Tarptautinio „Poezijos pavasario“ BIRŠTONE atgarsiai

Puikūs, įdomūs, originalūs poetai: Sigitas Birgelis iš Punsko, Alan Berecka iš Sintono Texs (JAV), Marija Mažulė, Laura Kromalcaitė, Valdas Daškevičius, Daiva Čepauskaitė, nepakartojamas, užburiantis dainų autorius ir atlikėjas Povilas Girdenis „Poezijos pavasarį“ atnešė į Birštoną.
Susipažinome su Sigitu Birgeliu, poetu, vertėju, fotografu, žurnalistu, knygų sudarytoju ir redaktoriumi, žymiu visuomenės veikėju, kurio nuopelnai kultūrai įvertinti daugeliu nominacijų. Už lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimą Lenkijoje ir Lietuvoje, visuomenei skirtų kultūrinių ir literatūrinių renginių organizavimą S. Birgeliui 2018 m. įteiktas VLKK apdovanojimas „Sraigė“, 2020 m. įteiktas Ordino„Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius.
Buvo įdomu klausytis Alan Berecko anglų kalba skaitomų eilėraščių ir palyginti jų skambesį su poeto, vertėjo Aisčio Žekevičiaus verstais į lietuvių kalbą ir puikiai skaitomais M. Mažulės. Eilėraščiai išspausdinti šiųmečiame „Poezijos pavasario“ almanache. Alan Berecka poeziją rašo nuo vaikystės, tai jo aistra, potraukis. Dirba Del Mar kolegijoje, bibliotekininkas, išleidęs keletą knygų. Užupio respublika jį paskyrusi ambasadoriumi Niujorke ir miestelyje, kuriame gyvena. 2017 m. Korpus Kristi mieste tapo pirmuoju poetu laureatu.
Charizmatiškoji Laura Kromalcaitė savo eilėmis žavėjo, reikėjo įsiklausyti, kad išgirstum, ką sako minties gelmės ir vingiai. L. Kromalcaitė 2020 m. laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos „Pirmosios knygos“ konkursą ir išleido debiutinę poezijos knygą „Mūsų čia niekad nebuvo“. Svajoja išleisti prozos knygą apie savo gyvenimą. Be abejo, laukiame ir linkime sėkmės.
Marija Mažulė skaitė savo „Poezijos pavasario“ debiutinį eilėraštį „Eterio kvapas“, paremtą autobiografiniais motyvais, skirtą jos seneliams Marijai ir Antanui. M. Mažulei poezija – koncentruoto žodžio menas. „Į glaustą formą galima sudėti daug prasmių, kiekvienas žodis svarbus.“ – teigia poetė.
Vakarą pradėjo Valdas Daškevičius, nominuotas S. Nėries premija už pernai metais „Slinkčių“ leidykloje išleistą brandžią poezijos rinktinę „Visas likęs laikas“. V. Daškevičius poezijos arenoje jau seniai įsitvirtinęs. Jo eilėraščių įtraukta į „XX amžiaus lietuvių poezijos antologiją“, sudarytą neužmirštamo Vytauto Kubiliaus, į antologiją „Iš Vilniaus į Vilnių“, kurią sudarė Aidas Marčėnas, į antologiją „Mylėjau“, sudarytą šiųmečio Maironio premijos laureato Liudviko Jakimavičiaus, ir kt.
Skaitymus vainikavo Lietuvos rašytojų sąjungos narė Daiva Čepauskaitė, poetė, dramaturgė ir aktorė, kurianti eilėraščius ir pjeses vaikams ir suaugusiems. 2017 m. nominuota Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą – knygą „Baisiai gražūs eilėraščiai“ (Kaunas: „Žalias kalnas“), 2018 m. apdovanota „Poezijos pavasario-2018“ organizatorių premija už poeziją vaikams („Baisiai gražūs eilėraščiai“. – Kaunas: „Žalias kalnas“, 2017). 2018 m. įteikta Jotvingių premija už eilėraščių knygą „Baisiai gražūs eilėraščiai“, o 2014 m. „LATGA“ aukso žvaigždė už kūrybos indėlį į nacionalinę dainuojamąją poeziją. D. Čepauskaitės kūryba išvarė gilią vagą lietuvių literatūroje. Vakaro metu perskaitė ir pora jautrių ir subtilių savo eilėraščių karo tema Ukrainoje.
Dainų autorius ir atlikėjas Povilas Girdenis padainavo dvi ukrainietiškas dainas, dabar tapusias kovotojų už Ukrainos laisvę himnais. Skambėjo ne tik lietuviškos, bet ir žemaitiškos dainos – tos, kurias parašė jo tėtis – istorikas, publicistas, kalbininkas Aleksas Girdenis. P. Girdenis muzikuoti ir kurti pradėjo dar jaunystėje roko grupėje. Dainuojamosios poezijos žanrą pasirinko paveiktas Vytauto Kernagio pavyzdžio. Dauguma dainų yra žemaitiškos, dauguma – pagal savo tėvo A. Girdenio visą gyvenimą rašytus eilėraščius. Tačiau dainuoja ir mėgstamų poetų Aido Marčėno, Antano Jonyno ir kt. Vakarą baigė daina pagal šiemet Anapilin išėjusio poeto klasiko Algimanto Baltakio eiles.
Svečiams karštai ir nuoširdžiai padėkojo Birštono savivaldybės vicemeras Vytas Kederys ir Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė.
„Poezijos pavasaris“ Birštone viliojo eilėraščių gelme, pulsavo gyvybe, vėrėsi nematomas, bet juntamas pasaulis, ko gero, tikresnis už regimąjį. Žodžiai liejosi liejosi liejosi – taiklūs, užkalbinantys, dirginantys jausmus, žadindami prisiminimus. Magiškai atliekamos dainos lietuvių, žemaičių ir ukrainiečių kalbomis virpino širdis, jaudino iki ašarų, žavėjo ir stebino žodžių ir muzikos dermė ir skambesys.
Ir karas, karas, karas – nenuėjo nuo lūpų. Ir visi eilėraščiai, dainos ir muzika ukrainiečių didvyriškumui apdainuoti, juos palaikyti, atiduoti jiems pagarbą.
Svečiai susipažino su Birštonu, jo karališkąja istorija, Kneipo parku, pasisveikino su Vaižgantu.
Ačiū Povilui Girdeniui už gražius žodžius Facebooke: „Ačiū birštoniečiams už puikiai suorganizuotą „Poezijos pavasario“ renginį, tobulą skambesį ir nuostabią kelionę Nemunu!!!“

Kristina Bačulienė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *