Pasikalbėkime eilėmis – ne vien apie meilę

Nusileidžia rūkas,
Ir visa išnyksta.
Štai jums tikrasis pasaulis.
Mindaugas Valiukas
Kelios kartos užaugo su 1965 -aisiais Justino Marcinkevičiaus sumanytu Poezijos pavasariu, į literatūros ir muzikos vakarus seniai kviečiančiu jau ne vien Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų. Keičiamės patys, keičiasi eilės, poezijos vakarai, net ir tas pavasario žydėjimas – kasmet tarsi toks pat, bet ir kitoks – nelygu, kokiomis akimis į jį žvelgi, ką įgijai ir ką praradai nuo praėjusių metų žydėjimo, kokį poetą pažinai, ką perskaitei, ką supratai, kuo patikėjai.
22 -ąjį kartą Birštono viešosios bibliotekos svetingai priimamas ir laukiamas Tarptautinis poezijos pavasaris gražiojoje kurorto Kurhauzo salėje šiemet pakvietė į improvizuotą poezijos spektaklį „Pasikalbėk su manimi eilėmis“. Lietuvių ir užsienio poetų mintimis dalijosi susirinkusiųjų šiltai sutikti renginio svečiai, aktoriai: Valda Bičkutė, Jokūbas Bareikis (vakaro metu girdėjome prasmingą jo dainuojamąją poeziją), Virginija Kochanskytė ir poetas su gitara rankose, haiku meistras Mindaugas Valiukas. Jis skaitė ne tik savo, bet ir savo kartos poetų eiles. Jaunųjų autorių mintimis dalijosi ir aktorė Valda Bičkutė – nesame įpratę prie eilių apie kasininkę, dirbančią iki vidurnakčio („taksi jos nelaukia, kaip ji sugrįš namo“), ar apie poeto žmoną klausiančią, „ar nupirkai vaikui dviratį?“. Bet negi jos nevertos paminėjimo?
Literatūros vakaruose ne kartą girdėję aktorę Virginiją Kochanskytę Birštono žiūrovai nenustebo, kad spektaklyje ji prabilo savo mėgiamų poetų Sigito Gedos, Česlovo Milošo, Henriko Radausko eilėmis. Gerai, kad jie – laiko ir mūsų atminties patikrinti – sugrįžta kasmet. Kaip tas pavasario žydėjimas – tie patys ir tarsi kitokie, net tu nebesi toks, koks buvai pernai – kai žydėjo tie patys kaštonai ir kvepėjo tos pačios akacijos. Ne tik tu į pavasarį – ir pavasaris žvelgia į tave, ne tik tu eiles skaitai – ir poezija skaito tave: neišsigąsk, jei ne viską šiame laike besupranti – dabar gal jau kitų, kiti pavasariai. Pasidžiauk, nors tavasis tau ir liks gražiausiu.
Genovaitė Mačiūtė
Birštono viešosios
bibliotekos bibliografė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *