Penkių dienų fabula apie V. Putino režimo veidą

Šios savaitės penktadienį JAV žada paskelbti naujų sankcijų Rusijai paketą. Šįkart pretekstas – ne tik jau dvejus metus nesibaigiantis Maskvos pradėtas karas prieš Ukrainą, bet ir įžymiausio rusų opozicijos veikėjo – Aleksejaus Navalno mirtis ypatingojo režimo kolonijoje Jamalo-Nencų apygardoje, kur politikas buvo pūdomas už poliarinio rato.
Kadaise, kai Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimas A. Navalną įkišo už grotų vos tik tas grįžo lėktuvu iš Vokietijos (ten jis buvo gydomas, kaip nustatė Berlyno Charite klinikos medikai ir kai kurių Europos šalių karinės chemijos specialistai, po mėginimo jį nunuodyti nervus paralyžiuojančiomis medžiagomis), JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo, esą Maskva sulauks žlugdančių sankcijų, jeigu tik kalinamam A. Navalnui kas nors nutiks.
Sunku tikėtis, kad šios anonsuotos sankcijos būtų galingesnės už tas, kurių Rusija sulaukė po pradėtos agresijos prieš Ukrainą 2022-aisiais. Nepaisant ankstesnio JAV prezidento pareiškimo (tiksliau, atsakymo į tiesų amerikiečių žurnalisto klausimą), esą jis sutinka, kad V. Putinas yra žudikas.
Vis dėlto tokia išvada po opozicijos veikėjo „staigios mirties“ kolonijoje galėtų patikėti visi kiti, kurie apie V. Putiną galvojo kaip apie racionalų politiką, kuriam galima susitikus paspausti ranką (J. Bidenas tą iš užsienio šalių lyderių tai padarė vos ne pirmasis susitikęs su juo Šveicarijoje 2021 m. birželį).
Apie A. Navalno mirtį kolonijoje Rusijos Federalinė bausmių vykdymo tarnyba (FSIN) pranešė vasario 16 d. Buvo skelbiama, kad mirtis kalinį ištiko dėl kraujo krešulio.
Tokią informaciją gavo Jamalo-Nencų regione kitą dieną po kliento mirties apsilankęs A. Navalno advokatas. Dar po dienos ten atvykusi velionio mama buvo vaikoma po valdžios įstaigas beigi lavonines, tačiau taip ir nesugebėjo atgauti sūnaus kūno.
Dar po vienos dienos V. Putinas savo įsakais pridėjo didesnių žvaigždžių ant FSIN generolų, kurie, kaip teigia A. Navalno bendražygių „kovos su korupcija fondo“ aktyvistai, buvo atsakingi už mirusio politiko kuravimą šalies bausmių vykdymo sistemoje, antpečių. Jei JAV ir galimai ES naujos sankcijos bus pritaikytos tiems „pasižymėjusiems“ generolams, galėsime laikyti, kad nieko neįvyko. Nepaisant, kad ES ir amerikiečių diplomatai A. Navalno mirtį atvirai vadina „nužudymu“ ir ant kilimėlio kviečiasi rusų diplomatus pasiaiškinti.
Sekmadienį A. Navalno žmona Julija paskelbė pareiškimą stojanti į politinę kovą, į tą vietą, kurioje buvo jos vyras. Rusijos propaganda prieš J. Navalnąją ėmėsi panašios propagandos kampanijos, kurią anksčiau taikė prieš jos vyrą.
Pirmadienį Rusijos Šiaurėje nuo durų link durų stumdoma A. Navalno motina viešai kreipėsi į V. Putiną, prašydama atiduoti sūnaus kūną. Po to, kai Rusijos tyrimų komitetas paskelbė, kad velionio palaikai dabar yra cheminėje ekspertizėje ir ten bus laikomi dar mažiausiai dvi savaites. Tiksliau, iki vadinamųjų prezidento rinkimų Rusijoje. Ligi jų jokių masinių laidotuvių režimui nereikia.
Su valdžia nebendradarbiaujančių žurnalistų teigimu, praėjus lygiai trims valandoms po A. Navalno motinos viešo demaršo, Rusijos valdžia paskelbė ieškanti A. Navalno brolio Olego, kuriam iškelta nauja baudžiamoji byla. O. Navalnas kartu su broliu anksčiau buvo nuteistas vienoje, kaip tvirtinama, suklastotoje baudžiamojoje byloje ir turėjo keletą metų praleisti kalėjime. Šiuo metu jis – užsienyje. Viena jo viešųjų veiklų buvo įvairiose šalyse žmonėms parodyti, kokiomis sąlygomis yra kalinamas jo brolis (Vilniuje taip pat buvo pastatytas vadinamojo „baudos izoliatoriaus“ maketas, kurį galėjo pamatyti visi norintys). Dėl Rusijos pradėtos agresijos prieš Ukrainą šios akcijos sulaukė prieštaringų vertinimų.
A. Navalnas esmingai skyrėsi nuo kitų V. Putinui prieštaraujančių nuosaikių ir radikalesnių oponentų. Jis – laikytas galingu politikos lyderiu – ne tik skelbė, bet iš tikrųjų rodė nebijąs V. Putino ir ciniškos jo kleptokratinės aplinkos.
Patiko vieno rusų emigranto mintis: A. Navalnas niekada nesiekė smurto Rusijoje, neturėjo tikslo fiziškai ar juridiškai susidoroti su savo oponentais. Bet jo oponentai manė priešingai.
Kaip bus dabar, kada net didžiausiems primityvams aišku, kad su V. Putino režimu vien dvasios tvirtybės ir žmogiškos drąsos neužtenka?

Rytas Staselis

Rubrikoje Nuomonė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *