Iškentęs Laptevų šaltį

Nematyti jos iš paukščio skrydžio.
Ne visi ją mato iš arti.
Bet aukščiau aukščiausių piramidžių
Ji išliko tavo atminty.

Rudos durpės. Žalsvos samanėlės.
Apledėjusi siaura anga.
Įeini – ir vėl tave užlieja
Jūros Laptevų šalta banga.
Vytautas Cinauskas

.

Sausio mėnesį Birštono viešojoje bibliotekoje atidaryta literatūros paroda „Iškentęs Laptevų šaltį“.
Prisimename ilgametį Birštono girininką, laptevietį Arvydą Vilkaitį (1929 01 15 – 1997 02 11). 2019-ųjų sausio 15-ąją jam būtų sukakę 90 metų.
1941 -ųjų tremtinys Arvydas Vilkaitis, atsiminimų knygų „Tremtinio dalia“ ir „Gyvensim“ autorius, savo gyvenimu ir veikla įrašė įsimintiną puslapį Lietuvos istorijoje. Jis ne kartą buvo prisimintas ne vien mūsų krašto – ir respublikinėje – spaudoje.
Arvydas gimė Dotnuvos žemės ūkio akademijos rektoriaus Vinco Vilkaičio šeimoje. 1941 m. birželį kartu su tėvais buvo ištremtas iš Lietuvos, pateko į baisiausią vietą Jakutijoje prie Laptevų jūros – Trofimovską. 1943 -iaisiais mirė tėvas, o po penkerių metų – ir motina. Sunkiai dirbdamas ir rūpindamasis jaunesne sesute Audange, Arvydas atkakliai siekė mokslo. Su pagyrimu baigė vakarinę mokyklą ir miškininkystės technikumą, mokėsi Uralo miškų institute. Grįžęs į Lietuvą A. Vilkaitis studijavo Lietuvos žemės ūkio akademijos Miškų fakultete, tris dešimtmečius jis dirbo Birštono girininku.
Parodoje – Birštono viešosios bibliotekos kraštotyros fonde saugomos Vilkaičių šeimos nuotraukos, Arvydo ir jo tėvo profesoriaus Vinco Vilkaičio knygos, atsiliepimai apie jas ir knygų sutiktuvių atgarsiai bei įvairiuose leidiniuose anksčiau skelbti Vilkaičius pažinojusių žmonių prisiminimai.
Arvydas Vilkaitis pelnė ne tik artimųjų, bet ir visų jį pažinojusių meilę bei pagarbą. Ši paroda (su ja susipažinti galima ir Birštono viešosios bibliotekos interneto svetainėje adresu: https://www.birstonas.mvb.lt/lt/parodos/1168-laptevietis-arvydas-vilkaitis) teliudija, jog Birštonas nepamiršo savo girininko – kuklaus ir garbingo žmogaus, ir kad bibliotekos skaitytojams yra nuolat siūlomos jo knygos. Stingdo Laptevų šaltį ištvėrusių žmonių kančios, bet šildo žinojimas, jog Lietuvai jų širdyse visada buvo jauku ir saugu.
Genovaitė Mačiūtė
Birštono viešosios bibliotekos bibliografė

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *