Karantinas pakeitė gėlių augintojų nuotaikas: sunku išlikti optimistams

Pats balandžio vidurys, gyvybės rato pradžia, kuomet pumpurus skleidžia bundanti gamta…Nuo jos biologinio laikrodžio neatsilieka ir darbščių žmonių rankomis sukurta žydinčių gėlių karalija…Tai jaučiant ir regint širdis turėtų šypsotis, bet patyrusi gėlių ir daržovių daigų augintoja Laimutė Barkauskienė iš Veiverių seniūnijos jau pirmąją pokalbio minutę prisipažįsta, kad šis grožis jos nebedžiugina.

Gėlės žydi – realizacija stringa

Gėlių augintojai Laimutė ir Levutis Barkauskai.

Šiltnamiuose ryškiausiomis spalvomis „pleška“ nuostabaus grožio našlaičių žiedai, pradeda žydėti ledinukai, gvazdikėliai, verbenos, įvairiausi gėlių miksai – jie prašyte prašosi būti persodinti į gėlynus, bet L.Barkauskienė išgyvena, kad dėl karantino jų prekyba turguose buvo sustabdyta. Pirkėjai įsibaiminę, dar delsia gyvomis gėlėmis puošti artimųjų kapus…O iki Motinos dienos, pirmojo gegužės savaitgalio, broliukais vadinamos gėlės jau būdavo išparduotos.
Ir nors Vyriausybė po mėnesį trukusių suvaržymų leido kai kuriems verslams atnaujinti savo veiklą, panašu, kad Laimutės šeimos ūkis pačių išaugintais daigais nuo balandžio 17 d., penktadienio, laisvai galės prekiauti tik Veiverių miestelio centre, prie maisto prekių parduotuvės esančioje aikštelėje, kur yra pakankamai erdvės pirkėjus aptarnauti po vieną. Tam atsakingai pasiruošta. Laimutė Barkauskienė ir gėlių versle jai talkinanti dukra Ramunė Celiešienė pasakoja, kad Kauno miesto turguose, kur ankstesniais metais buvo realizuojama didžiausia dalis ūkio produkcijos, šią savaitę joms nieko gero nepažadėjo. Esą tarp prekiautojų gėlėmis yra didelė konkurencija, o turgaviečių teritorijos plotas ribotas, todėl jų administratoriai perspėjo negalėsią sudaryti saugių prekybos sąlygų visiems norintiesiems…

Verslas, perduodamas iš kartos į kartą…

Dukra Ramunė Celiešienė, pagal profesiją bibliotekininkė, taip pat talkina šeimos versle.

Negalėdama laiku parduoti savo „galiojimą“ turinčią produkciją, kelias dešimtis metų gėlių auginimu besiverčianti šeima šią situaciją prilygina katastrofai, labai paveiksiančiai jų išpuoselėtą verslą, kuriame dirba keturiese – abu tėvai, vyriausios dukros šeima bei dvi pagalbininkės. Gėlių augintojos svarsto, jeigu sąstingis dar kiek užtruks, teks savo rankomis iščiupinėtus augalėlius sunaikinti, tuomet keturių mėnesių darbas šildomuose šiltnamiuose ir įdėtos lėšos nueis perniek.
– Skaičiau apie tai, kad olandai, smukus gėlių paklausai, sunaikinę jas patyrė 30 mlrd. eurų nuostolį. Mūsų ūkio nuostolių su šiais praradimais negali lyginti, bet, kai tiek darbo ir lėšų įdėta auginant, išties sunku, – apgailestavo Laimutė Barkauskienė.
Jos teigimu, už prarastą produkciją kompensacijos ūkis negaus, nes yra per mažas – šeima save priskiria smulkiesiems ūkininkams. Joje gėlininkyste verčiamasi nuo seno. Ištekėjusi Laimutė atėjo į vyro šeimą, kuri augino gėles. Po Nepriklausomybės atgavę senolių žemes, Laimutė ir Levutis Barkauskai pradėjo ūkininkauti, augino daržoves. Prie namų turėjo šiltnamį, kuriame augino skinamus gvazdikus, po to – chrizantemų žiedus, pabandė ir vazonines gėles, taip ir išplėtojo gėlininkystės verslą, kuriam palaikyti sezono metu prireikia visų šeimos narių ir samdomų darbuotojų rankų.

Gėlininkų šiltnamiuose – didelis žydinčių gėlių ir daigų pasirinkimas.

Ūkyje laisvu po darbo metu talkininkauja dukra Ramunė, auginanti tris vaikus. Penkiolikmetė dukra Viktorija vasaromis ir laisvalaikiu padeda versle, taip pat prižiūri brolį ir mažąją sesutę. R.Celiešienė sako, kad Justas, kuriam greitai sukaks septyneri metai, labai myli gėlytes. Ji tikisi, kad jis iš senelių ir perims šią seną iš kartos į kartą perduotą ir į kraują įaugusią gėlininko profesiją. Barkauskų namuose po vienu stogu iki šiol gyvena keturios kartos, vyriausia jų atstovė – Laimutės mama Albina Ankudavičienė, kuriai balandžio 9 d. sukako 94 metai…

Daigus parduoda ir internetu, ir namuose
Pačiame karantino įkarštyje, ieškant išeities, prekyba gėlių daigais buvo perkelta į sukurtą internetinę parduotuvę, kurioje klientai iš visos Lietuvos gali internetu užsisakyti norimą kiekį pasirinktų daigų, ir jie, išsiųsti paštu, per dieną ar dvi saugiai pasiekia užsakovus. Užsakymus internetu tvarkanti Laimutės dukra Ramunė Celiešienė sako, kad tokiu būdu parduodama tik nedidelė dalis šiltnamių produkcijos. O laiko ir darbo sąnaudos – kol daigus atrenki, sukomplektuoji, kiekvieną jų atskirai supakuoji ir išsiunti – yra didelės, todėl paskaičiuotas penkių eurų siuntimo mokestis. Kai kam jis gali pasirodyti ir nemažas…
Internetinė parduotuvė buvo sukurta tik šiemet, bet Facebook puslapyje GelesPasLaimute daigais buvo prekiaujama ir anksčiau, todėl jau yra susiformavęs gerbėjų ir pirkėjų ratas, o nauja parduotuvė palengvino greičiau ir efektyviau atlikti užsakymus.
Tiesa, arčiau gyvenantys Prienų rajono žmonės pas gėlininkus, įsikūrusius Veiveriuose, gali atvykti patys ir internetinėje svetainėje užsisakytus daigus atsiimti bekontakčiu būdu. Šis kelias iki pirkėjo pats trumpiausias, ir gėlės išlieka šviežios.

Pasirinkti yra iš ko

Barkauskų sodyboje sutelpa net 4 kartos. Laimutės Barauskienės mamai balandžio 9 d. sukako 94-veri metai. Močiutė dar skaito be akinių…

– Šiuo metu prekiaujame pavasarinių gėlių daigais. Jau turime kopūstų, brokolių, kalafiorų daigų. Gegužės pradžioje, po šalnų, galėsime pirkėjams pasiūlyti agurkų, pomidorų ir prieskoninių augalų daigų. Ieškantiems ko nors naujo ir netikėto, nebe pirmus metus rekomenduojame skiepytų pomidorų daigus, kurie pas mus atkeliavo iš Vokietijos, – pasakoja Ramunė.
Skiepytų pomidorų ji buvo pasodinusi savo šiltnamyje ir nesigailėjo – vienas daigas formavo 4–5 stiebus, derlius buvo gausesnis nei įprastai, o paskutinius vaisius nuskynė gruodžio viduryje.
Šiuo metu šiltnamyje žydi ir svyrančios remontantinės braškės, kurias jau galima persodinti į šiltadaržį, o perkelti į lauką teks po šalnų. Laimutės Barkauskienės šiltnamiuose ypač didelis asortimentas įvairiausių gėlių – vienmečių ir daugiamečių, žydinčių ir žaliuojančių, svyrančių ir krūminių, tinkamų apželdinti balkonams, terasoms, gėlynams, alpinariumams, kapams, skirtų saulėkaitai ir pavėsiui.
Platus pasirinkimas begonijų, petunijų, surfinijų, ledinukų, verbenų, fuksijų, bakopų, pelargonijų, lobelijų daigelių… Gausu ir gėlių įmantresniais pavadinimais: ipomėja, plektrantas, tramažolė, sevolė, dichondra, cimžiedė, portulaka, sevolė, sundavilija ir daugybė kitų.
Tiesa, karantinas ir kalbos apie rudenį žadamą didesnį sergamumą pakoregavo planus auginti vazonines chrizantemas. Teko atsisakyti suplanuoto ir suformuoto chrizantemų daigų užsakymo.

Kuria augalų kompozicijas ir pataria pirkėjams
Iš ūkyje auginamų daigelių ar užaugusių augalų pagal kiekvieno kliento norus kuriamos kompozicijos loveliams, vazonams ir gėlynams. Pasak gėlininkės, vis dažniau vazonines augalų kompozicijas žmonės bando kurti patys. Tai ne tik malonus, bet ir atsakingas darbas – reikia išmanyti, kuriuos augalus tinka kartu sodinti, kuriuos – ne, kaip juos gražiai sukomponuoti vazone ar lovelyje.
Anot Laimutės Barkauskienės, labai svarbu, kad augalų augimo sąlygos būtų panašios:
– Mėgstančių saulę nesodinkite su gerai augančiais pavėsyje, saikingai laistomų nemaišykite su reikliais drėgmei, – pataria gėlininkė. – Pasistenkite, kad kompozicijoje augalai vienas kito neužgožtų spalvomis ir aukščiu, prisiminkite saiką – retai kada įvairiaspalvis margumynas atrodo gražiai.
Įprastai į balkonams, palangėms, pavėsinėms ar terasoms puošti skirtus lovelius pakaitomis sodinami 2–3 skirtingi augalai, į pastatomus vidutinio dydžio vazonus – 3–4 augalai. Jei vazonas kabinamas, gražu, kai visi augalai svyrantys, o tarp žydinčių atsiras ir vienas originalios formos, tekstūros ar spalvos lapais.
– Šie augalai dar vadinami foniniais. Jų vešli lapija – idealus fonas žydinčioms gėlėms. Jei žiedai neutralių, pastelinių spalvų – balti, kreminiai, gelsvi ar vienos ryškios spalvos, foninio augalo lapai turėtų būti spalvingi – tokie, kokius turi, pavyzdžiui, margeniai. Tai bus kompozicijos akcentas, – sako gėlininkė. – Su gausiai žydinčiomis gėlėmis dera įvairios lengvumo įspūdį kuriančios smilgos ir varpiniai augalai, šlamučiai, dichondros, cimžiedos, tramažolė.
Pastaraisiais metais labai madingos, bet kiek brangesnės už surfinijas, vijoklius primenančios sundavilės. Jos puikiai jaučiasi saulės atokaitoje, pakančios vėjui ir lietui, o štai spriges ir begonijas reikėtų saugoti nuo pietinės saulės – vazoną geriau laikyti rytinėje ar vakarinėje pusėje, nelaistyti saulei šviečiant. Pavėsingoje ir pusiau pavėsingoje pusėje tinka auginti svyrančias, originaliais žiedais kerinčias svyrančias fuksijas. Kompozicijose itin dekoratyviai atrodo verbenų žiedynai: laikomos saulėtoje vietoje, gausiai laistomos ir tręšiamos jos suformuoja gražų ir didelį svyrantį krūmą, žydi iki vėlyvo rudens.
– Balkonams apželdinti labai tinka pelargonijos. Jos žavi spalvų ir atspalvių įvairove, nelepios – atsparios karščiams, nereiklios drėgmei, tiesa, jei gėles laistysite itin retai, jos augs sunkiai, mažai žydės, – perspėja L. Barkauskienė.

Užsukite pas Laimutę
Saulės išbučiuoti, su meile prižiūrėti ir palaistyti daigeliai laukia savo pirkėjų. Ramunė Celiešienė pastebi, kad, nepaisant augintojų patiriamų nuostolių, jų kainos šiemet augo labai nežymiai – vos dešimčia centų už vienetą. Todėl jeigu pavargote nuo karantine leidžiamų dienų pilkumos, nusprendėte papuošti balkoną ar kiemą gėlėmis, metas įsigyti ir pagyvinti savo kasdienybę spalvomis.
Atvažiuokite iš anksto suderinę atvykimo laiką, pasirūpinę pirštinėmis ir kaukėmis – dėl kitų ir savo saugumo.
Dėl gėlių, daržovių daigų ir specialių žemės mišinių jų augintojoms Veiveriuose galite parašyti el. paštu: gelespaslaimute@gmail.com arba paskambinti tel.: (8 653) 71106, (8 654) 97532. Internetinės parduotuvės adresas: www.gelespaslaimute.lt, FB puslapis GelesPasLaimute. Adresas: Suvalkiečių g.19, Veiveriai, Prienų rajonas.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Verslas ir paslaugos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *