„Jausmų sala“ – su spektaklių įvairove ir… netikėtais žiūrovais

Pandemija savaip pakoregavo įvairių veiklų grafikus, paskatino saugesniam laikui atidėti tradicinius kultūrinius renginius, susijusius su teatru. Todėl šiemet tradicinis vaikų ir jaunimo festivalis „Jausmų sala“ Birštone surengtas du kartus – ir birželį, ir spalį. Nors jo organizatoriams teko dvigubas krūvis, Birštono kultūros centro jaunimo teatro studijos režisierius Rimantas Jacunskas šypsosi – tai buvo malonūs rūpesčiai, juolab jam ir scenoje, ir užkulisiuose, ir priimant svečių kolektyvus talkino jaunieji pagalbininkai. Taigi „Jausmų sala“ organizuota su keturių mėnesių pertrauka, ir tai suteikė daugiau galimybių per vienerius metus pristatyti įvairiuose Lietuvos regionuose dirbančių kolektyvų teatrinę patirtį, spektakliuose nagrinėjamas vaikų ir jaunimo aktualijas.

Režisieriaus R.Jacunsko padėka kolegai, aktoriui ir bardui A.Storpirščiui.
Kazio Lazausko nuotraukos

Spalio 16–17 dienomis vykusiame festivalyje žiūrovai galėjo pamatyti įvairių žanrų spektaklių programą, orientuotą į vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų auditorijas.
Patiems mažiausiems Birštono žiūrovams buvo skirta J.Januškevičiūtės pjesė „Žirafa su kojinėmis“, kurią suvaidino Ukmergės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos „Nykštukas“ jaunieji aktoriai (režisierė T.Kvieskienė).
Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos teatras (rež. Ž.Martinaitienė ir A.Kurienius) buvo pakviestas pasirodyti Nemajūnų dienos centre – susirinkusios šeimos stebėjo V.V.Landsbergio „Rudnosiuko istorijas“. R.Jacunskas svarsto ir kitais metais į festivalio programą įtraukti išvažiuojamuosius spektaklius, tokiu būdu priartinant teatrines tradicijas prie gyvenančiųjų kaimo vietovėse.
Kretingos kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ (rež. Auksė Antulienė) kolegas nustebino kūrybingai, šešėlių teatro priemonėmis papasakotomis Kretingos miesto istorijomis, kurias sukūrė vaikai.

Tarp festivalio žiūrovų – LR Prezidentas G. Nausėda, D. Nausėdienė ir Birštono savivaldybės merė N. Dirginčienė.

Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos teatro spektaklis „Atžalynas“ (pagal K. Binkį), skirtas vyresniems žiūrovams, išsiskyrė tuo, kad jame vaidino kelių kartų aktoriai – ir gimnazijos vadovai, ir mokytojai, ir mokiniai.
Birštono kultūros centro jaunimo teatro studija (rež. R.Jacunskas) parodė patobulintą spektaklio „Angelas“ (pagal Pakruojo „Žemynos“ vidurinės mokyklos 11-tokų sumanymą) versiją. Pasak R.Jacunsko, jo auklėtiniai su pakeitimais susidorojo, ir prieš daugelį metų parašyta pjesė suskambo scenoje, neprarasdama savo aktualumo.
Antrąją festivalio dieną, neatvykus vienam kolektyvui, prisistatė vien teatralai iš sostinės. Vilniaus kultūros centro teatro studija „Elementorius“ suvaidino du kūrinius: „Žinau, kad nežinau“ (rež. G.Storpirštis ir V.Rašimas) ir „Koncertas Nr.1“ Jurgos Ivanauskaitės novelių motyvais (rež. E.Storpirštienė).

Birštono kultūros centro jaunimo teatro studijos nariai su režisieriumi R. Jacunsku.

Pastarąjį spektaklį susidomėjęs stebėjo ir LR Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana. Netikėtai atvykę į festivalį, jie pasveikino studijos „Elementorius“ kolektyvą ir jo vadovus G. ir E.Storpirščius su 55-erių metų studijos veiklos sukaktimi.
„Labai malonu, kad festivalį „Jausmų sala“ papuošia aukšto lygio, gilias teatrines tradicijas turinčio kolektyvo pasirodymai. „Elementorius“ per dešimtmečius išugdė nemažai garsių, aukščiausius kino ir teatro apdovanojimus pelniusių aktorių, keturi iš penkių studijos vadovų ir patys ją lankė. Su Gediminu Storpirščiu susipažinome prieš kelerius metus Išlauže vykusiame skaitovų konkurse ir nuo to laiko palaikome kolegiškus ryšius, į Birštoną vilniečiai yra atvežę ne vieną savo spektaklį“,– kalbėjo R.Jacunskas.
Režisierius, aktorius ir bardas G.Storpirštis festivalį baigė monospektakliu „Žmonės ant tilto“, kuriame skaitė Nobelio premijos laureatės Vislavos Šamborskos kūrybą ir atliko dainomis virtusias D.Čepauskaitės ir V.Palčinskaitės eiles.
Ir šis monospektaklis, ir pertraukose tarp pasirodymų vykę kūrybiniai užsiėmimai su VDA doc. Giedre Brazyte bei aktoriais Goda Petkute ir Arnu Ašmonu teatro studijose vaidinantį jaunimą paskatino susimąstyti apie tai, kiek reikia įdėti darbo, kad pasiektum profesinių aktorystės aukštumų. Pakako laiko ir smagiam pasibuvimui su bendraamžiais – festivalio dalyviams koncertą surengė Birštono jaunimo „Stoties grupė“, kuri pradėjo muzikuoti ir susibūrė į kolektyvą gan netikėtoje vietoje – kurorto autobusų stotyje prie lauko pianino.
Vienas festivalis baigėsi, tačiau lapkričio 13–14 dienomis Birštono kultūros centre šurmuliuos XXV Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūros „Atspindžiai“ baigiamoji šventė, jos metu žiūrovai galės pamatyti dešimt geriausių mėgėjų spektaklių, tarp jų ir Birštono kultūros centro teatro spektaklį „Blefas“ pagal Kazio Sajos pjesę „Pasimatymas sodo namelyje“ (režisierius Rimantas Jacunskas). 
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūra: mumyse ir šalia mūsų. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *