Žodis prasideda nuo trupinio…

Namai – tai mamos rankomis austa lino staltiese uždengtas stalas ir tėvo rankomis raikoma duona. Tai – šviesa ir šiluma, šaknys ir sparnai, būtis ir išlikimas, kur pradžia tampa prigimtine trauka ir amžinuoju šauksmu – sugrįžti.
Gruodžio 1-ąją dieną, kaip ir buvo planuota, Birštono ir Prienų kūrėjų klubo „Gabija“ nariai rinkosi poezijos skaitymams Prienų krašto muziejuje. Kalendorinės žiemos pradžioje džiaugiamės puikiu pasirinkimu, kuris visus tarsi sugrąžino prie ištakų, suteikė galimybę prisiliesti prie tautos kultūros paveldo, tradicijų, savo šaknų, pradžių pradžios.
Laikas gražiai sudėliojo įvykių seką taip, kad „Gabijos“ žmonės kūrybiniams skaitiniams pasirinko vietą, kurioje ir prasidėjo klubo veikla. Esame nuoširdžiai dėkingi muziejaus direktorei Lolitai Batutienei ir visai muziejaus bendruomenei už jaukią, autentiškos valstiečio pirkios aplinką, alsuojančią molinės krosnies šiluma ir šviežiai keptos duonos kvapu! Pasijutome laukiami, pamaloninti dėmesiu, svetingumu. Pavakario poezijos skaitymų išsiilgę, į eilėraščių posmus kibome tarsi į ką tik iškeptos duonos plutą – dideliais kąsniais ir su nepasotinamu apetitu. Tokioje šiltoje aplinkoje gėrėtis ir grožėtis kolegomis, skaitančiais prozą ir eiles – buvo ir atgaiva, ir šventė. Eilės užkabino mintis dalintis prisiminimais, istorija, ateities idėjomis ir planais. Muziejaus direktorė ir vakaro svečias – Seimo narys Andrius Palionis savo pasisakymuose apie įgyvendintus bendrus projektus ir planus ateičiai patvirtino faktą taipogi esantys „Gabijos“ klubo veiklos istorijos dalimi. Lolita Batutienė pasiūlė tęsti gražią „Gabijos“ ir muziejaus poezijos skaitymų Važatkiemyje, poeto Justino Marcinkevičiaus tėviškėje, tradiciją, bendradarbiauti įgyvendinant ir kitas veiklas. Seimo narys Andrius Palionis pasidžiaugė ilgamete jo ir muziejaus draugyste, įgyvendintu prasmingu, gausiu dzūkijos bei suvalkijos regionų bendruomenių žmonėmis Etnografinės rugiapjūtės (2013 m) projektu, Siponių dvarvietėje, parama grūdais „Duonos kelio“ edukacijai muziejuje, LR Seime organizuotomis parodomis. Kitais metais startuosiančioje Birštono ir Prienų krašto kuriančių žmonių bendruomenės knygoje – ir dviejų Seimo nario Andriaus gimtajai kalbai skirtų projektų dalyvių darbai. Jaukioje, namus primenančioje aplinkoje, klubo nariai dalijosi ir kūryba, ir atsiminimais, ir labai įdomiais sutapimais, kuriuos visuomet pravartu ir pastebėti, ir prisiminti, ir įsiminti. Juk jie yra ne vien kasdienybė, bet ir kiekvieno iš mūsų istorijos dalis. Mažytę klubo istorijos dalį jau užfiksavome, išleisdami pirmąjį „Gabijos“ leidinuką, kuriame nemaža dalis klubo narių pasakoja apie tai, kas jiems yra kūryba ir kas skatina rašyti. Šis nedidelis leidinukas – taipogi mūsų klubo veiklą fiksuojanti istorija.
Poezijos ir kuriančių žmonių apsuptyje laikas prabėgo nepastebimai greitai, tarsi gražus sapnas. Tačiau visgi realybę primena lininiame maišelyje namo parsineštas muziejaus edukatorių Emilijos ir Manto rankų darbu mūsų gražią bendrystę apjungęs – duonos kepaliukas. O ausyse tebeskamba tąvakar ir po kiekvienos „Duonos kelio“ edukacijos muziejuje Juozo Palionio eilėmis „Ieškojimai“ dainuojama, jau himnu duonai tapusi daina. Gruodžio 1-oji – „Gabijos“ įkūrėjo Juozo Palionio gimtadienis. Gražių sutapimų, skaičių, datų, įspūdžių, atrasčių… visko labai daug. Svarbiausia – žmonių – kuriančių, mylinčių pasirinkimą, bendraujančių ir niekuomet nepaliaujančių ieškoti. Yra daug ir tegul būna dar daugiau!
„Gabijos“ klubo kūrybinė vadovė Valė Petkevičienė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *