Apmąstymui – dviejų poetų „žemininkų“ eilės

Liepos 15 d. į Birštono kurhauzą rinkosi ištikimi Birštono viešosios bibliotekos organizuojamų renginių ir aktoriaus Andriaus Bialobžeskio gerbėjai. O ir vaka-ras buvo neeilinis – jame aktorius klausytojams dovanojo poetų „žemininkų“ – Vytauto Mačernio ir Henriko Nagio – eiles, skaitė laiškų ištraukas, geriau atskleidžiančias jų kūrybos panašumus, bendrystę ir sudėtingus santykius su artimiausia aplinka.


Abu kūrėjai atstovavo humanistinei lietuvių literatūros tradicijai, buvo intelektualūs mąstytojai, turėję filosofinės įžvalgos dovaną. Vienintelis skirtumas – kūrybinis V.Mačernio gyvenimas buvo intensyvus, bet ir labai trumpas – jis netikėtai baigėsi 1944 m. poetui žuvus nuo atsitiktinio sviedinio skeveldros, o H.Nagys dar iki 1996 m. aktyviai rašė ir reiškėsi išeivijoje.
A.Bialobčeskiui vykusiai parinkus skaitomus tekstus, pavyko atskleisti abiejų kūrėjų mąstysenos sudėtingumą, jų idealus ir laikyseną politinių sistemų sandūroje. O minint Vytauto Mačernio 100 metų gimimo sukaktį, aktorius suintrigavo klausytojus, paskaitęs ištraukas iš poeto ir jo sužadėtinės, amžinos meilės Bronės Vildžiūnaitės, kuri gyva iki šiol, susirašinėjimo. Ši graži, romantiška, tačiau tragiška meilės istorija nepaliko abejingų. Apmąstant žmogaus ir poeto likimą, labai tiko kompozitoriaus, trimitininko Lino Rupšlaukio atliekami muzikiniai kūriniai.
Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė nuoširdžiai padėkojo A.Bialobžeskiui ir L.Rupšlaukiui už vientisą programą ir sukurtą nuotaiką. Prie vakaro organizavimo prisidėjo Birštono kultūros centras, renginį rėmė Lietuvos kultūros taryba.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūra: mumyse ir šalia mūsų. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *