Dovilė Adamonytė
Šiais metais Europos Tarybos Vietos ir regionų valdžios kongresas mini 30-metį, o pati Europos Taryba – 75-metį. Kongresas yra vienas iš renginių, kuriuose Lietuva pristatoma kaip pirmininkaujanti šalis. Šiuo metu Lietuva pirmininkauja Europos Tarybos Ministrų Komitetui, įsipareigodama bendradarbiauti išsaugant ir puoselėjant bendrąsias vertybes – žmogaus teises, demokratiją ir teisės viršenybę.
Šia proga rugsėjo 12–13 d. Strasbūre vyko 4-oji nacionalinių vietos ir regionų valdžios institucijų asociacijų konferencija, kurioje dalyvavau ir aš, Birštono savivaldybės tarybos narė. Dvi dienas vykusiose diskusijose daugiausia dėmesio buvo skiriama iššūkiams, su kuriais šiandien susiduria demokratinių valstybių visuomenės.
Konferenciją atidaręs Kongreso pirmininkas Marcas Coolsas pažymėjo konferencijoje dalyvaujančių asociacijų gyvybiškai svarbų vaidmenį, remiant ir skatinant vietos ir regioninės demokratijos lygmenį, kuris yra svarbus kiekvienai šaliai, nes „Europos stabilumas priklauso ir nuo vietos lygmens“.
Ministrų Komitetui pirmininkaujančios Lietuvos vardu kalbėjęs Lietuvos vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius savo kalboje pabrėžė besitęsiančios Rusijos agresijos prieš Ukrainą, neteisėtos migracijos, demokratijos erozijos riziką, klimato kaitą ir socialinę neteisybę. Šie iššūkiai, anot viceministro, peržengia valstybių sienas ir reikalauja suderinto daugiapakopio valdymo metodo. Pasak viceministro A. Abramavičiaus, vietos valdžios institucijos yra demokratinių vertybių sergėtojai ir atlieka lemiamą vaidmenį, kuriant įtraukią, tvarią ir atsparią visuomenę.
Ir konferencijos atidarymo metu, ir visos konferencijos metu buvo pabrėžiamas jaunimo įsitraukimas į politiką regioniniu ir europiniu lygiu, nes jaunimas yra ne tik rytojaus lyderiai, bet ir šiandienos partneriai.
Konferencijos metu daug dėmesio buvo skiriama karo Ukrainoje temai – diskutuota apie tai, kaip Europos vietos ir regionų valdžios institucijų asociacijos teikia pagalbą Ukrainai, ir apie tai, kaip būtų galima padidinti jų veiksmingumą.
Antra konferencijos diena buvo skirta iššūkiams, su kuriais susiduria demokratinės visuomenės: tai – mažas jaunimo įsitraukimas, neaktyvus moterų dalyvavimas politikoje, piliečių atsiribojimas nuo sprendimų priėmimo, pasitikėjimas rinkimų procesu ir kt.
Graikijos parlamento narė kalbėjo, kad nuolatinis seksizmas, smurtas, stereotipai ir kitoks neigiamas požiūris į moteris politikoje neleido joms dalyvauti politinėje veikloje ir būti kandidatėmis rinkimuose.
Šiaurės Airijos Asamblėjos (JK) narys pabrėžė būtinybę atkurti visuomenės pasitikėjimą rinkimų procesu.
Kongreso jaunimo atstovė iš Suomijos pabrėžė būtinybę skatinti socialinę įtrauktį ir dalyvaujamąją demokratiją užtikrinant sąžiningą atstovavimą.
Europos Tarybos jaunimo skyriaus vadovas pristatė šiuo metu vykdomus darbus, kuriais siekiama skatinti jaunų žmonių įsitraukimą į visuomeninį gyvenimą.
Dalyviai rekomendavo: kurti pilietinio ugdymo ir aktyvaus piliečių dalyvavimo vietos lygmeniu programas; sukurti veiksmingus skundų pateikimo mechanizmus ir rengti mokymus politikams ir darbuotojams. Taip pat buvo skatinama užmegzti dialogą su jaunimu, parengti jaunimo dalyvavimo gaires vietos ir regionų valdžios institucijoms.
Antros diskusijos metu man teko garbė pristatyti Europos Tarybos ženklą už nepriekaištingą demokratinį valdymą (ELoGE), kuris yra teikiamas savivaldybėms už nepriekaištingą valdymą ir gerojo valdymo principų diegimą. Birštonas yra gavęs du šiuos apdovanojimus, tad pranešimo tikslas buvo labiau paskatinti kitas šalis ir jų savivaldybes siekti šio apdovanojimo.