Gyvenimo prasmė – suteikti vaikams naujus namus

Tolerancijos laukas

Kasmet pirmąjį liepos sekmadienį Lietuvoje minima Globėjų diena. O šiais metais, nuo birželio 29 iki liepos 5 d., akcentuojant vaikų globos svarbą, Lietuvoje paskelbta Globos savaitė. Jos metu vyksta renginiai visuomenei, pagerbiami asmenys ir šeimos, globojantys vaikus, kalbama apie globos situaciją Lietuvoje, pasakojama apie galimybę tapti globėjais. Ne išimtis ir Birštono savivaldybė.

Pagerbti birštoniečiai, globojantys vaikus
Birželio 29 d. į BĮ Nemajūnų dienos centro organizuotą padėkos renginį, vykusį Birštono savivaldybėje, buvo sukviesti birštoniečiai, atvėrę savo namų duris vaikams, netekusiems tėvų globos. Merė globėjams padėkojo už teikiamą meilę, nuolatinį rūpestį, pasiaukojimą ir atsidavimą rūpinantis globojamais vaikais (nuotraukoje).
Renginyje dalyvavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, merės pavaduotojas Vytas Kederys, Administracijos direktorė Jovita Tirvienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Milda Ramanauskienė, Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Burbienė, BĮ Nemajūnų dienos centro direktorius Gintas Pačėsas, BĮ Nemajūnų dienos centro socialinė darbuotoja, atliekanti globos koordinatoriaus funkcijas Laima Švirinienė.

Dirba ir su globėjais, ir su tėvais
Nuo 2018 m. liepos mėn. Nemajūnų dienos centre veikia Globos centras, kuris įkurtas su tikslu įgyvendinti vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas. Ši įstaiga pagalbos ranką šeimoms ištiesia tuomet, kai tėvai nesukuria tinkamų, saugių gyvenimo sąlygų, pristinga atsakomybės ir gebėjimų rūpintis savo vaikais. Tokiais atvejais Globos centro funkcijos – likusį be tėvų globos vaiką perduoti budinčio globotojo ar laikino globėjo priežiūrai; pagal poreikį organizuoti socialines paslaugas, kitą pagalbą vaikui ir jį priėmusiai šeimai; siekti, kad naujo nario atėjimas į namus būtų kuo sklandesnis; taip pat dirbti su vaiko tėvais, padėti jiems spręsti savo problemas ir susigrąžinti vaiką.
Nemajūnų dienos centre socialine darbuotoja, atliekančia globos koordinatorės funkcijas, ir atvejo vadybininke dirbanti Laima Švirinienė nuolat bendrauja su šeimomis, rūpinasi, kad vaikai augtų saugiose sąlygose, o, ištikus šeiminei krizei, suaugusieji ir vaikai gautų visą reikalingą pagalbą.
Pasak jos, Nemajūnų dienos centro Globos centras glaudžiai bendrauja su globėjais, laikinai ar nuolat globojančiais savo giminaičių ar svetimus vaikus, domisi jų poreikiais, teiraujasi, kaip vaikams sekasi adaptuotis naujoje aplinkoje, kokios pagalbos reikėtų. Stengiamasi įgyti jų pasitikėjimą, kad šeimos drąsiai išsakytų tai, kas jas neramina.
„Su tokia nuostata lankome ir šeimas, patiriančias socialinę riziką, – sako L. Švirinienė.
Dar viena Globos centro veiklos kryptis – globėjų ir budinčių globotojų paieška.
„Peržvelgus pastarųjų metų statistiką, akivaizdu, kad vaikų, kuriems reikalinga globa, mažėja. Tai – džiuginantys pokyčiai visuomenėje“, – pastebi pašnekovė, pristatydama ir situaciją Birštono savivaldybėje. L.Švirinienės teigimu, gyventojų skaičius Savivaldybėje nedidelis, todėl vaikų paėmimo atvejai iš šeimų pasitaiko itin retai.
Ji atskleidžia, kad per pastaruosius kelerius metus iš biologinių šeimų buvo paimti du vaikai. Abu jie buvo apgyvendinti pas giminaičius.

Akcentuoja paslaugas šeimose ar bendruomenėje
Birštono savivaldybėje yra penkios globėjų šeimos, kuriose globojami devyni vaikai. Anot L.Švirinienės, kiekviena globos istorija yra skirtinga: dviem atvejais anūkų globa priskirta močiutėms, viena moteris nuo mažens iki paauglystės globoja dukterėčią ir sūnėną, dar dvi moterys rūpinasi jaunesnio amžiaus vaikais, su jomis nesusijusiais jokiais giminystės ryšiais. Yra ir viena budinčių globotojų šeima. Visi vaikai paimti globoti į nepilnas šeimas, tačiau ši aplinkybė netapo kliūtimi tapti globėjais. Labiau akcentuoti kiti dalykai: ar globėjai sugebės pasirūpinti vaikais ir suteikti jiems emocinį bei fizinį saugumą.
„Globos centro tikslas – siekti, kad be tėvų globos likę vaikai nepatektų į globos institucijas, o paslaugas gautų šeimoje ar bendruomenėje. Visais atvejais pirmiausia ieškome artimų giminaičių, galinčių pagloboti vaikus“, – teigia L. Švirinienė.
Kviečiami tapti budinčiais globotojais
Šiuo metu Lietuvoje daugiau kaip 1700 vaikų vis dar globojami institucijose, tačiau institucinė globa niekada neatstos namų šilumos. Tinkamas vaiko auklėjimas yra daug iššūkių kelianti, tačiau labai prasminga veikla.
Birštono savivaldybės gyventojai, apsisprendę tapti globėjais ar budinčiais globotojais, galintys atverti savo namų duris vaikams, netekusiems tėvų globos, kviečiami kreiptis į Birštono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėją Mildą Ramanauskienę, tel. (8 686 95 404), el. p. milda.ramanauskiene@birstonas.lt bei Nemajūnų dienos centro socialinę darbuotoją, atliekančią globos koordinatorės funkcijas, Laimą Švirinienę, tel. (8 673) 43 465, el. p. laima.sviriniene@nemajunudc.lt.

Rubrikoje Tai, kas išaugina.... Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *