„Poezijos pavasaris“ Birštone – tarsi vienas atodūsis…

Kai, anot poetės L. S. Černiauskaitės, „po langais išprotėjo jazminas“, į Birštoną, poeto R. Stankevičiaus teigimu, „Dievo palaimintą kraštą, pilną poezijos ištisus metus“, sugužėjo gausus būrys talentingų rašytojų, poetų, skaitovų: N. Daujotytė, A. Jegelevičius, V. Rubavičius, A. Veiknys, R. Stankevičius, L. S. Černiauskaitė, G. Aleksa, V. Šoblinskaitė ir aktorė D. Jankauskaitė.


Istoriniame Kurhauze vykusiuose poezijos skaitymuose kiekvienas svečias trumpai papasakojo apie save, skaitė autorines ir kitų iškilių poetų eiles. Birštone gerai žinomas R. Stankevičius skaitė paties ir savo mokytojo M. Martinaičio eilėraščius, prisiminė mylimą mokytoją V. Daujotytę.
V. Daujotytės jaunesnioji sesuo N.Daujotytė skaitė savo eiles iš rinkinių „Vienmečiai augalai“ ir „Pro lapus“, pasakojo apie tai, kad knygos „Vienmečiai augalai“ draugai vis nerasdavo knygynuose – ji dažnai būdavo padėta į botanikos skyrių. Įstrigo jos eilėraščio fragmentas iš šios knygos savo draugei dailininkei, kurios jau nebėra: „<…> kai sutarėm – prasmės nėra, prisipildė visi tušti mūsų indai“…
Poetas G. Dabrišius prisipažino: nors jį pristatė kaip Prienų krašto kūrėją, bet kaip poetas jis gimė Birštone, kai pirmą kartą turistų sąskrydyje Birštone pamatė nuo Nemuno atslenkantį rūką. G. Dabrišius išdykėliškai filosofavo eilėmis „Eilėrašti, kur tu?“, „Tolis“, „Politika“ ir kt.
Poetas A.Veiknys prisipažino esąs pirmą kartą Birštone, čia jam labai gražu, tylu, švaru, panašu į mažą Šveicarijos miestelį, prasitarė, kad norėtų su šeima atvažiuoti čia pailsėti. Skambiu tvirtu balsu poetas skaitė eiles „Akmens amžius“, „Luošys“ ir kt.
Prozininkė ir poetė L.S. Černiauskaitė minėjo, kad, rašydama eilėraščius, išgyvena visišką laisvę. Susirinkusieji klausėsi jos skaitomų eilių „Žiemos“, „Pavasariškas“ ir kt. Poetė improvizavo, nulipo nuo scenos pabendrauti su publika.
Fizikas, filosofas, poetas V. Rubavičius, prieš daugelį metų inicijavęs lietuvių kalbos draugijos atkūrimą, pasidalijo, kad jam rūpi, kodėl, kaip tauta, netenkame tiek daug gyvybinės energijos, kiek brangi mums lietuvių kalba. Poetas skaitė eiles „Tylos spengla“, bandydamas paaiškinti, kaip atsiranda mintys, vaizdiniai; eilėraštį, skirtą jau mirusiam bičiuliui P. Normantui; perskaitė Maironio eilėraštį „Ačiū tau Viešpatie“.
G. Aleksos – gydytojo, romanų ir poezijos knygų autoriaus, ir poetės V. Šoblinskaitės skaitymai buvo lyg trumpas spektaklis, paskatinęs klausytojus susimąstyti, pažvelgti į save, savo vidinį pasaulį…
Vakarą nuo pradžios iki pabaigos gaubė kompozitoriaus A. Jegelevičiaus sukurtos ir atliekamos melodijos.
Aktorė D. Jankauskaitė, žavėdamasi poetais, įtaigiai skaitė S. Nėries, J.Degutytės, M. Kontrimaitės, dvasiškai artimos N. Miliauskaitės ir J. Marcinkevičiaus tekstus.
Birštono savivaldybės vicemeras V. Kederys dėkojo svečiams už gražų, prasmingą vakarą, malonius žodžius Birštonui, džiaugėsi, kad susirinkusieji išeis sustiprinti ir pakylėti, kvietė dar ir dar atvykti į Birštoną.
Bibliotekos direktorė A. Jaskūnienė džiaugėsi, kad „Poezijos pavasaris“ sugrįžo į Birštoną jau 21-ąjį kartą, dėkojo poetams ir visiems kartu buvusiems ilgai lauktame, sielas praskaidrinusiame poezijos festivalio vakare.
Kaip ir pavasaris, vakaras praėjo tarsi vienas atodūsis. Gera klausytis poezijos, gera laukti „Poezijos pavasarių“, gera skaityti eiles.
Visų minėtų poetų knygos šiuo metu eksponuojamos parodų stenduose pirmajame Birštono viešosios bibliotekos aukšte. Jos ir kitų autorių knygos laukia savo skaitytojų, maloniai kviečiame!
Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja Nijolė Raiskienė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *