Pilotiškėse „iš lėto pasisuko metų ratas…“

Sausio 6 d. kraštiečiai, kultūros darbuotojai ir svečiai, susibūrę į Vinco Mykolaičio-Putino gimtąją sodybą-muziejų, paminėjo 132-ąjį poeto, rašytojo, literatūrologo gimtadienį.
Metų ratas vėl iš lėto pasisuko, trys Karaliai atkeliavo gausiai barstydami sniegą, tačiau subjuręs oras nesutrukdė sumanymo pradėti renginį sodybos kieme, prie degančio laužo. Tautvydas Vencius perskaitė šiam metų laikui labai tinkančias poeto kūrybos eilutes „Iš lėto pasisuko metų ratas/Ir jo pirmasis stipinas/Mane iš nebūties iškėlė…“ (eil. „Sausis“), o N.Ūtos teatro mėgėjai (režisierė Anelė Lukjančuk) parodė teatralizuotą Vinco Mykolaičio-Putino kompoziciją ,,Prologas į Gedimino sapną‘‘. Po originalios renginio pradžios memorialiniame V. Mykolaičio- Putino muziejaus kambaryje vyko jaukus pokalbis-diskusija, sveikinimo žodį tarė Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė, svečius pristatė ir kalbino muziejaus prižiūrėtoja Julija Mykolaitienė.
Gintautas Mykolaitis uždegė žvakutę, susirinkusieji tylos minute paminėjo prieš metus mirusio Alfonso Mykolaičio, rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino sūnėno, kuris gimė ir užaugo šioje sodyboje, šviesų atminimą. Renginio metu buvo perskaityti 2017 m. spaudoje išspausdinti Alfonso straipsniai ,,Deficitų‘‘ ieškojimas po penkiasdešimties metų…“ ir ,,Aušrakalnis: ar ten, ar čia?“.

Pirmasis straipsnis pakvietė pakalbėti apie tai, kodėl visuomenėje vis dar iškyla diskusijos dėl vienokios ar kitokios rašytojo laikysenos okupacijos metais. Savo įžvalgomis, susijusiomis su minimu kontekstu, pasidalino muziejininkė, rašytoja, Prienų garbės pilietė Aldona Ruseckaitė, atidžiai tyrinėjusi Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimą ir kūrybą, parašiusi knygą „EMMI“ apie poetui svarbias gyvenimo moteris. Kitas straipsnis atkreipia dėmesį į nesusipratimą, dėl kurio Marijampolės savivaldybės teritorijos pakraštyje, vos už dviejų kilometrų nuo Pilotiškių esantis Šakališkių piliakalnis buvo nepagrįstai susietas su Aušrakalniu, aprašytu rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino romane „Altorių šešėlyje“. Kaip vėliau patikslino J.Mykolaitienė, prie Šakališkių piliakalnio naujai pastatytame stende ši klaida jau ištaisyta, tačiau Marijampolės turizmo informacijos centro puslapyje lankytojams iki šiol pateikiama neteisinga informacija.
Popietėje dalyvavusi V. Krėvės-Mickevičiaus gimtosios sodybos namo-memorialinio muziejaus muziejininkė ir šio rašytojo giminaitė Laimutė Raugevičienė užsiminė apie tai, kad Vincą Krėvę ir Vincą Mykolaitį siejo ne tik bendras vardas. Rašytojai savo kūryboje atskleidė žmogaus prigimtį ir vidinius prieštaravimus.
Dažnas muziejaus svečias Gudelių Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės parapijos klebonas Remigijus Maceina paprašytas perskaitė vieną mėgstamiausių poeto eilėraščių „Rūpintojėlis“. Jiems abiems bendra – ne tik tarnystė tikintiesiems, bet ir kunigystė Gudelių bažnyčioje.
Muziejaus koridoriuje „Rūpintojėlis“ užrašytas ant medinių lentelių, tai – menininkės Aldonos Tadaravičienės dovana.
Prasto oro nepabūgo, pagerbti talentingą Prienų krašto poetą ir rašytoją atvyko LR Seimo narė Jūratė Zailskienė, vicemerė Laimutė Jančiukienė, Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis, Prienų kūrėjų klubo „Gabija“ vadovė Valė Petkevičienė, Naujosios Ūtos seniūnas Algis Aliukevičius, kurie padėkojo kraštiečiams už V.Mykolaičio-Putino tėviškėje iki šiol puoselėjamą jo atminimą ir kūrybos sklaidą, ištikimiems renginių prie Aušrakalnio lankytojams. Tradicinis susibūrimas užbaigtas tradiciškai – su Vinco Mykolaičio Putino eilėmis (eil. „Palaimos šviesią valandą“), po to pasivaišinta arbata ir kugeliu.
„Gyvenimo“ informacija
Prienų krašto muziejaus nuotraukos

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *