Vietoj Velykinių dovanų – geras žodis ir rūpestis

Įvedus karantiną šalyje, vieni tautiečiai užsidarė saviizoliacijoje, kiti atostogauja ar, paisydami karantino, dirba nuotoliniu būdu. Daugelio įmonių ir įstaigų darbuotojai taip tikisi pralaukti, kol koronaviruso pandemija išsikvėps… Tik ne Nemajūnų dienos centro socialiniai darbuotojai, kurie šiuo sunkiu metu lanko vienišus, neįgalius, sergančius senjorus ir nepalieka jų nežinioje, juolab be reikiamos pagalbos.

Veido kaukes siuva socialinė darbuotoja Iveta Simanaitytė.

Artėja visų laukiamas šventų Velykų laikotarpis, kai šeimos tradiciškai buriasi prie bendro stalo, džiaugiasi bendravimu, artimieji lanko vieni kitus. Šių švenčių ypač laukia garbaus amžiaus žmonės, nes jų aplankyti į namus suguža vaikai, anūkai.
Šio pavasario šventės bus kitokios, teks prisitaikyti prie naujų sąlygų. Šiuo metu senjorai patiria daug nerimo, nežinios, ar bus patenkinti gyvybiškai svarbūs jų poreikiai, ar pakaks maisto, vaistų. Todėl Nemajūnų dienos centro veikla nenutrūko ir paskelbus karantiną, tik teko keisti teikiamos pagalbos pobūdį ir intensyvumą.
Įstaigos direktoriaus Ginto Pačėso teigimu, šiuo metu užimtumo veiklos Dienos centro lankytojams sustabdytos, tačiau siekiama maksimaliai saugiai užtikrinti būtiniausių paslaugų tęstinumą sunkią negalią turintiems bei labiausiai pagalbos stokojantiems asmenims. Pagal integralios pagalbos projektą komandoje dirbantys darbuotojai būtinąsias paslaugas teikia šešiems asmenims, kurie dėl negalios ir ligų negali išeiti iš namų ir apsitarnauti.
– Džiaugiamės, kad, saugant vieniems kitus, suradome kompromisą su mūsų senjorais ir jų artimaisiais. Su kiekvienu asmeniu individualiai aptarėme, kokios pagalbos jam reikia, jos apimtys priklauso ir nuo žmogaus sveikatos būklės, ir nuo to, ar yra artimųjų, galinčių pagelbėti. Iš viso 38 asmenims šiandien teikiame paslaugas į namus. Bendru susitarimu buvo laikinai sustabdytos paslaugos aštuoniems asmenims, kai kuriems jų teikiama mažiau. Šiuo metu tiesiogiai paslaugas pažeidžiamiems žmonėms teikia dešimt centro darbuotojų. Darbuotojai imasi visų įmanomų atsargumo priemonių, jie aprūpinti vienkartinėmis pirštinėmis, dezinfekciniais skysčiais, dėvi Dienos centro darbuotojų pasiūtas apsaugines kaukes, jomis aprūpinti ir lankomi seneliai, – pasakoja direktorius Gintas Pačėsas.
Rūpestingų darbuotojų rankų nepakeis jokie robotai, todėl Nemajūnų dienos centro darbuotojos, net ir rizikuodamos savo sveikata, negali išvengti tiesioginio kontakto su paslaugų gavėjais, kurie yra priklausomi nuo kitų žmonių geros valios. Direktoriaus teigimu, senjorai jaučiasi saugiau, kai mato darbuotojas su veido kaukėmis ir pirštinėmis. Jų gyvas pavyzdys – tarsi savotiška edukacija senjorams, kurie savo ruožtu ir artimiesiems primena‚ kad reikia dėvėti kaukes.

Socialinio darbuotojo padėjėja Birutė Simanaitienė su paslaugų gavėja Ramute Janulevičiene. „Labai džiaugiuosi, kad nesupanikavot, aplankot, tai vilties spindulėlis per gyvenimą, kad aprūpinat. Labai džiaugiuosi, kad jūs esat, nes kokios Velykos būtų tuščios dabar, kai negali aplankyti vaikai,“ – džiaugiasi Ramutė (nuotraukoje).

Centro darbuotojai pastebi, kad vyresnio amžiaus žmonės įvairiai reaguoja į radijo bangomis ar per televiziją transliuojamą informaciją dėl koronaviruso plitimo, tačiau supranta įspėjimus apie jiems gresiantį pavojų ir labai džiaugiasi, kad jiems nereikia eiti į parduotuvę, kur nėra saugu. Socialinių darbuotojų globojami jie jaučiasi ramiau, nes žino, kad nepristigs maisto ar vaistų, bus išklausyti.
– Šiuo sudėtingu metu ypač didelis dėmesys skiriamas tiems, kurie yra vieniši arba jų artimieji gyvena toli, su jais susisiekiama telefonu dažniau nei įprastai, pasidomime jų poreikiais, savijauta, teikiame rekomendacijas, supažindiname su karantino sąlygomis, – sako Nemajūnų dienos centro socialinė darbuotoja Lijana Pranskevičienė, pridurdama, kad lankomiems žmonėms šiuo atskirties laikotarpiu yra labai svarbus ir emocinis palaikymas, ir padrąsinimas. Tai patvirtina senjorų ir paslaugas jiems teikiančių darbuotojų žodžiai.
„Baisu baisu, kas vyksta dabar, per televizorių gasdina, labai laukiam darbuotojos, va, ir dabar malkas neša, ateina, pasikalbam, tai taip ir gyvenam. Jau laukiu laukiu, žiūrau pro langą, kada ateis,“ – apie tai, kokie laukiami Nemajūnų dienos centro darbuotojos apsilankymai, pasakoja paslaugų gavėja Marija.
„Kai penktadienį sakau, kad susitiksim pirmadienį, močiutė sako: „Oi, kaip ilgu“, raminu, kad greitai tos dvi dienos praeis, tačiau močiutė guodžiasi: „Man, vaikeli, jos ilgos,“ – dalijasi darbuotoja Inga.
– Dedame daug pastangų, kad vienus gyvenančius senjorus nuramintume, jiems paaiškintume susiklosčiusią situaciją Lietuvoje, primintume, kaip reikia saugotis koronaviruso. Vieni realiai suvokia pavojų, įsiklauso į rekomendacijas ir prašo palikti maistą už durų, kitiems, deja, dar atrodo, kad ši neganda jų nepalies, tad, rizikuodami savo sveikata, nesilaiko karantino reikalavimų, – apgailestauja L. Pranskevičienė.
Bendradarbiaujant su UAB „Ernas“ parduotuve, Nemajūnų dienos centro darbuotojai maisto produktais aprūpina ir kitus vyresnio amžiaus gyventojus, kad šie nerizikuotų išeiti į viešumą ir išvengtų užsikrėtimo.
L.Pranskevičienės teigimu, šiuo metu Dienos centras sulaukia prašymų dėl kompensacinės pagalbos priemonių – funkcinių lovų, čiužinių, tualeto kėdžių, vaikštynių, kurių prireikia iš ligoninių grįžusiems jų artimiesiems. Stengiamasi jiems padėti, kad neįgalių asmenų slauga būtų kuo lengvesnė.
Čia pat Šv. Velykos. Ankstesniais metais Nemajūnų dienos centre prieššventinė savaitė būdavo kupina šurmulio ir džiugaus pasiruošimo. Būdavo marginami kiaušiniai, gaminami rankdarbiai, atvirukai. Dabar šias bendruomeniškas velykinių puošmenų ir dovanėlių ruošimo iniciatyvas nuslopino koronaviruso baimė. Todėl Centro darbuotojai, lankydami globojamus žmones, greičiausiai jiems materialių dovanų nenuneš, bet skirs gerą žodį ir savo rūpestį.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *