„Šaltupio“ galerijoje – fotografijų paroda „Maironio Peterburgas“

Verslui nepalankus karantino laikotarpis „Šaltupio“ kaimo turizmo sodybos šeimininkui Raimondui Puišiui buvo naudingas viena prasme – jis rado laiko užsiimti tais darbais, kuriems anksčiau negalėjo skirti dėmesio.
Pagaliau jis įvedė tvarką klojimo galerijoje, susistemino surinktas senienas ir parengė temines muziejaus ekspozicijas, kuriose gausu anksčiau buityje, namų ruošoje naudotų daiktų bei prietaisų, žemės ūkio padargų ir įrankių, radijo imtuvų, žibalinių lempų; yra ir eksponatų teatro, meno, fotografijos, muzikos, spaudos temomis.
Praėjusią savaitę užsukusieji į „Šaltupio“ sodybą netoli Išlaužo galėjo apžiūrėti ne tik muziejaus įdomybes, išgirsti jų radimo istorijas.
Šeimininkas, didelis fotografijos mylėtojas, pakvietė dalyvauti čia pat, klojime, vykusiame fotografijų parodos „Maironio Peterburgas“ atidaryme. R.Puišio iniciatyva, „Šaltupio“ sodybos galerijoje kasmet surengiama po kelias profesionalų ir mėgėjų fotografijų parodas. Šįkart pristatyti lietuvių kilmės fotomenininko Artūro Jonausko, gyvenančio Sankt Peterburge, darbai.
35-erius metus Sankt Peterburge gyvenančiam fotomenininkui idėja įamžinti vietas, kuriose mokėsi ir dirbo mylimas Lietuvos dainius, kilo artėjant valstybės atkūrimo šimtmečiui.
A. Jonauskas užfiksavo imperatoriškosios Romos katalikų dvasinės akademijos pastatą,  Šv. Jekaterinos baziliką, kur Maironis aukojo Mišias, Antano Smilgos leidyklą, kurioje išleistas Maironio rinkinys „Pavasario balsai“, Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios ir kitų pastatų interjero detales.
Kauno taikomosios dailės mokyklos fotografijos profesijos mokytojas, fotomenininkas Robertas Misiukonis parodos lankytojams, besidomintiems fotografija, ir Kauno fotografų klubo nariams papasakojo, kuo autoriaus fotografijos technika skiriasi nuo įprastinių. Jo teigimu, A.Jonausko fotografijos atliktos naudojant senovinį spausdinimo būdą – fototipiją. Atvaizdai atspausdinti ofortiniu rašalu, rankiniu būdu, ir ofortinėmis staklėmis perkelti ant popieriaus. Tai – tarsi fotograviūros, leidžiančios nukeliauti į praeitį ir pajusti laiko tėkmę.
A. Jonauskas nedalyvavo parodos atidaryme, bet į jos lankytojus kreipėsi per mobiliojo telefono vaizdo programėlę, dėkodamas už dėmesį jo darbams ir suteiktą galimybę eksponuoti jo darbus Lietuvoje. Paroda „Maironio Peterburgas“ mūsų šalyje rengiama bendradarbiaujant su LR generaliniu konsulu Sankt Peterburge Dainiumi Numgaudžiu.
Sovietiniais metais po tarnybos kariuomenėje likęs gyventi Rusijoje, A.Jonauskas neatsitiktinai domisi Maironio kūryba – jis skleidžia ir puoselėja lietuvybę prisimindamas savo šaknis Lietuvoje.
Jonas Mačiulis-Maironis Sankt Peterburge su nedidele pertrauka gyveno 19 metų (1888-1909). Studijavo ir profesoriavo Sankt Peterburgo imperatoriškoje Romos katalikų dvasinėje akademijoje. Bendradarbiavo leidžiant pirmą legalų laikraštį lietuvių kalba Rusijoje „Lietuvių laikraštis“, kuris spausdintas Antano Smilgos spaustuvėje. Šv. Kotrynos Aleksandrietės bažnyčioje šv. Mišių metu Maironis į tikinčiuosius kreipdavosi lietuviškai. Poetas taip pat mėgo lankytis Sankt Peterburge vykusiose dailės parodose.
Sankt Peterburgo lietuvių bendruomenė dėjo dideles pastangas, kad ant vieno namo, esančio Gribojedovo kanalo krantinėje, būtų leista įrengti atminimo lentą Maironiui. Šiame pastate buvo išleista poeto knyga.
Parengė Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *