Atsinaujinęs Škėvonių gūbrio pažintinis takas atviras kurorto lankytojams

„Gyvenimo“ ir „Birštono versmių“ skaitytojai „2023 Metų projektu“ Birštono savivaldybėje išrinko Škėvonių gūbrio pažintinio tako atnaujinimą

Nemuno kilpų regioniniame parke Birštone 2023 m. vasarą baigti Škėvonių gūbrio pažintinio tako atnaujinimo darbai. Lankytojų patogumui ir saugumui atnaujintą pažintinį taką papildė atokvėpio vietos, 10 m ilgio gūbrio maketas bei lankytojų srautų skaičiuotuvas, registruojantis įeinančių ir išeinančių žmonių srautą. Dabar atodangą daug patogiau pasiekti pėsčiomis ar dviračiu ir gėrėtis kvapą gniaužiančia Nemuno kilpų panorama.
Škėvonių atodanga – ledynmečio pabaigoje susiformavęs gamtos paminklas, įtrauktas į vertingiausių Šiaurės vakarų Europos geologinių objektų sąrašą. Atodanga ypač svarbi gamtamoksliniu požiūriu dėl išlikusios tarpledynmečio dūlėjimo plutos, todėl jos prieigos atnaujintos siekiant išsaugoti ir sudaryti palankias sąlygas keliautojams susipažinti su Škėvonių geomorfologinio draustinio kraštovaizdžiu. Tai vienas patraukliausių Nemuno kilpų regioninio parko lankomų objektų.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir Birštono savivaldybės iniciatyva 2023 m. pavasarį buvo pradėti Škėvonių gūbrio naujojo tako įrengimo darbai. Pakeistos stipriai nusidėvėjusios ir dalinai apirusios atodangos apžvalgos aikštelės konstrukcijos, šlaitų atitvarai, kurie buvo praradę konstrukcinį stabilumą ir negalėjo užtikrinti lankytojų saugumo.
„Čia atvykusius lankytojus pasitinka ir naujai įrengta atokvėpio vieta šalia automobilių stovėjimo aikštelės, kurią puošia iš akmenų suformuota Nemuno kilpa-takas bei 10 m ilgio Škėvonių gūbrio maketas iš dirbtinio akmens. Jis pagamintas taip, kad lankytojai galėtų drąsiai jį liesti, tyrinėti ir susipažinti, kaip gūbrys atrodo sumažintame mastelyje“, – teigia Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė.
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Agnės Jasinavičiūtės, bendradarbiaujant buvo pasiektas gražus rezultatas ir visuomenei pristatytas atnaujintas Škėvonių gūbrio takas Nemuno kilpų regioniniame parke. Birštone tai jau ne pirmas projektas, įgyvendintas 2014–2020 metų Europos Sąjungos investicijų lėšomis.
Škėvonių atodanga yra vertinga dėl skirtingų uolienų, galinčių atskleisti daugiau nei 100 tūkst. metų senumo kraštovaizdžio kūrimosi procesus. Tai puiki vieta pasigrožėti Nemuno ir jo pakrančių panorama. Daugiau nei pusę kilometro besidriekiantis atodangos skardis aukščiausioje vietoje siekia net 33 metrų aukštį. Siauriausioje vietoje gūbrio plotis yra mažiau nei 100 m, o plačiausioje – kiek daugiau kaip 400 m.
Pati atodanga geriausiai matoma plaukiant Nemunu, o gražiausias vaizdas – leidžiantis saulei, kuomet skirtingi uolienų sluoksniai nusidažo vaivorykštės spalvomis.
Škėvonių gūbrio pažintinis takas įrengtas įgyvendinant projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti II“, bendra projekto vertė – 106 126 Eur.
Projekto veiklos įgyvendintos pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ pagal priemonę Nr.05.4.1-APVA-V-016 „Saugomų teritorijų ir valstybinės reikšmės parkų tvarkymas, pritaikymas lankymui“.
Birštono savivaldybės informacija

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *