Ekstremalių situacijų komisija: teks prisitaikyti dirbti ir gyventi karantino sąlygomis

Kovo 14 dieną, šeštadienį, Vyriausybė, atsižvelgdama į nepalankią epideminę COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) situaciją, paskelbė karantiną visos šalies teritorijoje. Jo režimas įsigalioja nuo 2020 m. kovo 16 d. 00 val. ir truks iki kovo 30 d. 24 val., jei nebus nuspręsta jį pratęsti. Apie tai Prienų rajono gyventojai sekmadienį buvo informuoti trumposiomis telefono žinutėmis.

Darbas – nuotoliniu būdu, paslaugos stabdomos
Sekmadienį į neeilinį posėdį susirinkę Prienų rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos ir Ekstremalių situacijų operacijų centro nariai aptarė koronaviruso valdymo priemones, kuriomis Savivaldybės teritorijoje bus įgyvendintas Vyriausybės nutarimas, apimantis gyventojų saugą, savivaldybės ir kitų institucijų darbo organizavimą, būtinųjų neatidėliotinų funkcijų atlikimą, viešąją tvarką ir kt. Po posėdžio su žiniasklaidos atstovais buvo pasidalinta aktualia informacija apie draudimus, rekomendacijas, nurodymus, kurių šiuo laikotarpiu privalės laikytis dirbantieji, gyventojai, pacientai, paslaugų gavėjai.
Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė, Savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Zailskienė informavo, kad savivaldybėje, seniūnijose, kitose jos įmonėse darbas pradėtas organizuoti, klientus aptarnaujant nuotoliniu būdu (telefonais, elektroniniu paštu, per elektroninę dokumentų valdymo sistemą), kad kuo mažiau būtų kontaktų, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje (mirties, laidotuvių, pašalpų ir kt. klausimais).
Mero Alvydo Vaicekausko teigimu, kovą numatytas Savivaldybės tarybos posėdis, jeigu įvyks, bus uždaras, bet viešumas dėl to nenukentės, nes posėdžiai yra tiesiogiai transliuojami. Savivaldybės vadovai išreiškė nuomonę, kad pradėti viešųjų erdvių tvarkymo, daugiabučių namų renovavimo projektai neturėtų sustoti, nes jie vykdomi lauke.
Anksčiau skelbta, kad nuo kovo 16 d. nutraukiamas ugdymo ir vaikų priežiūros procesas darželiuose ir mokyklose, švietimo įstaigų veikla. J.Zailskienės teigimu, per dvi atostogų savaites mokyklos ir mokytojai turės laiko pasiruošti ugdymo proceso organizavimui nuotoliniu būdu. Ji prašė tėvelių pasirūpinti, kad vaikai daugiau būtų namuose ir nesilankytų viešose vietose, juolab nesibūriuotų su draugais. Stabdoma rajone veikiančių vaikų ir suaugusiųjų, neįgaliųjų dienos užimtumo centrų veikla, draudžiamas bendruomeninių šeimynų, globos namų, rajono ligoninių, slaugos skyrių lankymas.
Rajono kultūros, sporto įstaigos paskelbė apie tai, kad kuriam laikui nutraukiami užsiėmimai, nevyks masiniai ir kiti renginiai bei susibūrimai. Vyriausybės nutarimu nuo šios savaitės uždrausta viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių veikla, išskyrus tų įmonių, kurios teiks maisto išsinešimo paslaugas arba kitais būdais jį pristatys gyventojams. Taip pat uždaromos Prienų mieste ir rajone veikiančios parduotuvės, išskyrus prekiaujančias maistu, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekėmis, taip pat turgavietės (išskyrus maisto). Mieste ir rajone draudžiama teikti kirpyklų ir grožio paslaugas.

Į polikliniką ir ligoninę – tik būtiniausiais atvejais
Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas, Savivaldybės vyriausiasis gydytojas Virginijus Slauta pristatė, kaip šiomis sąlygomis perorganizuotas įstaigų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros ir socialines paslaugas, darbas.
V.Slautos teigimu, stabdomas darbas su socialinės rizikos šeimomis, kuriam reikėjo tiesioginio kontakto. Socialinių paslaugų centras ieškos kitų darbo formų, kaip teikti reikalingas paslaugas šeimoms, palaikys su jomis telefoninį ryšį. Tačiau, pasak V.Slautos, į smurto protrūkius šeimose, vaikų nepriežiūros atvejus bus operatyviai reaguojama, pagal gautus signalus į rizikos vietas vyks mobili specialistų, policijos pareigūnų komanda.
Jis akcentavo, kad neįgaliems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenims namuose teikiama integrali pagalba (socialinė globa ir slauga) bus tęsiama, negalintys savimi pasirūpinti žmonės sulauks jiems būtinų paslaugų.
Kaip pabrėžė V.Slauta, pašalinių žmonių, lankytojų patekimas į Prienų PSPC, ligoninės pastatus apribotas jau nuo praėjusios savaitės, pagrindiniai įėjimai uždaryti ir kontroliuojami. Pacientų lankymas ligoninėje draudžiamas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą su gydančio gydytojo leidimu. Reabilitacinių paslaugų teikimas ligoninėje nutrauktas.
V.Slauta kviečia gyventojus būti sąmoningiems ir be būtiniausio reikalo nesilankyti poliklinikoje, su šeimos gydytojais bendrauti, pasitarti dėl paskirtų tyrimų, išsirašyti vaistus, nedarbingumo pažymėjimus galima ir paskambinus telefonu. Savivaldybės gydytojas žadėjo, kad bus svarstoma galimybė dėl šeimos gydytojų iškvietimo į namus.
Tokie pat nurodymai galioja ir kitų rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigų pacientams bei lankytojams.
Prienų ligoninės Priėmimo skyrius, kaip ir anksčiau, teiks būtinąją pagalbą jos reikalingiems gyventojams, į iškvietimus vyks ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybos specialistai. V.Slauta patikino, kad medikai aprūpinti visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis.
Gyventojai turėtų atšaukti vizitus pas odontologus, atidėti profilaktinius patikrinimus ar skiepus. Vaistinių prašoma dėl klientų bei darbuotojų saugumo perorganizuoti savo darbą taip, kad vienu metu į vaistinę būtų įleidžiama po vieną – du žmones.
Savivaldybės administracijos vadovė J.Zailskienė teigė, jog artimiausiu metu su vietinius maršrutus aptarnaujančiais vežėjais bus kalbamasi apie saugumo priemones keleivius vežiojančiame transporte. Ji neatmetė galimybės, kad, sumažėjus keleivių srautams, gali būti ribojamas reguliaraus susisiekimo intensyvumas, pereinama prie vasaros darbo režimo.

Paruošė patalpas asmenims, kuriems teks izoliuotis
Pasak Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkės, Savivaldybė, ruošdamasi karantino sąlygų įgyvendinimui, surado laisvų patalpų Veiverių PSPC (bus pritaikyti dar nepradėję veikti savarankiško gyvenimo namai) ir buvusiuose Jiezno globos namuose, kurios pagal poreikį galės būti naudojamos asmenims, sugrįžusiems iš koronaviruso paveiktų šalių ar turėjusiems tiesioginį kontaktą su sergančiaisiais, izoliuoti. Sparčiai keičiantis situacijai dėl koronaviruso plitimo, dėl papildomų apgyvendinimo vietų bus tariamasi ir su rajone veikiančių kaimo turizmo sodybų šeimininkais. Per 30 lovų užsikrėtusiems koronavirusu paruošusi Prienų ligoninė. Savivaldybės vadovai tikisi, kad valstybė iš rezervo fondo skirs lėšų būtiniausioms reikmėms ir galimų praradimų kompensavimui. Prireikus svarstoma panaudoti Smulkiojo ir vidutinio verslo fondo lėšas.
Ekstremalių situacijų komisija turi nurodymų ir asmenims, sugrįžtantiems iš užsienio šalių į Prienus. Pagal karantino reikalavimus jie turi užpildyti deklaracijas ir išbūti saviizoliacijoje 14 dienų. Ketinantys sugrįžti į namus, raginami pagalvoti apie savo šeimos narių, ypač patenkančių į rizikos grupes, sveikatą, ir apsigyventi atskirai. Dėl laikino apgyvendinimo karantino laikotarpiu jie gali kreiptis į savivaldybę tel. 8 686 73156.
Svarbus uždavinys užtikrinti viešąją tvarką tenka policijos pareigūnams. Jie privalės pasirūpinti, kad izoliuoti asmenys nepaliktų namų ar kitų karantino vietų, kontroliuoti, kad būtų įgyvendintas draudimas neorganizuoti susibūrimų viešose vietose ir pan.

Buvo atlikti tyrimai ir keliems prieniečiams
Komisijos nariai patvirtino praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose ir tarp gyventojų nuvilnijusias žinias, kad greitosios pagalbos medikai, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų, į gydymo įstaigas iš Prienų išvežė ne vieną blogai pasijutusį pacientą, kuriam buvo įtarta koronavirusinė infekcija. Kiek tokių atvejų buvo, komisijos nariai negalėjo atsakyti, bet, turimomis žiniomis, jų tyrimų rezultatai dėl Covid-19 buvo neigiami.
Ekstremalių situacijų komisija kviečia gyventojus nenumoti ranka į realų pavojų, dėti pastangas apsisaugoti nuo užsikrėtimo – laikytis ligos plitimą mažinančių asmens higienos priemonių, vengti žmonių sambūrių, artimo sąlyčio su tais, kuriems yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai.
Nuo praėjusios savaitės Lietuvoje veikia Koronos karštoji linija. Paskambinus trumpuoju numeriu 1808, visą parą galima pasikonsultuoti, nustatant reikiamą pagalbos lygį, gauti rekomendacijų saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *