II tipo diabetas – gyvenimo būdo liga

Cukrinis diabetas – viena dažniausiai diagnozuojamų 21-ojo amžiaus ligų, ja serga daugiau kaip 500 mln. žmonių. Tarptautinės Diabeto Federacijos duomenimis (International Diabetes Federation, IDF), ateityje cukriniu diabetu sirgs apie 700 mln. Apie ligos priežastis ir gyvenimo būdo korekcijas kalbinu Prienų ligoninės direktorę, gydytoją endokrinologę Jūratę Milaknienę.
– Kaip apibūdintumėte sąvoką „2 tipo cukrinis diabetas“?
– Antrojo tipo diabetas – tai endokrininė liga, kuriai būdingas insulino gamybos sutrikimas – sumažėjęs organizmo jautrumas insulinui. Ši lėtinė liga pasireiškia angliavandenių apykaitos sutrikimu, kas lemia gliukozės kiekio padidėjimą kraujyje – hiperglikemiją. Tai – klastingas susirgimas, kurio negydant gresia sunkios komplikacijos.
2 tipo cukrinis diabetas dažniausiai pasireiškia žmonėms, kurie yra nutukę, netaisyklingai maitinasi, pirmenybę teikia sėsliam nejudriam gyvenimo būdui.
– Kokie ligos simptomai?
– Pradinėje stadijoje žmogus nejaučia jokių simptomų. Vėliau atsiranda dažnas šlapinimasis, padidėjęs troškulys, svorio kritimas, nuovargis, mieguistumas. Taip pat blogėja regėjimas, vargina odos sausumas, niežulys, pėdų tirpimas, atsiranda žaizdos.
– Kaip nustatoma diagnozė?
– Cukrinis diabetas patvirtinamas laboratorijoje tiriant gliukozės kiekį kraujo serume. Tyrimas atliekamas ryte, nevalgius. Gydytojas, gavęs normų neatitinkantį rezultatą, diagnozės patvirtinimui skiria gliukozės toleravimo mėginio tyrimą.
Neretai padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje rodo ne ligą, o „prediabetinę būklę“.
Tada vaistai neskiriami, bet būtina gyvenimo būdo bei mitybos korekcija.
– Negydant 2 tipo cukrinio diabeto pasekmės liūdnos…
– Taip. Neskyrus savalaikio gydymo pažeidžiama akių tinklainė, inkstai, širdis, smulkieji galūnių nervai, kraujagyslės. Esant nuolatinei hiperglikemijai, pacientą gali ištikti insultas, infarktas, net apakimas. Sutrikus kraujotakai galūnėse, atsiveria negyjančios, skausmingos opos. Dėl blogos gliukozės tolerancijos atsiranda smulkiųjų ir stambiųjų kraujagyslių pažeidimai, kitos kraujagyslių ligos.
– Kokia turėtų būti ligos prevencija?
– Antrojo tipo cukrinis diabetas – tai gyvenimo būdo liga. Tad derėtų pasikonsultuoti apie tai su šeimos gydytoju, išklausyti jo patarimų.
Svarbu vengti „greito“, riebaus, saldaus maisto, daugiau vartoti daržovių. Praktikuokite ilgesnį judėjimą, – kasdien pasivaikščiokite bent 30-50 minučių.
Rizikos veiksniai – vyresnis amžius, nutukimas (ypač pavojingas pilvinio tipo), anksčiau pasireiškęs gliukozės toleravimo sutrikimas.
Norint išvengti 2 tipo cukrinio diabeto, geriausia ligos prevencija – fizinis aktyvumas bei sveika mityba.
– Ar Lietuvoje vadovaujatės naujausiomis gydymo tendencijomis?
– Lietuvoje, kaip ir Vakaruose, siekiame holistinio požiūrio į sveikatą ir cukrinio diabeto ligą – svarbu ne tik fizinė, bet ir psichologinė paciento būklė, todėl endokrinologo konsultacijoje aptariamas ne tik medikamentinis diabeto gydymas, bet ir kiti ligą kontroliuojantys aspektai.
Lietuva neatsilieka nuo pasaulinių cukrinio diabeto gydymo rekomendacijų. Džiaugiamės galėdami gydyti mūsų pacientus moderniausiais medikamentais, kurie sumažina gliukozės kiekį kraujyje bei apsaugo organizmą nuo žalingo hiperglikemijos poveikio širdžiai, inkstams, kraujagyslėms.
– Dėkui už išsamius atsakymus ir skaitytojams praverčiančius patarimus.

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *