Anksti kėlęs ir darbus pradėjęs – nesigailėsi

Laikęsis šiltas ir sausas oras ūkininkus paskatino savaite – dviem anksčiau pradėti žieminių pasėlių priežiūros darbus. Prienų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Aušros Tamošiūnienės teigimu, žieminės kultūros – kviečiai, miežiai, rapsai – rajone sudaro didžiausią dalį pasėlių.
Per praėjusią savaitę ūkininkai spėjo laukus patręšti ir mineralinėmis, ir skystomis trąšomis, o kai kurie pradžiūvusiose žemėse jau pasėjo vasarinius kviečius, avižas ar žirnius. „Praėjusių metų sausra parodė: kas anksčiau pasėjo, tas gavo geresnį derlių. Jau dabar dirvoje trūksta drėgmės, todėl ūkininkai ankstyvą pavasarį išnaudoja savo reikmėms. Reikia tikėtis, kad po vakarykščio sniego dar palis,“ – kalbėjo A.Tamošiūnienė.
Šilavoto krašto ūkininkas Žilvinas Galinis praėjusią savaitę baigė tręšti žieminių kviečių ir rapsų plotus mineralinėmis trąšomis bei ketino pradėti purškimo darbus. Jis teigė, kad žiema šioms kultūroms buvo gana palanki. Ūkininkas viliasi, jeigu vegetacijos metu nepritrūks drėgmės ir neužeis sausra, rudenį bus galima skaičiuoti gerą derlių.
Geras oras leido daug anksčiau pradėti žiemkenčių tręšimo darbus ir Jiezno seniūnijoje. Čia veikiančios „Nemuno“ žemės ūkio bendrovės vadovo Algimanto Šidlausko teigimu, žieminės kultūros neblogai peržiemojo, tačiau tolimesnis jų vystymasis priklausys ir nuo oro sąlygų, ir nuo laiku atliktų pasėlių priežiūros darbų – pavasarinio tręšimo ir purškimo. „Kovą patręšus rapsus, balandžio pabaigoje jie turėtų žydėti, jeigu tik gegužę jų nenušaldys šalnos,“ – sakė A.Šidlauskas.
Ūkyje jau pasėti pirmieji hektarai avižų. Miežių ir kito vasarojaus sėti neskubama, nes pavasaris gali būti permainingas.


Trąšomis ir sėkla apsirūpino iš anksto

Karantino laikotarpiu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba uždraudė ūkininkams turguose prekiauti ne maisto prekėmis, todėl ir Prienų turguje negalima įsigyti gyvūnų pašarų, grūdų, augalų apsaugos priemonių ir trąšų, nedirba ir specializuotos parduotuvės. Ar tokie suvaržymai rajono šeimos ūkiams nesukelia problemų, juk pavasario darbymetis čia pat? – klausiu Žemės ūkio skyriaus vedėjos A.Tamošiūnienės.
– Didžioji dalis stambiųjų ir vidutinių rajono ūkininkų trąšomis, sėkla, augalų apsaugos priemonėmis apsirūpino dar žiemą, jie perka dideliais kiekiais. Problemų nebent patiria smulkieji ūkininkai, kurie buvo įpratę maišą kitą grūdų ar kitų reikalingų produktų nusipirkti turguje. Esu sulaukusi bent poros tokių skambučių.
Manyčiau, kad apsirūpinti ūkyje reikalingomis prekėmis įmanoma ir karantino laikotarpiu, pasinaudojant elektroninės prekybos sistema. Kataloge išsirenki prekes, sumoki pavedimu, nuvažiuoji į atsiėmimo punktą ir be fizinio kontakto su kitais žmonėmis atsiimi prekes.
Kita išeitis – dėl trąšų, grūdų ir kitko kreiptis į didžiuosius ūkininkus. Manau, kad jie tikrai neatsisakys pagelbėti kaimynams šiuo sunkiu metu, – sakė A.Tamošiūnienė.


Traktorių techninė apžiūra nukelta po karantino

Žemės ūkio ministerija iki karantino pabaigos atidėjo traktorių techninę apžiūrą. Pasak Žemės ūkio skyriaus vedėjos Aušros Tamošiūnienės, Prienų rajono savivaldybė planavo ją pradėti nuo balandžio 8 dienos.
Ministro A.Palionio įsakymu traktoriams, kuriems yra pasibaigusi arba pasibaigia techninė apžiūra po 2020 m. kovo 14 d., techninės apžiūros galiojimo laikas pratęsiamas laikotarpiui, kol Lietuvoje galios karantino režimas, ir dar 2 mėnesius po jo. Ministras inicijavo šio klausimo aptarimą neformaliame Vyriausybės pasitarime, reaguodamas į Lietuvos ūkininkų sąjungos kreipimąsi dėl žemės ūkio technikos transporto priemonių techninės apžiūros atlikimo, taip pat ūkininkų ir savivaldybių užklausas.
Nors traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir jų priekabų techninės apžiūros tvarka draudžia eksploatuoti transporto priemones, kurioms neatlikta techninė apžiūra, tačiau dėl karantino padaryta išimtis.
Prienų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus duomenimis, 2018 m. rajone techninė apžiūra atlikta 867, o 2019 metais – 1653 traktoriams bei kitoms transporto priemonėms. Iš viso rajone registruota 5366 vienetai žemės ūkio, kelių tiesimo, miškų ruošos, melioracijos ir kitos technikos. Skaičiai rodo, kad dalis jos gali būti nenaudojama.
Aušra Tamošiūnienė paragino traktorių savininkus šiuo karantino laikotarpiu būti atsakingiems, nevažinėti su netvarkingomis transporto priemonėmis, juolab neblaiviems, turėti vairuotojo teises.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *