Konkursui „Bibliotekos herojai“ pasibaigus

Kovo 23–29 d. Lietuvoje ir visoje Europoje buvo rengiama „Skaitmeninės savaitės“ akcija, kuri skatina susipažinti su skaitmeniniu pasauliu, atrasti technologijas, jų kuriamą naudą.
Žengti į skaitmeninį pasaulį bibliotekos lankytojams padeda draugiški, sumanūs ir išmanūs bibliotekininkai bei e.skautai. Technologijų naudą, jų privalumus ir naudojimo vingrybes aiškindami bibliotekų darbuotojai ir jų jaunieji pagalbininkai prisidėjo prie to, kad šiuo jautriu karantino laikotarpiu gyventojai liktų atviri pasauliui. Projektas „Prisijungusi Lietuva“ skelbė konkursą „Bibliotekos herojai“ ir kvietė bibliotekininkus bei e. skautus pasidalinti savo istorijomis ir mintimis šiomis temomis: „Bibliotekos lankytojų konsultacijos: ką man tai reiškia?“, „Mano kova su lankytojų technologijų baimėmis“. „ Kaip aš prisidedu prie saugesnės elektroninės erdvės?“
Konkurso organizatorių prizus pelnė 10 bibliotekininkių. Už rašinį „Bibliotekos lankytojų konsultacijos: ką man tai reiškia?“ apdovanota Birštono viešosios bibliotekos bibliografė Genovaitė Mačiūtė.
„Birštono versmių“ informacija

Bibliotekos lankytojų konsultavimas: ką man tai reiškia?
Dažnai pasakau, kad jauni žmonės naująsias informacines technologijas išmano geriau, todėl ir bibliotekos lankytojų konsultavimui jie labiau tinka. Bet kita vertus, ateina toks metas, kai pajunti, jog vis rečiau norisi imti – dažniau dalintis. Ir nebūtinai materialiais dalykais – savo žiniomis taip pat. Tas suvokimas padeda drąsiau jaustis tarsi ir ne visai savo sferoje – ne vien knygų pasaulyje.
Prieš du gerus dešimtmečius, kai dar „neklausė“ kompiuterio pelė, kai buvo baimių, ar pavyks, tikrai negalvojau, jog pagalba žmonėms, dorojantis su IT žiniomis, taps kasdienybe. Ir kad mokymai, konsultacijos ne tik skatins nuolat domėtis naujovėmis, bet ir augins: ugdys kantrybę, empatiją, padės užgniaužti puikybę savyje ir suteiks daugybę gražių progų atiduoti skolą tėvų kartai – dažniausiai pagalbos prireikia vyresniems.
Džiugina tai, kad ne vienam bibliotekos lankytojui geru, įkvepiančiu padrąsinimu ir stimulu susipažinti su skaitmeniniu pasauliu tapo paprastas pasakymas: jei man pavyko, tai ir jums pavyks. O jei vėl kur „užkliūsite“, vėl ateisite pasiklausti – biblioteka iki vakaro atvira.
Smagu, kad daugybė žmonių, kurie skaitmeninėje erdvėje šiandieną jaučiasi drąsiai ir užtikrintai, pirmąsias kompiuterinio raštingumo žinias įgijo bibliotekoje, ir kad čia jie vis sugrįžta išsiaiškinti naujai kylančių klausimų – vadinasi, nenusivylė, tikisi, jog ras atsakymą. Ši veikla akivaizdžiai parodo, kokios didelės šiandieną bibliotekų galimybės. Ji kelia knygų namų ir čia dirbančiųjų prestižą. Kai ta pati bibliotekininkė ir knygą paduoda, ir prie kompiuterio padeda, žmonės patiki, jog skaitmeninis pasaulis – ne vien jauniems, ne vien IT specialistams, kad naujosios technologijos kiekvienam suteikia galimybę gyventi lengviau, patogiau ir įdomiau. Todėl gali drąsiai sakyti, jog ir knygas siūlydamas, ir skaitmeninio raštingumo klausimais konsultuodamas dirbi įdomų bei naudingą darbą. Ir kas ne mažiau svarbu – jautiesi savo vietoje O jei žiniomis daliniesi nuoširdžiai ir su meile, jei nestokoji atidumo greta esančiam ir jį kantriai drąsini – pats gauni su kaupu.
Genovaitė Mačiūtė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *