Retas menas – stereograma

Prienų kultūros centre buvo eksponuota grafikos dizainerės Loretos Roževičiūtės-Elksnės stereogramų paroda. Šį kartą su autore kalbamės apie stereogramų teigiamą poveikį akims?

Grafikos dizainerės Loretos Roževičiūtės-Elksnės planuose – ir paveikslų ant namų sienų kūrimas.

– Priminkime skaitytojams, kas yra stereograma?
– Stereograma – paveikslas, turintis smulkų raštą, panašų į tapetus. Pasižiūrėjus į jį giliau, atrandama paslaptis – iš jo iškyla kitas erdvinis objektas. Šių metų parodoje, apvaliuose paveiksluose „slėpėsi“ bitė, paukštis, saulė, lelija. Ramiai žiūrint į tolį, kiaurai per piešinį, pamažu iškyla „nematomas“ objektas. Tai sukelia žmonėms nuostabą ir džiaugsmą.
– Ar stereograma stiprina akių raumenis?
– Žvilgsnio iš arti keitimas žvilgsniu į tolį – vadinamas akių raumenis stiprinančia treniruote. Žiūrint į horizontą akys pailsi. Būdami biure ar kambaryje žiūrime į arti esančius objektus (stalą, telefoną, monitorių), tuo metu akių raumenys jaučia įtampą.
Galima treniruotis pasidėjus 3D atviruką ant darbo stalo arba žiūrint į 3D paveikslą, kabantį ant sienos. Svarbu neskubėti, kad akys nepervargtų.
– Jūsų kūryboje daug rankų darbo…
– „Vėjo rožės“ tikslas – piešti ranka, o ne kurti raštus stereogramoms kompiuteriu. Technologijoje daug rankų darbo, todėl paveikslai „gimsta“ po mėnesio, o didelių formatų – ir po pusmečio.
Planuoju sukurti paveikslus, kuriuos perkeltume ant namų sienų.
– Ar yra kūrybinių sumanymų, palaikančių Ukrainą ir taiką visame pasaulyje?
– Hmm, dar prieš karo pradžią Ukrainoje pajutau stiprų vidinį impulsą sukurti paveikslą „Veidas, kurio laukiu visą gyvenimą“ su Jėzaus portretu. Ne vieną mėnesį dirbame su skulptoriumi pagal garsiąją Turino drobulę. Portretą ,,paslėpsiu‘‘ dviejų metrų aukščio stereogramoje. Kai jungėmės su visu pasauliu maldoje už taiką ir ukrainiečių pergalę, supratau, koks svarbus man šio portreto gimimas. Tai – apie Meilę ir pasitikėjimą. Tikiuosi, jis kiekvienam perduos asmeninę žinutę.
– Ačiū už pokalbį. Sėkmės įgyvendinant jūsų kūrybines idėjas.
Veronika Pečkienė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *