Birštono „Bočiai“ paminėjo Antano Baranausko 185-ąsias gimimo metines

Birštono „Bočių“ bendrijos aktyvas susirinko paminėti Antano Baranausko 185-ąsias gimimo metines. O gimė jis 1835 m. sausio 17 dieną Anykščiuose. Šio prasmingo renginio iniciatorė ir scenarijaus autorė yra „Bočių“ bendrijos pirmininkė Julija Barutienė. Išradingai ir įdomiai popietę vedė bendrijos pirmininkės pavaduotoja Aldona Milda Valatkienė.


Poetas, kalbininkas, vyskupas Antanas Baranauskas dar jaunystėje pasižymėjo talentu ir gabumais. Kalbėjo lietuviškai, lenkiškai, rusiškai. Baigęs Varnių kunigų seminariją įstojo į Sankt Peterburgo dvasinę akademiją, kur ir profesoriavo. Dar studijavo Miuncheno, Romos, Insbruko, Leveno universitetuose. Vėliau buvo Kauno kunigų seminarijos profesorius, o 1897-1902m. – Seinų vyskupas. Mirė 1902 m. Jo palaikai palaidoti Seinų katedroje.
Be eilėraščių, giesmių rašymo, jis dar domėjosi matematika, kalbotyra, tapo pirmuoju dialektologu, lietuvių gramatikos terminų kūrėju, tyrinėjo tarmes, užrašė tarmių tekstus, parašė lietuvių kalbos gramatiką. Reikšmingas kūrinys yra 14 dainų kūrinys „Kelionė Peterburkan“. Lietuvių literatūros klasika laikoma poema „Anykščių šilelis“, kurioje apdainuojama gimtojo krašto gamta, idealizuojama Lietuvos senovė, atskleidžiamas gamtos ir žmogaus dvasinis ryšys, protestuojama prieš tautinį lietuvių tautos engimą.
Pagerbdami Antano Baranausko atminimą „Bočių“ bendrijos nariai, pasidalinę ištraukomis, garsiai perskaitė visą „Anykščių šilelį“. Poema pažadino į Anykščių šilelio ir į dabartinių miškų problemas atsiliepti kūrėjus savo eilėmis. Popietės metu savo kūrybos eilėraščius skaitė: Aldona Milda Valatkienė – apie avietės krūmelį šilely ir boružėlę. Onutė Gratulevičienė – apie pušų tango šokį Nemunui. Ona Valerija Grybauskienė – apie miško paukščių priekaištus žmonėms, šiukšles paliekantiems miške, ir apie rudeninį Nemajūnų šilo grožį. Apie gamtą, norą būti jos dalimi eiles skaitė Leonas Lynykas, Antanina Grigaravičienė.
Prie kavos-arbatos puodelio aptarėme A.Baranausko atminimo įamžinimą. Tai A.Baranausko klėtelė Anykščiuose, paminklai, jo vardu pavadintos mokyklos, gatvės. Anykščių savivaldybė įsteigė A.Baranausko literatūrinę premiją. Jo vardu pavadintas net krateris Merkurijuje.
Popietės metu dalijomės įspūdžiais iš aplankytų vietų, susijusių su A.Baranausko kūryba, jo veikla.
Ona Valerija Grybauskienė

Rubrikoje „Birštono versmės“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *