Vakaras su rašytoja Kotryna Zyle

Rugpjūčio 1 d. Birštono viešojoje bibliotekoje vyko projekto „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos ir Birštono savivaldybės, vakaras su rašytoja, iliustratore Kotryna Zyle, knygos „Siela sumuštinių dėžutėje: nelabai baisios istorijos“ autore.

Nebe pirmą knygą vaikams išleidusi K. Zylė dalyvius sudomino kalbėdama apie jų gimimą. Kurti pasakojimus, kuriuose mitinės lietuviškos būtybės veiktų dabartiniame pasaulyje, paskatino girdėtos istorijos, tėtis vis prisimindavo vieną ar kitą „tikrą nutikimą“. Kotryna ėmė tyrinėti mitologiją, aiškintis, kokiomis mitinėmis būtybėmis ir dievybėmis tikėjo pagonys, kokios savybės joms būdingos. Tada kilo mintis jas įkurdinti šiuolaikininėje erdvėje. Taip gimė ir jų vaizdiniai. Deivės Gabijos buveinę įtaisė dujinės viryklės orkaitėje. Rašytoja parodė deivės piešinį ir savo nuotrauką, kurioje ji pati demonstruoja Gabijos povyzą. Iliustracijoms pozuodavo ne tik ji pati, bet ir draugai, draugų draugai.
K. Zylės paskatinti vaikai dalijosi girdėtomis sakmėmis apie lietuvių būtybes. Ar tiki stabuklingomis jų galiomis? Kažin… nors visko gali būti… Aplinkinio pasaulio reiškinius neretai sunku greitai paaiškinti moksliškai, kita vertus, reikia turėti daug ir įvairių mokslinių žinių. Intuicija ir emocijos pakiša vaizdinius, kurie atėjo iš tautosakos, mitų. Rašytoja tiesiogiai bendraudama su auditorija, sužadino fantaziją ir įtraukė į protmūšį.
Klausimai, rodos, nesudėtingi, bet intriguojantys: kurį atsakymą iš trijų galimų pasirinkti? Ką raganos vagia Joninių naktį? Kaip atrodo lietuviška giltinė ir kaip ji atima gyvybę? Balsavo visi dalyviai. Atsakymai buvo skirtingi. Kotryna komentuodavo ir klausimus, ir atsakymus, taip plėsdama pažintį su mitinėmis būtybėmis, skatindama vaikus pasidalinti pastebėjimais, savo žiniomis ir patirtimi.
Vakaras buvo įtraukus ir komunikabilus. Neliko nė vieno abejingo. Ir todėl, kad žavėjo rašytojos asmenybė, traukė jos žinių bagažas, ir todėl, kad išlaisvinta vaizduotė kūrė visokias istorijas ir vaizdinius. Buvo išsiaiškinta ir knygos pavadinimo kilmė. Norint sužinoti, kodėl pasakyta, kad sumuštinių dėžutėje yra siela, reikėtų perskaityti visas joje sudėtas šiurpias-nešiurpias istorijas.
Projekto partneriai: Birštono gimnazija, Nemajūnų dienos centras, Birštono vienkiemio bendruomenė, UAB „Gyvenimas“, VšĮ „Krašto vitrina“.

 

Rubrikoje Mokyklų gyvenimas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *