Lietuvos kurortai ir kurortinės teritorijos lieka atviri saugiam ir turiningam laisvalaikiui

Keturi Lietuvos kurortai – Birštonas, Druskininkai, Neringa ir Palanga bei penkios kurortinės teritorijos – Anykščiai, Ignalina, Kauno rajonas (Kulautuva, dalis Zapyškio, Kačerginė), Trakai ir Zarasai – reorganizavo savo veiklą, kad galėtų užtikrinti saugų paslaugų tęstinumą. Be turistams aktualios informacijos apie apgyvendinimo, maitinimo ir sveikatinimo įstaigų veiklą, Lietuvos kurortų atstovai taip pat pristato naujienas, tarp kurių – mobiliosios programėlės, „darbostogos“, virtualūs turai bei, žinoma, švenčių laukimo nuotaikos.
Pasak Lietuvos kurortų asociacijos prezidento Ričardo Malinausko, karantino laikotarpis gerokai pakoregavo mums įprastą kasdienybę, tačiau tuo pačiu suteikė galimybę atrasti naujų būdų ir formų, kaip įprasminti savo laisvalaikį. „Šiuo metu kurortai ir kurortinės teritorijos, kaip ir visas turizmo sektorius, išgyvena sunkų laikotarpį. Turistų srautų apimtys sudaro apie 30–40 proc. palyginus su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, o dalis verslo balansuoja ties išlikimo riba. Vis dėlto, kurortai ir kurortinės teritorijos stengiasi žiūrėti į ateitį ir išlikti kūrybingais – net ir tokiu sudėtingu metu ieško galimybių, kaip perduoti keliavimo patirtį ir pažinimo džiaugsmą pačiu saugiausiu būdu. Turistinių patirčių spektras yra pritaikytas išvengti bet kokio socialinio kontakto, tačiau žmonės yra skatinami būti sąmoningais, saugoti save bei aplinkinius ir laikytis visų saugumo reikalavimų“, teigia Ričardas Malinauskas.
Dauguma apgyvendinimo ir maitinimo įstaigų kurortuose ir kurortinėse teritorijose karantino metu veikia, tiesa, maistas ruošiamas tik išsinešimui. Tuo tarpu dalis pažintinių veiklų persikėlė į virtualią erdvę. Žmonės kviečiami susipažinti su lankytinomis vietomis ar muziejų ekspozicijomis mobiliųjų aplikacijų, virtualių turų ar specialiai tam paruoštų elektroninių leidinių pagalba.
Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams atviri lieka pažintiniai takai ir lankytinos vietos. Kurortai yra paruošę išmanius maršrutus, lankytinų objektų sąrašus, gurmaniškas patirtis, interaktyviąsias edukacines ir pažintines programas bei specialias trasas, skirtas kelionei pėsčiomis ar automobiliu. Taip pat kai kurie kurortai siūlo išskirtinę galimybę – derinti nuotolinį darbą su sveikatinimo programomis ir pasiimti taip vadinamas „darbostogas“. Žinoma, kurortai ir kurortinės teritorijos po truputį įsileidžia ir kalėdinę nuotaiką. Pirmenybė šiemet bus teikiama ne renginių gausai, kaip įprasta, o šventinei nuotaikai: vieni siūlys kalėdinių eglučių parkus, kiti virtualius apsilankymus Kalėdų senelio rezidencijoje ar menines instaliacijas viešose erdvėse. Šventės bus kitokios, bet jos tikrai pasibels į kiekvieno sielą ir bus šviesios bei jausmingos.

Birštonas
Šiuo metu Birštono kurorte paslaugas teikia 38 apgyvendinimo objektai (tarp kurių „Eglės sanatorija“, „Tulpės“ sanatorija, sanatorija „Versmė“ ir viešbutis „Vytautas Mineral SPA“) ir 9 maitinimo įstaigos („AsMeniška krautuvėlė“, „Audenis“, „Bir. Bur. Bar“, „Burbulas“, „Sultono užkandinė“, „Sušinė“, „Šakočių kepykla“, „Dzūkiškos bandos“ ir „4 Sezonai“), kurios kviečia užsisakyti maistą išsinešimui arba siūlo maisto pristatymo paslaugą. Birštono savivaldybė garsėja puikiai įrengtomis, nemokamai visiems prieinamomis erdvėmis, kurios viena nuo kitos yra išsidėsčiusios nedideliais atstumais: Nemuno kilpų apžvalgos bokštas, Druskupio vandens garinimo bokštas, Nemuno krantinė, Žvėrinčiaus miškas, Miesto centrinis parkas, Vytauto parkas, piliakalnis ir kitos erdvės. Aktyvaus laisvalaikio mėgėjai yra kviečiami parsisiųsti „Visit Birštonas“ mobiliąją programėlę, kurioje galima rasti įdomiausius kurorto maršrutus, lankytinas vietas, interaktyvias edukacijas ir kitą aktualią informaciją (parsisiųsti galima per Google play arba App Store).

Druskininkai
Dauguma sanatorijų, SPA centrų ir viešbučių lieka atviri svečiams. Karantino metu kurortas siūlo erdves saugiam ir aktyviam laiko leidimui lauke – dviračių ir šiaurietiško ėjimo takus, Grūto parką, A. Česnulio skulptūrų parką. Lankytojai kviečiami stiprinti imunitetą ir sveikatą atliekant mankštas ir savimasažus gryname ore. Su išankstine registracija galima apsilankyti Druskininkų gydyklos gydomosiose procedūrose, persikelti Lynų keltuvais. Druskininkai siūlo pasivaikščioti vietovėmis palei Nemuno pakrantę, šalia Leipalingio dvaro, užlipti ant Liškiavos piliakalnio ar aplankyti Velnio akmenį Švendubrėje. Žiemos šventėms Druskininkai, kaip ir kasmet, ruošiasi atsakingai: mieste bus įrengtas kalėdinių eglučių parkas, įspūdingai išpuoštos visos miesto erdvės.

Neringa
Maistą išsinešimui ne sezono metu tiekia 14 maitinimo įstaigų („Nidos prieplauka“, „Nidus“, „Don Vito“, „Sofa de Pancho“, „Kuršis“, „Fisheria“, rūkyta žuvis „Tik pas Joną“, „Caffeine“, „Gardumėlis“, „Bo House“, „Vėjopačio užeiga“, „Žvejonė“, „Juodasis kalnas“, „Olego rūkyta žuvis“), apgyvendinimą siūlo 9 įstaigos („Nidus“, „Jūratė“, „Nidos seklyčia“, „Skalva“, „Nidos banga“, „Oro Nida“, „Nidos namai“, „Smėlynas“, „Juodasis kalnas“). Iki lapkričio 29 dienos vyksta virtualūs Neringos miesto gimtadienio renginiai (programa). Lankytinos vietos – Parnidžio kopa su saulės laikrodžiu, Urbo kalnas su Nidos švyturiu, Vecekrugo kopa, Preilos kopa, Avikalnis ir pažintinis takas Naglių gamtiniame rezervate. Neringos kurorto reprezentaciniai leidiniai kartu su maršrutų žemėlapiais pasiekiami šia nuoroda.

Palanga
Palangos turizmo informacijos centras kviečia prisijungti prie virtualios keliautojų komandos – į savo išmanųjį įsidiegus #walk15 programėlę bus galima rinktis trasą, pažinti apylinkes ir nueitus žingsnius iškeisti į nuolaidas prekėms ir paslaugoms (trasų pavadinimai: Atrask senąsias Palangos vilas; Išbandyk sveikatingumo taką „Labrytys“; Keliauk po grafų Tiškevičių Palangą; Pažink Žydų paveldą Palangoje; Išvysk skulptūras ir paminklus Palangoje; plačiau). Palangos kurorto istorinių – turistinių leidinių kolekcija: „Kelionė po grafų Tiškevičių Palangą“ (elektroninė leidinio versija), „Atrask senąsias Palangos vilas“ (elektroninė leidinio versija), „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“ (elektroninė leidinio versija). Palangos kurorto skulptūrų pažinimui rekomenduojamas maršrutas: „Skulptūros ir paminklai Palangoje, Šventojoje“ (elektroninė leidinio versija). Po Palangos gintaro muziejų nuotoliniu būdu pasivaikščioti galima virtualaus turo pagalba. Palanga gruodį virs pasakų miestu ir šią pasakišką nuotaiką kurs ne tik padabintos viešosios erdvės, bet ir kurorto gatvėmis kartas nuo karto pravažiuojantis ar praeivius netikėtai užkalbinantis Kalėdų senis ir kitos netikėtos staigmenos.

Anykščiai
Maždaug pusė maitinimo ir didžioji dalis nakvynės paslaugų teikėjų pasiruošę svetingai sutikti užsukusius, o Anykščių krašto gamtos turtai atviri norintiems pailsėti ar aktyviai praleisti laiką. Netoli Puntuko akmens ir Lajų tako bus galima išbandyti naują statinį, kuris išrinktas darniausiu 2020 metų Anykščių turizmo objektu – lynų tiltą per Šventosios upę. Pėstiesiems ir dviratininkams pritaikytos Šventosios upės pakrantės ypač tinkamos savaitgalio išvykoms. Kalėdiniam laikotarpiui atėjus, Anykščiai įgis paslaptingo, švytinčio miško pavidalą, kurį jau ruošia miesto menininkų komanda. Kalėdų rezidencijos atidarymas bus tiesiogiai transliuojamas internetu gruodžio 5 dieną, o renginio scena planuoja aplankyti net 5 miesto erdves.

Ignalina
Šiuo metu Ignalinos krašte savo apgyvendinimo paslaugas siūlo daugiau kaip 50 kaimo turizmo sodybų ir kitų įstaigų. Paliesiaus dvaro ir Romnesos vilos klientai gali naudotis ir maisto iš restoranų pristatymo į kambarius paslaugomis. Rekomenduojama iš anksto susitarti dėl apgyvendinimo, nes saugumo sumetimais kai kur gali būti priimta tik viena, kartu atvykusi grupė. Šio sezono naujiena – galimybė Asalnų stovyklavietėje išbandyti gyvenimą indėniškuose tipiuose, kurių viduje įrengtos laužavietės, lovos ar medinės grindys. Norintiems didesnio komforto, artimiausiu laiku bus paruošti šildomi ir patogiai įrengti kupolai. Ignalinoje ir toliau vykdomi pramoginiai plaukimai pontoniniu laivu Aukštaitijos nacionalinio parko ežerais ir pramoginė žvejyba su gidu. Keliauti po kraštą automobiliu galima specialiai tam parengtu maršrutu „Rojus yra“ (nuoroda). Ignalinos krašto muziejus taip pat paruošė virtualų turą.

Kauno rajonas
Karantino metu dirba 5 apgyvendinimo įstaigos (viešbutis „Kankorėžis“, Kaimo turizmo sodyba „Gojus“, Svečių namai „Parko apartamentai Kulautuvoje“, Kaimo turizmo sodyba „Altonė“ ir „Pušyno poilsiavietė“), maistą išsinešimui gamina kavinė „Kačerga“. Norintiems pasivaikščioti, pasigrožėti įspūdingais reginiais ar susipažinti su istoriniais objektais gali būti naudingas šis trumpas lankytinų vietų sąrašas: Kulautuvos sveikatingumo takas, Altoniškių piliakalnis, Jadagonių piliakalnis, Kačerginės liepų parkas, Kulautuvos parkas, Pyplių piliakalnis, Šaltinių takas, Vinco Mykolaičio-Putino skulptūrinių suolelių parkas, Dievų ir deivių slėnis ir rašytojo P. Mašioto pasakų parkas. Iš išorės (tik karantino laikotarpiu) galima apeiti šiuos objektus: Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, Kačerginės Šv. Onos koplyčią, Rašytojo V. Mykolaičio-Putino namą, inžinieriaus V. Rėklaičio vilą, Prano Vaičiuškos vilą bei R. Polovinsko vasarnamį. Kulautuvoje svečiai galės išbandyti interaktyvų žaidimą „Koolautuva“, kuris veiks tik atvykus į patį miestelį (nuoroda).

Trakai
Beveik visos apgyvendinimo įstaigos dirba toliau, lankytojams siūlomi atskiri nameliai, vilos („TonyResort“, „Margis“). Lankytojų karantino metu laikinai nepriima tik „Apvalaus stalo klubas“ ir „EsperanzaResort&SPA“. Dalis restoranų užsidarė, 6 įstaigos ruošia maistą tik išsinešimui. Trakai yra parengę 2 kulinarinius maršrutus – Trakų krašto meniu ir Kalėdinį maršrutą gurmanams. Solo keliautojų patogumui yra paruoštas interaktyvus žemėlapis „Explore Trakai Vilnius“, kuriame galima sudaryti individualius kelionių maršrutus arba pasinaudoti jau sukurtais (nuoroda). Norintiems po Trakus keliauti iš namų – dokumentiniai filmai apie Trakus vienoje vietoje (nuoroda). Gruodžio mėnesį  „Trakų kultūros ratilų virtualių renginių kalendorius“ kiekvieną dieną atvers įvairias edukacijas, koncertus, spektaklius, susitikimus, konkursus, virtualius eglučių įžiebimus ir susitikimą su Vyriausiuoju Lietuvos Kalėdų Seneliu Kalėda (nuoroda).

Zarasai
Daugelis apgyvendinimo paslaugų teikėjų dirba ir per karantiną. Nakvynę susirasti galima nesunkiai (keliaujant pavieniui ar su šeima), pasinaudojus internete esančiomis Booking ar AirBnb platformomis. Daugelis kaimo sodybų šiame krašte veikia. Patartina susisiekti su paslaugų teikėjais iš anksto ir išsiaiškinti, ar jus galės šiuo metu priimti. Maisto išsinešimui paslaugą Zarasuose teikia restoranas Monopolis. Kiti karantino laikotarpiu laikinai nedirba.
Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras turi parengęs kelias mobiliąsias aplikacijas, kurias patogu naudoti planuojantiems atvykti į Zarasų kraštą ir patiems norintiems susiplanuoti maršrutą iš anksto – Zarasų krašto gidas ir Pirmojo pasaulinio karo takais. Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras paslaugas teikia nuotoliniu būdu – visas paslaugas ir pažintinius maršrutus galima rasti apsilankius internetinėje svetainėje www.visitzarasai.lt.

Rubrikoje Pasaulis iš arti. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.