Baltosios lazdelės dieną paminėjo ir prieniškiai

Nuo 1992 metų, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare, kasmet spalio 15-oji minima kaip Pasaulinė baltosios lazdelės diena. Baltosios lazdelės dieną paminėjo ir Prienų rajono aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariai.
Šiais metais Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Lietuvos aklųjų biblioteka ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras skatino nereginčiuosius skaityti ir rašyti Brailio raštu viešosiose erdvėse, bibliotekose. Akcija inicijuota siekiant parodyti su tuo nesusidūrusiems žmonėms, kaip skaitoma ir rašoma Brailio raštu.
Prienų aklųjų ir silpnaregių organizacija organizavo keletą renginių. Spalio 15-ąją filialo būstinėje vyko šaškių varžybos, jose dalyvavo 8 filialo nariai.
Nuo 12 iki 12.30 val. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko skaitymai Brailio raštu. Bendruomenės narės Onutė Matusevičiūtė ir Linutė Ulinauskaitė skaitė ištraukas iš knygų, dalinosi savo patirtimi, papasakojo, kokias knygas labiausiai mėgsta skaityti.
Stebint iš šalies skaitančiojo rankų pirštai bėgioja baltais knygos lapais lyg pianino klavišais. Mums įprastų juodų raidžių nematyti – aklieji storame popieriaus lape raides čiuopia.
Dar sudėtingiau matantiems įsivaizduoti, kaip gali neregys žmogus laisvai groti pianinu, „skaityti“ natas, kurti, jas užrašyti ir pan. Apie tai bendruomenės narė ir ansamblio „Puriena“ vadovė Onutė Matusevičiūtė taip pat papasakojo, prie savo minčių pridėdama dozę gero humoro ir optimizmo. O besistebintiems, kaip galima nematančiajam tiek visko mokėti, paprastai atsakė: „Viskas yra įmanoma, jeigu tik nori“. Gal tik eiti ten, kur norisi ar būtina, negalėtum, jei nebūtų tam tikrų lazdele liečiamų ženklų arba malonių palydovų. Onutė nuoširdžiai dėkojo visoms bendruomenės reginčioms moterims – dainuojančioms, lankančioms rankdarbių būrelį, kurios labai padeda: pasitinka atvažiuojančias, ateinančias į repeticijas, kur reikia palydi. „Esame vienos šeimos draugai“, – sako Onutė.
Akcijos metu susirinkusiesiems pademonstravome, kaip yra spausdinama Brailio mašinėle, kaip atrodo šaškės, su kuriomis mėgstame žaisti ir dažnai dalyvaujame varžybose, atsakėme į klausimus.
Valandėlė dvasingoje aplinkoje – poeto Justino Marcinkevičiaus memorialiniame kambaryje – prabėgo nepastebimai. Buvo gera ir jauku – nuo širdžių šilumos, šeimininkų svetingumo. Esame labai dėkingi bibliotekos kolektyvui ir jo direktorei Daivai Čepeliauskienei – ne tik už nuoširdumą, bet ir už kiekvienam iš mūsų įteiktas mielas atminimo dovanėles. Taip pat už gerą ir viltingą mūsų bendruomenės žmonėms žinią. Išgirdome, kad Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka, dalyvaujanti LR Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekte „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“, įsigijo regėjimo negalios žmonėms skirtos įrangos, todėl artimiausiu metu aklieji ir silpnaregiai bibliotekos lankytojai galės visavertiškai naudotis ir informacijos paieška, ir skaityti knygas, spaudą ar kitus leidinius. Su specialia programa neregintis žmogus galės gana efektyviai, be pašalinės pagalbos naršyti ir dirbti kompiuteriu, naudotis skeneriu, kuris įgarsina nuskenuotą tekstą, pavyzdžiui, knygą, žurnalą ar dokumentą, gauti knygų ir kitų tekstų spausdinimo Brailio raštu paslaugą.
Irena Karsokaitė
LASS Prienų filialo pirmininkė

Rubrikoje Tai, kas išaugina.... Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *