Švelnėjant karantino sąlygoms

Parengtos rekomendacijos dėl asmeninių švenčių organizavimo

Siekiant užkirsti kelią koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja, esant galimybei, visas asmenines šventes – tokias, kaip krikštynos, vestuvės, jubiliejai – nukelti vėlesniam laikui. Jei nėra galimybės, šventės organizatoriai ir svečiai turi laikytis pateiktų rekomendacijų.
Visų pirma, organizatoriai turėtų užtikrinti, jog šventėje būtų ribojamas dalyvių skaičius – dalyvautų tik artimiausi svečiai.
Taip pat šventėje neturėtų dalyvauti žmonės, kuriems privaloma izoliacija izoliacijos laikotarpiu. Be to, nerekomenduojama dalyvauti ir svečiams, kurie priklauso rizikos grupėms – yra vyresni nei 60 m. amžiaus ir (arba) serga lėtinėmis ligomis. Šventėje negali dalyvauti žmonės, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).
Pabrėžiama, kad šventės dalyviai turi laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, išlaikyti saugų atstumą vienas nuo kito. Taip pat laikytis rankų higienos – jas plauti su šiltu vandeniu ir muilu, jei nėra galimybės, naudoti dezinfekavimo priemones.

Mažėja apribojimų laidotuvių apeigoms bei gedulingiems pietums karantino metu

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, sušvelninti iki šiol galioję apribojimai dėl mirusiųjų palaikų tvarkymo ir laidotuvių organizavimo karantino laikotarpiu.
Nebeliko apribojimo karantino metu laidojimo apeigas organizuoti dalyvaujant tik artimiausiems šeimos nariams ir ribojant dalyvių skaičių iki 10 asmenų – nuo šiol dalyvaujančiųjų laidotuvių apeigose skaičius neribojamas, tačiau būtina laikytis bendrųjų prevencijos priemonių: laikytis atstumo nuo aplinkinių (ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas tarp žmonių), dažnai plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu, jei nėra galimybės nusiplauti rankų – naudoti dezinfekavimo priemones, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo.
Laikantis šių reikalavimų, taip pat atsisakyta ribojimo organizuoti gedulingus pietus viešojo maitinimo įstaigose ar namuose.
Atsisakyta iki šiol galiojusio reikalavimo žmogaus palaikus šarvojimo salėje šarvoti ne ilgiau kaip 4 valandas.
Tvarkant mirusiųjų nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) palaikus, patikslintas įpareigojimas savivaldybėms pasirūpinti patalpomis, pastatais, kuriuose sumontuota šaldymo įranga arba kuriuose greitai galima tokią įrangą sumontuoti ir pritaikyti mirusiųjų laikymui, taip pat numatyti galimybę naudoti krovininį transportą su šaldymo įranga.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad mirusiaisiais nuo koronaviruso infekcijos laikomi tie, kuriems buvo diagnozuota koronaviruso infekcija, pasireiškė sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija ir nebuvo nustatyta kita mirties priežastis arba įtarta minėta infekcija, tačiau tyrimas jai nustatyti atliktas nebuvo.
Gydymo įstaigos, jei žmogus mirė joje, taip pat artimieji ar kiti asmenys privalo informuoti laidojimo paslaugų teikėjus, kad žmogaus palaikai yra priskiriami prie asmenų, mirusių nuo koronaviruso infekcijos, palaikų grupės. Jei palaikų tvarkymo metu nėra aišku, ar žmogus sirgo koronavirusu, jo palaikai tvarkomi kaip priskiriami šiai grupei.
Nurodyta palaikus, priskiriamus mirusiųjų nuo koronaviruso infekcijos grupei, šarvoti uždarame karste.
Laidojimo paslaugų teikėjai privalo aprūpinti darbuotojus asmens apsaugos ir kitomis priemonėmis, reikalingomis teikiant laidojimo paslaugas pagal nurodytas rekomendacijas, taip pat užtikrinti, kad laidojimo paslaugų vietoje būtų galimybė nusiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu, būtų būtinų dezinfekcinių priemonių.

Vaikų žaidimų aikštelėse vėl gali žaisti ne tik vienos šeimos vaikai

Vaikų žaidimų aikštelėse vėl gali žaisti vaikai iš skirtingų šeimų. Nebelieka iki šiol galiojusio draudimo vienoje vaikų žaidimų aikštelėje žaisti daugiau nei vienos šeimos vaikams, kurio buvo imtasi siekiant valdyti grėsmes dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose galima lankytis ir būti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus artimuosius, taip pat laikytis saugaus kontakto (didesnis nei 2 metrų atstumas ir trumpesnis nei 15 minučių kontaktas), vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų.
Visiems suaugusiems, taip pat vyresniems nei 6 metų vaikams, viešosiose vietose privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), išskyrus valgant ir geriant viešojo maitinimo organizavimo vietose. Jų galima nedėvėti esant už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus artimuosius, taip pat maudantis paviršiniuose vandens telkiniuose ar užsiimant vandens sportu ir pramogomis. Kaukės neprivalomos ir sportininkams, kai jie sportuoja aukšto meistriškumo sporto pratybose.
Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. kovo 16 d. 00 val. iki gegužės 31 d. 24 val.
Parengta pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos informaciją

Rubrikoje Teisė žinoti. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *