešosioms erdvėms tvarkyti, ir projektams vykdyti, todėl, pasak A.Vaicekausko, svarstant mokesčių klausimus jų mokėtojams stengiamasi daryti kuo mažiau nuolaidų.
Meras pagyrė seniūnę N.Pikčilingienę už iniciatyvą lankyti vyresnio amžiaus gyventojus namuose, domintis, kokiais rūpesčiais jie gyvena; pasidžiaugė aktyvia sportine ir bendruomenine veikla bei išskyrė LR Prezidento G.Nausėdos padėkos nusipelniusios Šilavoto Davatkyno bendruomenės iniciatyvas.

Kvietė kreiptis ir dėl saugaus eismo, ir dėl įvairios paramos
Susirinkime informuota apie planuojamą UAB „Prienų vandenys“ projektą „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumas Jiestrakio ir Klebiškio kaimuose“, komunikacijos bus tiesiamos Ąžuolų, Mokyklos, Alyvų, Jaunimo, Kaštonų ir Beržų gatvėse. Šiemet pradedamas tinklų projektavimas, bus ieškoma rangovų. Kadangi derinimo procedūros pakankamai ilgos, pradėti projektą žadama 2026–2027 metais.
Seniūnijos gyventojai teiravosi dėl asbestinio šiferio surinkimo ir išvežimo. Ne kartą buvo rašyta apie tai, kad Aplinkos ministerija tam nei pernai, nei šiemet paramos neskyrė. 2024 m. gyventojai patys išsivežė šiferį, Savivaldybė sumokėjo už jo šalinimą sąvartyne. Kokia tvarka bus taikoma šiemet, meras negalėjo atsakyti.
Ingavangio bendruomenės pirmininkė Rasa Juocevičienė kreipėsi dėl galimybės paremontuoti bendruomenės namų sieną ir pakeisti senus, sutręšusius langus. Savivaldybės vicemeras Deividas Dargužis atsakė į paklausimus dėl Jiestrakio kaimo Meškinės gatvės žiedo sutvarkymo bei gyvenamąją vietovę žyminčio kelio ženklo pastatymo. Vicemerė Laimutė Jančiukienė kvietė kreiptis į Savivaldybę pačiais įvairiausiais klausimais. Savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Mickevičienė paragino Šilavoto krašto žmones, rūpinantis savo sveikata, nemokamai dalyvauti vėžio prevencijos tyrimuose, kurie Savivaldybėje bus surengti gavus finansavimą iš INTERREG programos. Jos teigimu, gyventojai pagal gaunamas pajamas gali pretenduoti į Savivaldybės kompensacijas už individualiai įsirengiamus nuotekų valymo įrenginius; asmenys su negalia – teikti prašymus dėl būsto pritaikymo jų poreikiams; Savivaldybėje numatyta ir finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms.
Savivaldybės tarybos narys Aleksas Banišauskas, su šeima įsikūręs Šilavote, parodė gražios kaimynystės pavyzdį, pakviesdamas gyventojus pas jį užsukti, turint įvairių klausimų, taip pat ir dėl profesinės srities konsultacijų, susijusių su elektrifikacija.
Netruks ateiti vasara, o kartu su ja prasidės pasiruošimas vasaros šventei, tai vienas iš daugybės seniūnijoje organizuojamų ir laukiamiausių renginių, kuriame tradiciškai pristatomos bendruomeninės veiklos, kulinarinis paveldas, organizuojamos kūrybinės ir edukacinės veiklos, žaidimai, koncertai. Visus metus seniūnijoje vyks teminių renginių ciklas pagal projektą „Gera būti drauge“. Jis parengtas bendradarbiaujant su Šilavoto bendruomenės centru, jo įgyvendinimui skirta iki 5000 eurų parama.
Dalė Lazauskienė
Autorės nuotraukos

Rubrikoje Seniūnijose. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *