Vaikų atostogos tėvams nevirs galvosopiu

Kiekvieną vasarą dirbantiems tėvams aktualu tampa vaikų užimtumas. Po mokslo metų rutinos norisi, kad vaikai atostogas praleistų ir aktyviai, ir turiningai. Poilsio, kultūrinės, sportinės ir kitos teminės stovyklos gali būti puikus pasirinkimas, deja, tai gali neigiamai atsiliepti šeimos biudžetui, ypač jei auga ne vienas vaikas. Išeitis – nemokamos dieninės vasaros stovyklos, kurias visiškai ar iš dalies finansuoja Birštono savivaldybė. Jų organizatoriai, kiek tik leidžia galimybės, Savivaldybėje gyvenančių šeimų vaikams siūlo nemažai įtraukiančių veiklų, žada naujų potyrių, įdomių susitikimų ir išvykų, todėl vasaros mėnesiais nuobodžiauti neteks.
Birštono savivaldybė ir šiais metais kvietė teikti paraiškas vaikų stovyklų organizavimui. Birštono savivaldybės vicemero Vyto Kederio teikimu, buvo patvirtintas finansavimas penkioms trumpalaikėms Savivaldybės vaikų vasaros stovyklų programoms, skirta 10 tūkst. eurų joms organizuoti, nors lėšų poreikis ir buvo didesnis. Vienos stovyklos rengiamos pirmąjį vasaros mėnesį, kitos – liepą, rugpjūtį ar pagal atskirą grafiką.
Jau įvyko pirmieji Birštono viešosios bibliotekos vaikų vasaros poilsio organizavimo programos „Lietuva, kai aš tave tariu“ renginiai. Bibliotekininkai visą vasarą mažuosius lankytojus kvies į literatūrinius skaitymus, diskusijas, kūrybines dirbtuves, skirtas Lietuvos vardo paminėjimo 1015-osioms metinėms. Taip bus skatinamas susidomėjimas Lietuvos istorija, lietuvių autorių kūriniais ir įtvirtinami skaitymo įpročiai. Kas gali būti geriau nei atostogos su knyga?
Birštono gimnazijoje šį birželį jau penkioliktą kartą buvo surengta patyriminė vaikų vasaros stovykla „Ilsiuosi, tyrinėju, atrandu 2024“, skirta 1–4 klasių mokiniams. Stovyklautojų įspūdžiai liko užrašyti dienoraštyje, užfiksuoti fotografijose: tai patvirtinimas, kad stovyklos dienos, praleistos kūrybingumo centre, edukacijose, ekskursijose, jojimo klube, buvo išties įspūdingos.
Patyriminė veikla – tai ir naujų dalykų mokymasis, ir atradimai, kurie ugdo mažąsias asmenybes, todėl, anot V.Kederio, tai gera Savivaldybės investicija į kurorto ateitį.
Šiemet finansuota ir Birštono meno mokyklos mokinių vasaros užimtumo stovykla „Aukščiau žemės“, jos pavadinimas pasufleruoja, kad stovyklautojai į meninę veiklą žvelgs smalsių kūrėjų akimis. Birštono sporto centras į stovyklą „24 vasaros sekundės“ pakvies jaunuosius krepšininkus, norinčius patobulinti kamuolio varymo ir metimo techniką, pajusti komandinę dvasią. Nemajūnų dienos centras vaikus nuo 7 metų kviečia į penkių dienų trukmės stovyklą „Stovyklaukime, draugaukime, pramogaukime“, tai vienintelė stovykla su nakvyne, bus organizuojamos trys jos pamainos, kuriose vaikai žais orientacinius žaidimus, eis į pėsčiųjų žygius, lankysis batutų parke, tyrinės kosmosą, susipažins su įvairiausiais gyvūnais, prisimatuos eigulio „kepurę“, o svarbiausia – mokysis būti kartu ir draugauti.
V.Kederys skaičiuoja, kad vasaros stovyklose įvairiomis veiklomis bus užimta daugiau nei du šimtai Savivaldybės vaikų. Tiesa, šios nemokamos stovyklos yra vos kelių dienų trukmės, tačiau daugelyje jų organizuojamas maitinimas. Be to, kaip pažymėjo vicemeras, Savivaldybė papildomai skiria lėšų socialinėms reikmėms, todėl Nemajūnų dienos centras vasaros atostogų metu vaikams organizuoja dienos užimtumo veiklas: meno terapijos užsiėmimus, edukacijas, išvykas, sportines varžybas, įvairius renginius. Prie turiningesnės moksleivių vasaros prisideda ir skiriamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansavimas.
V.Kederys džiaugiasi aktyviomis kurorto įstaigomis, kurios kasmet organizuoja tęstines stovyklas jauniesiems kurorto gyventojams, taip prisidėdamos ir prie visapusiško jų asmenybės lavinimo, ir pagelbėdamos dirbančioms šeimoms. Vicemeras sutinka, kad stovyklų galėtų būti rengiama ir daugiau, galėtų atsirasti ir naujų vasaros užimtumo vaikams paslaugų teikėjų, kurie pasiūlytų įvairesnių laisvalaikio praleidimo būdų, galbūt pasiteisintų ir stovyklos, skirtos ir šeimoms. Tai, pasak jo, būsimų diskusijų objektas, nes stovykloms organizuoti reikia ir iniciatyvos „iš apačios“, ir numatyti papildomus finansavimo šaltinius.
Visgi V.Kederys pastebi, kad Birštono kurorto vaikai ir jaunimas yra pakankamai užimti, nemažai jų lanko pasirinktų sporto šakų treniruotes Birštono sporto centre, vyksta į varžybas, kita dalis mokinių savo laisvalaikį leidžia Meno mokykloje, Kultūros centre, kur muzikuoja, piešia, dainuoja, šoka, vaidina, mokosi fotografijos meno, dizaino ir kitų dalykų. Šios vasaros pradžia įtempta, nes artėja jubiliejinė Dainų ir šokių šventė, kuriai vaikų ir jaunimo kolektyvai ruošiasi.

Sveika bendruomenė – veikli bendruomenė

Atostogų metu randama daugiau laiko ir galimybių, o ir pozityvaus nusiteikimo ryžtis asmeniniams pokyčiams: pradėti sveikai maitintis, sportuoti, vaikščioti pėsčiomis, maudytis, išvykti su šeimų nariais, bičiuliais dviračiu į netolimas keliones ir apžvelgti vaizdingas Birštono savivaldybės apylinkes.
Vicemeras Vytas Kederys pastebi, jog kurorte sukurta ir vis dar plečiama patogi, įvairaus amžiaus gyventojams, jų skirtingiems judumo ir fizinio aktyvumo poreikiams pritaikyta sporto ir laisvalaikio infrastruktūra. Sveikatintis Birštone – ir gyventojams, ir svečiams sudarytos išskirtinės sąlygos. Žaliosios kurorto erdvės, parkų pasivaikščiojimo takeliai, Kneipo sodas, dviračių takai, lauko treniruokliai, mineralinio vandens biuvetės ir inhaliacijos – viskas prieinama, niekas nekainuoja, tik tuo naudokis. Bet daugeliui reikia postūmio iš šalies, kad žengtų pirmą žingsnį sveikos gyvensenos link, atsakingiau rūpintųsi savo sveikata, formuotųsi sveikus įpročius.
Vyto Kederio teigimu, skatinant gyventojus, kasmet Birštono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis finansuojamos tikslinės sveikatinimo, fizinio aktyvumo, sveikos mitybos skatinimo, lėtinių ligų prevencijos, saugios aplinkos kūrimo ir stebėsenos priemonės. 2024 metais šiai programai skirta 25 tūkst. eurų.
Atsižvelgta į Birštono savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos ankstesnių metų duomenis apie gyventojų sergamumą, neįgalumą, mirtingumą, aplinkos veiksnius, asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, prevencinių programų populiarumą ir kt.
Anot vicemero, smagu, kad Savivaldybės nevyriausybinės organizacijos, biudžetinės ir viešosios įstaigos, pacientų klubai sveikatos stiprinimą laiko prioritetu ir aktyviai teikė paraiškas minėtai programai. Tiesa, veiklų jos buvo suplanavusios gerokai daugiau, nei skirta lėšų jų įgyvendinimui. Iš viso finansuota šešiolika programų.
Šiemet pasirinktos kelios Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos prioritetinės kryptys: nelaimingų atsitikimų ir traumų prevencija bei pirmosios pagalbos mokymai; sveikos mitybos skatinimas ir nutukimo prevencija; lėtinių ir onkologinių ligų prevencija; fizinio aktyvumo skatinimas; aplinkos sveikata.
Didžiausia 4500 eurų suma skirta MB „Inovatyvios dermatologijos centras“ nemokamoms gyventojų patikroms dėl odos vėžio vykdyti. Birštono viešoji biblioteka pateikė paraišką „Skubi pagalba širdžiai“, jai numatyta 3000 eurų. Už šias lėšas ketinama įsigyti defibriliatorių, kuris bus viešai prieinamas, ir, gatvėje ištikus nelaimei, praeiviai galės jį panaudoti asmens gaivinimui.
Anot vicemero, pagal gyventojų skaičių kurorte yra ne vienas skubios pagalbos prietaisas. Defibriliatoriai išdėstyti gausiai žmonių lankomose įstaigose – Birštono PSPC, Kultūros centre, prie Sporto ir sveikatingumo centro ir bibliotekos, sanatorijose, kur gali pasitaikyti didesnė širdies sustojimo tikimybė ir visuomet bus žmonių, galinčių suteikti pagalbą. Turima planų kitais metais defibriliatorių įrengti Birštono vienkiemyje.
Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras, su kuriuo Savivaldybė pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį, gavo 2350 eurų Savivaldybės aplinkos taršos ir vandens tyrimams, triukšmo monitoringui vykdyti. Prienų rajono – Birštono diabeto klubas „Versmė“ ir šiemet tęs mokymus, kurių tikslas geriau informuoti bendruomenę apie cukrinį diabetą ir šios lėtinės ligos prevenciją (skirta 1989 eurai).
Kitų organizacijų, įstaigų pateiktoms programoms skirtas kiek mažesnis, bet labai lauktas finansavimas. Birštono vienkiemio bendruomenės nariai, dirbantieji ir senjorai, jau trečius metus galės rinktis į kineziterapeutės vedamus užsiėmimus seniūnijos salėje, VšĮ „Birštono sportas“ užtikrins kurorto senjorams vedamų mankštų tęstinumą, į gyventojų fizinio aktyvumo veiklas kvies ir sveikos gyvensenos klubas „Šilagėlė“.
VšĮ Birštono pirminės sveikatos centras programos lėšas panaudos informacinio filmuko kūrimui – jis bus rodomas sveikatos priežiūros įstaigoje pacientams, įvairių renginių metu gyventojams, taip juos raginant aktyviau pasinaudoti nemokamomis lėtinių ir onkologinių ligų prevencinėmis patikromis.
– Privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudę žmonės gali nemokamai pasitikrinti sveikatą dalyvaudami penkiose prevencinėse programose: gimdos kaklelio, krūties, priešinės liaukos ir storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų, tačiau dalis birštoniečių delsia pasitikrinti, o tereikia apsilankyti pas šeimos gydytoją, kad šis išrašytų siuntimą tyrimams. Ieškome įvairių būdų, kuriais aktuali informacija pasiektų gyventojus. Svarstome, kaip paskatinti gyventojus labiau rūpintis savo sveikata. Neturintiems transporto nuvažiuoti į gydymo įstaigą Savivaldybė galėtų organizuoti pavėžėjimą, – sako Vytas Kederys.
Siponių bendruomenė kvies gyventojus į „Sipoturą“ pažinti savo kraštą keliaujant pėsčiomis.
Sveikatą stiprinančiomis ugdymo įstaigomis pripažinti lopšeliai- darželiai „Giliukas“ ir „Vyturėlis“ parengė programas, skirtas mažųjų ugdytinių fizinio aktyvumo pamokėlėms su profesionaliais treneriais, savo emocijų atpažinimui ir valdymui.
Lėšų sveikos mitybos propagavimui gavo Birštono kurorto bendruomenė, taip pat finansuotos Neįgaliųjų draugijos, LPS Birštono skyriaus organizacijos „Bočiai“, Matiešionių krašto bendruomenės, Nemajūnų bendruomenės santalkos programos. Planuojamas jų veiklas galima apibūdinti taip: sveika ir informuota bendruomenė – veikli bendruomenė.
– Birštono savivaldybėje sudarytos visos sąlygos gyventojų sveikai gyvensenai bei sportui, remiamos įvairių sektorių pastangos šviesti ir ugdyti sveiką bendruomenę. Tikimės, kad daugiau birštoniečių tuo pasinaudos, atsirinks, kas jiems tinka ir stengsis gyventi aktyviau, kad kuo ilgiau išsaugotų gerą sveikatą, – Birštono savivaldybės vicemeras V.Kederys kviečia gyventojus atsakingiau rūpintis savimi.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *