Mokymasis nuotoliniu būdu vadovų, mokytojų, tėvų ir mokinių akimis

Susidarius ekstremaliai situacijai, kovo pabaigoje Lietuvos mokyklose prasidėjo mokymas nuotoliniu būdu. Dar pasiruošimo laikotarpiu buvo kalbama, jog švietimo įstaigų laukia tikras iššūkis, tačiau, dėl didelės vartotojų apkrovos užstrigus sistemoms, kai kuriose šalies mokyklose mokymas(is) nutrūko vos prasidėjęs.
Prienų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Rimvydo Zailsko teigimu, Prienų krašto mokyklos taip pat susidūrė su nesklandumais, nes apkrovų neatlaikė pagrindinės mokymosi nuotoliniu būdu priemonės: „Mano dienynas“, „Tamo“, „Eduka“. „Suprantama, tai sukėlė ir nepatogumų, ir nerimo, ir streso – visi esame žmonės. Tačiau pasirengimas buvo intensyvus ir nenuėjo veltui: visos mokyklos turėjo planą „B“, kai kurios net ir planą „C“ – elektroniniai paštai, įvairios bendravimo „online“ programos, tiesioginio vaizdo ryšio programėlės, net ir telefonai. Mokytojai susisiekė su mokiniais, pateikė jiems užduotis, gavo grįžtamąjį ryšį. Vėliau normalizavosi ir elektroninių dienynų darbas, tad buvo galima grįžti ir prie pirminio varianto, t.y. plano „A“, – susidariusią situaciją komentuoja Švietimo skyriaus vedėjas.
Anot R. Zailsko, vertinti mokyklų darbą ir sėkmę dar per anksti, tačiau galima pasidžiaugti, jog pirmieji atsiliepimai iš mokytojų, mokyklų vadovų yra pozityvūs ir optimistiniai. Kaip teigia Švietimo skyriaus vedėjas, intensyvus pasirengimas mokinių atostogų metu buvo prasmingas ir rezultatyvus, o mokinių įsitraukimas net viršijo mokytojų lūkesčius – dauguma mokinių dalyvavo pamokose, vyko bendravimas ir mokymas(is). „Kaip ir sakiau, pirmosiomis dienomis atsiliepimai buvo pozityvūs, todėl nuotolinis mokymas(is) nėra toks baisus, kaip galėtų atrodyti su juo nesusidūrusiems“, – sako R.Zailskas.
Paklaustas, ar rajono mokyklos jau gavo kompiuterius iš Švietimo ir sporto ministerijos ir ar visi vaikai turi galimybę mokytis nuotoliniu būdu, Švietimo skyriaus vedėjas teigia, jog pirmieji kompiuteriai Lietuvos mokyklas turėtų pasiekti jau šios savaitės pabaigoje, tačiau kiek tiksliai jų bus skirta Prienų rajono mokykloms kol kas neaišku. „Neabejoju, kad kompiuteriais bus aprūpinti visi mokiniai, kuriems reikia ir apie kuriuos informaciją ministerijai pateikė mūsų mokyklos. Kol šių priemonių dar nėra, jų neturintys mokiniai gauna popierines spausdintas užduotis į namus ir taip dalyvauja nuotolinio mokymo(si) procese“, – tvirtina Švietimo skyriaus vedėjas R. Zailskas.
Kaip sekasi vykdyti nuotolinį mokymą(si) pirmosiomis dienomis, klausėme ir kitų švietimo bendruomenės narių. Skriaudžių pagrindinės mokyklos direktorė Renata Liagienė pripažįsta, jog naujovių mokyklos bendruomenė laukė su didele baime ir jauduliu, tačiau tinkami sprendimai leido išvengti tam tikrų nesklandumų, su kuriais pirmosiomis dienomis susidūrė kitos šalies švietimo įstaigos. Kaip teigia mokyklos vadovė, besirengiant darbui nuotoliniu būdu, buvo nuspręsta mokymą vykdyti „ZOOM” platformoje, todėl mokyklai pavyko išvengti trikdžių, kuriuos lėmė didelės interneto apkrovos.
Mokyklos vadovė džiaugiasi ir tėvų pastangomis: „Nors ne visi mokiniai turi kompiuterius, kai kurie tėvai nelaukia, kol kas nors jiems juos duos, o iš paskutiniųjų stengiasi, jog vaikai turėtų galimybes mokytis. „Žinoma, stengiamės pasirūpinti tais moksleiviais, kurie neturi išmaniųjų įrenginių ir negali jų įsigyti. Pagal galimybes, suteikiame mokyklos kompiuterius iš informatikos klasės“, – teigia direktorė. R. Liagienė taip pat yra ir chemijos mokytoja, todėl pastebi, jog ši situacija sudėtinga ir patiems mokiniams. „Kai kurie dalykai reikalauja daug paaiškinimų, juos sunku vykdyti per projektinę veiklą, mokykloje mokiniai turi daugiau galimybių išsiaiškinti tai, ko jie nesupranta, ir jie patys sako, jog prisiversti mokytis mokykloje yra lengviau. Be to, situacija moksleivius slegia ir psichologiškai – jie pasiilgsta gyvo bendravimo. Nors retai, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai vaikai naudojasi padėtimi ir bando „išsisukti“ nuo pamokų, tuomet bandome kalbėtis su tėvais, nes vaikai kontakto paprasčiausiai vengia. Reikia pripažinti ir tai, kad itin gražus bendradarbiavimas vyksta ir su priešmokyklinio amžiaus vaikais, jie tikrai gražiai dirba“, – pasakoja Skriaudžių pagrindinės mokyklos direktorė.
Savo įžvalgomis iš tėvų varpinės pasidalijo ir penkis vaikus auginanti mama Ramunė Gražulė. Jos teigimu, nuotolinis mokymas niekada neatstos tiesioginio, tačiau šiuo metu tai yra geriausia išeitis. Anot R.Gražulės, toks mokymo būdas geriau negu nutraukti mokslo metai, ne tik dėl to, jog atsiranda užimtumas, bet ir todėl, jog vaikai mokosi bendradarbiauti, dirbti neeilinėmis sąlygomis, kurių gyvenime gali būti įvairių. „Į nuotolinį mokymą įsitraukė visi – ir darželiai, ir mokyklos, ir tėvai, ir mokytojai. Lopšelio auklėtojos atsiunčia įvairių nuorodų, mamos taip pat dalijasi, ką prasmingo nuveikė su vaikais, kokį darbelį padarė, tėveliai turi sukūrę savo grupes „Facebooke“, kuriose dalinamės naujienomis, įkeliame užduotis, jei stringa „Mano dienynas“ sistema. Ketvirtoko Viliaus mokytoja jau yra sudariusi veiklos planą, beje, ji jau pernai darė užduotis internetu, tad jiems tai nėra naujovė. Šeštoko Ugniaus mokytojai taip pat nuolat domisi, kaip vaikams sekasi prisijungti, stengiasi, kad visa informacija pasiektų mokinius laiku. Pavyzdžiui, vakar viena mokytoja paskambino, kad negali rast mano sūnaus „Facebooke“, tai rodo, jog mokytojams tikrai rūpi, nežiūri į viską pro pirštus. Manau, kad „Ąžuolo“ progimnazijoje visi stengiasi, nieko neigiamo negaliu pasakyti“, – sako Ramunė Gražulė.
Savo nuomonę apie dabartinę situaciją turi ir patys moksleiviai. Devintokė Austė Valukonytė mano, jog mokytis namie ne tik neįprasta, bet ir sudėtinga. „Tu visuomet esi tarp tų pačių keturių sienų, nepasikeičia aplinka, nesusitinki su draugais, mokytojais… Prisiversti daryti užduotis ir mokytis taip pat yra sunku“, – sako „Žiburio“ gimnazijos moksleivė. Paklausta, ar moksleiviai jaučia mokytojų pasiruošimą, Austė teigia, jog mokytojai pasiruošę tiek, kiek tai buvo galima padaryti per dvi savaites. „Kai kurie mokytojai į tai žiūri labai rimtai, kiti šiek tiek pasimetę. Tiesa, dar ne su visais mokytojais teko bendrauti. Manau, ne tik mums, mokiniams, yra sunku, bet ir mokytojams, juk vis dėlto viskas vyksta virtualioje erdvėje, nėra gyvo kontakto. Kol kas sudėtinga suprasti naujas temas, nėra gyvo aiškinimo, prie kurio esame pripratę. Gauname teoriją, bet ją suprasti nėra lengva. Visgi galima įžvelgti ir tam tikrų pliusų, vienas iš jų – nereikia vargti ir rašyti ranka, nes viską konspektuojame kompiuteryje. Bandau nusiteikti pozityviai, jog man pavyks išmokti ir su mokytojų pagalba sugebėsiu išsiaiškinti viską, ko nesuprantu, bei atlikti užduotis“, – mintimis dalijasi moksleivė.
Su elektroninio dienyno „Tamo“ nesklandumais susidūrė ir Birštono gimnazija. Anot mokyklos direktoriaus Alvydo Urbanavičiaus, dėl šios priežasties gimnazistai užduo-tis gavo kiek vėliau ir jas turės atlikti iki nurodyto termino. „Mokytojai mokiniams (ypač jaunesniųjų klasių) pateikia kelių pamokų ar dienų   veiklos medžiagą. Su vyresniais mokiniais, pradinių klasių mokinių tėvais mokytojai kontaktus užmezgė ir palaiko, naudojantis „Messenger“ programėle. Balandžio 1 dieną  dauguma  vyresniųjų mokinių jau  buvo prisijungę ir prie „Office 365“ platformos „Teams” programėlės. Vyksta nuotolinės konsultacijos. Daug ko mokomės visi: tėvai, vaikai ir mokytojai. Svarbu susitelkti ir nenusiminti, jei ne viskas pasiseka iš karto“, – teigia Birštono gimnazijos direktorius Alvydas Urbanavičius.
Rimantė Jančauskaitė

Rubrikoje Mokyklų gyvenimas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *