Valstybinės kalbos puoselėtojai apie kalbos aktualijas diskutavo Mažosios Lietuvos įstabiame kampelyje – Drevernoje

Rugsėjo 11–12 dienomis Klaipėdos rajone, Drevernoje, vyko Lietuvos savivaldybių kalbos tvarkytojų susitikimas-konferencija. Taip pat apsilankėme ir Priekulėje, naujai rekonstruotame ryškiausios Klaipėdos krašto kūrėjos Ievos Simonaitytės memorialiniame muziejuje. Rašytoja kovojo ir už lietuvių kalbos išsaugojimą, laisvą spaudą, dėjo pamatus valstybei, savivaldai ir moderniai, laisvai ir bendruomeniškai visuomenei.


Visi buvome šiltai priimti Drevernos kultūros namuose. Susitikimo metu buvo apdovanoti ryškiausi Klaipėdos rajono lietuvių kalbos puoselėtojai. Konferencijos dalyvius sveikino Klaipėdos rajono administracijos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Šunokas, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis.
Vis labiau anglų kalba išstumia lietuviškus žodžius, kasdieniame gyvenime lietuvių kalba tampa nebe tokia „populiari“. Vyrauja nuomonė, kad rašyti ir kalbėti galima nepaisant taisyklių. Apie tai konferencijoje kalbėjo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, apžvelgęs valstybinės kalbos tvarkybos ir priežiūros raidą nuo 1922–2022 m. Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka savo pranešime atkreipė dėmesį į kalbos tvarkybos reformos kelius ir klystkelius. Taip pat aptarti Valstybinės kalbos įstatymo priėmimo, kalbos reformos bei su ja susijusių naujų teisės aktų rengimo, savivaldybių kalbos tvarkytojų statuso ir finansavimo klausimai. Kalbos tvarkybos ypatumus Europos šalyse pristatė Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vadovė dr. Jurgita Jaroslavienė.
Konferencijos dalyviai Drevernoje dalyvavo Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro programoje „Žuvies kelias“. Susipažinome su žvejybos Kuršių mariose istorija, tradicijomis, žvejų gyvenimo būdu ir laivadirbyste.
Kristina Šalčiūtė
Birštono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. kalbos tvarkytoja

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *