„Manau, kad po COVID-19 krizės Prienų kraštas bus kitoks – labiau susitelkęs ir vieningas…“

„Gyvenimo“ interviu su Prienų rajono savivaldybės meru Alvydu VAICEKAUSKU apie tai, kaip su COVID-19 pandemija susiję apribojimai bei draudimai paveikė Prienų viešąjį gyvenimą, pradėtus projektus, įmonių veiklą, gyventojų savijautą. Mero klausėme, kas šiuo karantino laikotarpiu jam kelia didžiausią susirūpinimą? Domėjomės, kaip Savivaldybė yra pasirengusi prireikus didinti socialinės paramos apimtis krizės ištiktiems, pajamas ar darbą praradusiems gyventojams. Galiausiai koronavirusinės infekcijos pandemija anksčiau ar vėliau baigsis – tad teiravomės mero nuomonės, kokios priemonės padėtų Prienams greičiau grįžti į normalų gyvenimą…
– Kaip, Mere, Jūsų turimomis žiniomis, karantinas pakoregavo Prienų rajone veikiančių įmonių darbą?
– Karantinas pakoregavo daugumos įmonių darbą. Didesnieji prekybos centrai, prekiaujantys maisto produktais, vaistinės dirba. Kai kurios ne maisto prekių prekybos, grožio, maitinimo paslaugas teikiančios įmonės, kepyklėlės savo veiklą sustabdė, kitos sumažino iki minimumo, dar kitos perėjo į prekybą pagal išankstinius užsakymus ar elektroninėje erdvėje.
Dirba statybinės organizacijos, Savivaldybė taip pat nestabdo investicinių projektų, kelių priežiūros darbų, dirba visos savivaldybės įmonės – „Butų ūkis“, „Šilumos tinklai“, „Prienų vandenys“, nes jos teikia gyventojams reikalingas paslaugas.
Prognozuoti, kokia įmonių padėtis bus užsitęsus karantino laikotarpiui, šiuo metu yra sudėtinga. Valstybės parama verslui, tikiu, bus ženkli ir veiksminga. Savivaldybė netekusiems darbo gyventojams padės skirdama įvairias pašalpas.

– Socialiniuose tinkluose jau pasirodė kvietimų atgaivinti vidaus vartojimą – pradėti teikti gyventojams reikalingas kirpyklų, prekybos paslaugas, kad darbingo amžiaus žmonės išsaugotų savo darbo vietas, gautų atlyginimą, mokėtų mokesčius.
– Kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu?
– Dabar pagrindinis tikslas – kuo labiau apsaugoti žmones nuo grėsmės susirgti arba apkrėsti kitus. Nuo to, kaip laikysimės rekomendacijų, priklausys karantino trukmė. Suprantu, kad situacija sunki, dalis paslaugų sektoriaus šiuo metu visiškai negali vykdyti veiklos. Tokia pati situacija yra ne tik visoje Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio valstybių. Kokie bus verslu užsiimančių žmonių, įmonių nuostoliai po mėnesio ar daugiau karantino, kol kas tikrai sunku pasakyti, tokių paskaičiavimų nėra. Karantinui pasibaigus mažų verslų, tokių, kaip grožio paslaugų, savininkai turėtų pasirengti didesniam žmonių antplūdžiui. Mes savo ruožtu tariamės su švietimo įstaigų vadovais, kad darželiai dirbtų vasaros metu, o tėvams būtų sudarytos sąlygos dirbti ir užsidirbti.
Savivaldybės biudžeto pajamų surinkimas, be abejo, sumažės, nes jis tiesiogiai priklauso nuo verslo, tačiau skaičius kol kas anksti prognozuoti.
– Ar karantino laikotarpiu Savivaldybė gauna daugiau gyventojų pagalbos prašymų dėl vienkartinių pašalpų skyrimo ir kt.? Kaip, iš kokių resursų Savivaldybė šiuo nelengvu metu gali paremti gyventojus, smulkųjį verslą?
– Šis poreikis pasijaus truputį vėliau dėl darbo netekimo ar apimčių sumažėjimo, pagausės prašymų dėl įvairių kompensacijų. Smulkiajam ir vidutiniam verslui tikrai bus skirta parama iš Savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos. Tarybos sprendimu koreguosime minėtos programos nuostatus, kuriuose numatysime paramos prioritetus karantino laikotarpiu nukentėjusiems verslininkams. Visa reikalinga informacija – apie fondą, paramos būdus, kvietimą teikti prašymus paramai gauti – bus viešai skelbiama.
– Savivaldybės tarybos posėdyje žymiai buvo padidintas Savivaldybės administracijos direktoriaus fondas, kurio lėšomis bus perkamos medicininės ir apsaugos priemonės medikams. Ar to pakaks?
– Priklausys nuo to, kiek ši situacija užsitęs, kiek priemonių sveikatos priežiūros įstaigoms ir globos namams bus skirta iš valstybės rezervo. Savivaldybė renka paramą iš visų šaltinių, taip pat ir iš įvairių rėmėjų. Jei poreikis dar labiau išaugs, Administracijos direktoriaus fondą padidinsime.
– Galbūt svarstoma visiškai sustabdyti keleivių vežimo vietiniais maršrutais paslaugas, rasti kitų sričių, kuriose sumažinus išlaidas, lėšos būtų nukreiptos kovos su koronavirusu priemonėms?
– Keleivių vežimo maršrutai yra peržiūrėti. Dalis jų yra sustabdyta. Atsižvelgdami į grėsmes, gyventojus skatiname mažiau naudotis viešuoju transportu. Galiu tik padėkoti mūsų naujajam vežėjui, kuris labai geranoriškai sureagavo į maršrutų sumažinimą.
Šiuo metu biudžetas yra taupomas, peržvelgiant įvairias sritis: atsisakyta renginių, švenčių, sumažintos išlaidos vežimo paslaugai, taip pat atsisakoma nebūtinų pirkinių ir užsakymų. Prašome ir visų įstaigų taupyti lėšas. Reikalui esant, biudžetas bus tikslinamas.
– Patvirtintas valstybės paramos planas verslui. Kaip vertinate jo priemones?
– Valstybės paramos planą verslui vertinu teigiamai. Numatyta parama padės išvengti masinio įmonių bankrutavimo, išsaugoti darbo vietų, kompensuoti darbuotojų priverstines prastovas. Yra numatytos galimybės atidėti mokesčių mokėjimą valstybei be palūkanų, verslas gali dalimis apmokėti už komunalines paslaugas. Tik norėtųsi, kad poįstatyminiai aktai neapsunkintų verslininkų biurokratinėmis kliūtimis, kad paramos procedūros būtų paprastesnės, o pagalba pasiektų kuo greičiau. Savivaldybė taip pat svarstys įmonių prašymus dėl žemės, žemės nuomos, turto mokesčių sumažinimo.
– Prienai – po koronaviruso sukeltos krizės. Ar jie bus tokie patys? Ar išeisime iš šių sunkumų jau kitokie, tarsi išmokę svarbią pamoką?
– Neabejoju, kad COVID-19 krizė turės didelį poveikį visiems – ir verslui, ir visuomenei. Manau, kad ir Prienų kraštas bus kitoks. Ši krizė parodė didelį žmonių vieningumą ir susitelkimą. Toks buvo jaučiamas gal prieš trisdešimt metų. Iki šiol žmonės gyveno nesibaigiančiuose darbuose, nuolatiniame ir vis augančiame gyvenimo tempe, vartojime, konkurencijoje, kasdien vis labiau toldami vienas nuo kito ir turbūt net nuo savęs.
Sustabdytas laikas visus privertė sugrįžti į šeimas, iš naujo permąstyti gyvenimą ir vertybes, atsigręžti į žemę, galvoti, kaip toliau tausosime ją, kaip protingai naudosime jos turtus ir išteklius. Krizės pamokas, jai pasibaigus, kažkurį laiką vertinsime visi – planuodami organizacijų darbus, asmeninius biudžetus, veiklas.
Šiuo metu linkiu visiems išlaikyti pusiausvyrą, socialiai teisingai žiūrėti į susiklosčiusią situaciją. Tikiu, kad iš krizės sunkumų išeisime užsigrūdinę psichologiškai ir fiziškai, supratę, kad bet koks sunkumas ir krizė yra įveikiami, jeigu dirbame ir veikiame vieningai, tikėdami ir pasitikėdami vieni kitais.
– Ačiū už pokalbį. Stiprybės ir sveikatos šiuo nelengvu metu.
Parengė Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *